الهام از ماه مبارک رمضان و رابطه، ماه رمضان و درمان تدریجی با متد B.M.T

تأثیر وادی سوم بر روی من،
آوریل 11, 2020
اندیشه و جهان بینی در جمعیت نور سینا
آوریل 24, 2020

رابطه ماه مبارک رمضان و درمان تدریجی

 الهام از ماه مبارک رمضان

  شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن:

سخنان استاد:  مورخ؛ 91/6/2 ( از کتاب ؛ رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، ص 100)

هر آنچه که در عالم هستی وجود دارد حقیقت و باطنی دارد، زیرا دنیا تنزل یافته ی عوالم بالا است و هر چه در عالم هستی است نمونه بارز عالم معناست، نظم که بزرگترین مقوله آفرینش و حیات است در کنار زمان دست به دست هم می دهند و کار عظیمی را در طبیعت به انجام می رسانند، الهامی که از ماه مبارک رمضان گرفتم نظم و زمان بود که مرا دگرگون کرد. در این پله از نظر تجربه و آموزش و تفکر در مرتبه بالاتری نسبت به قبل قرار داشتم. امید وارم که در ماه مبارک رمضان همیشه در همه حال به فرامین الهی احترام بگذاریم و این آغازی باشد تا در لحظه به لحظه حیاتمان مورد رحمت الهی قرار بگیریم و همگام با نیروهای الهی در صراط مستقیم قدم برداریم…

در جمعیت نور این ماه مبارک رمضان برای تمامی اعضا از اهمیت و جایگاه بسیار والا و خاصی برخوردار است، چون در این ماه بود که راه درمان تدریجی برای نگهبان جمعیت و همه، نمایان شد و تمام روش درمان تدریجی از نظر جسم، روان و جهان‌بینی گرفته تا نظم و تفکر و حیات، همه و همه الهام گرفته از ماه مبارک رمضان بود. یکی از بهترین ماه‌های سال، ماه مبارك رمضان است زیرا این ماه، ماه مهمانی خداست و میزبان، خداوند است.

ماه رمضان ماه گذشت و خودشناسی است، یعنی انسان از نیازهای غیر معقول و حتی معقول خود می‌گذرد و با نگریستن به خود به خطاهایش پی می‌برد و در صدد اصلاح آن‌ها بر می‌آید. اگر خوب توجه کنیم روش و متدد B.M.T و آموزش‌های جمعیت نور ارتباط بسیار تنگاتنگی با ماه مبارک رمضان دارد. ماه رمضان، ماه تزکیه و پالایش است، ماه سوختن و ساختن است، ماه دوری از ضد ارزش‌هاست، ماه بالا بردن نقطه تحمل است و تمامی آموزش‌های جمعیت نور بر همین مبنا است. روزه‌داری هم برجسم انسان یا صور آشکار تأثیر مثبت دارد و هم بر صور پنهان تأثیر دارد.

همان‌طور که می‌دانیم، جناب آقای محمد داودی کارشناس علو م تربیتی در کتاب؛ رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش ( تصویر شماره 3 ص85) جسم انسان را به یک ماشین بسیار پیچیده تشبیه کرده‌اند و این ماشین برای باز دهی بهتر است که هرسال یک‌ بار سرویس کامل شود، تا راندمانش بالا رود. جسم انسان هم همین‌گونه است و این سرویس با نخوردن و نیاشامیدن از ساعتی خاص تا ساعتی خاص انجام می‌شود، در این موقع جسم پالایش می‌شود یعنی تمامی مواد انباشته‌ شده و سموم بدن از بین می‌رود و جسم به‌ سلامتی نزدیک می‌شود و با دوری از ضد ارزش‌ها مثل دروغ گفتن، غیبت کردن، تهمت زدن و … بر روی صور پنهان خود کار می‌کند و به‌ نوعی حس خود را پالایش می‌نماییم.

همان‌گونه که ما در سفرمان باید نقطه تحملمان را بالا ببریم، با روزه گرفتن نیز این کار را انجام می‌دهیم که بسیار ارزشمند و مقدس نیز هست چون‌ که در سال یازده ماه مداوم با خوردن و آشامیدن مواد خوراکی کلیه امعاواحشا و جوارح بدنمان را با هر رفتاری که دوست داشتیم با جسممان انجام داده‌ایم. لذا یکی از قوانینی که در خلقت و حیات و هستی جزء دستورات ماست، مراقبت و نگهداری از جسممان و شهر وجودی ماست و طبق دستورات و قوانین الهی باید انجام گیرد. گرفتن یک ماه روزه در سال سوخت‌ و سازهای بدن ما را تنظیم می‌کند و کلیه مواد زائدی که در بدن و جسم ما وجود دارد از بین می‌رود و سیستم ایکس بدن ما به‌صورت تدریجی شروع به فعالیت و بازسازی مجدد می‌کند، چون‌ که تزکیه و پالایش در این ماه صورت می‌گیرد و یکی از صفات پنهان یعنی نفس ما قابل‌ کنترل و به‌ فرمان عقل، فرمانده کل در می‌آید چون روزه گرفتن یکی از قوانین و فرامین الهی هست تا برای تزکیه نفس خود  و خواسته‌های نفس‌های اماره را به دست بگیریم تا بر آن‌ها تسلط یابیم. پس در اینجا ما تعیین می‌کنیم که چه وقت بخوریم و چه موقع بیاشامیم و چه موقع بخوابیم و این امر یعنی مهار کردن و تربیت نفس.

در ماه مبارک، ما در ساعاتی از شبانه‌ روز از خوردن و آشامیدن خودداری می‌نماییم و در ساعاتی از خوراکی‌ها استفاده می‌کنیم. در متد B M T نیز داروی OT در سه وعده از شبانه‌روز به مقدار مساوی در سه وعده، یعنی به‌صورت TDS مصرف می‌شود و شخص نمی‌تواند بیش از این و یا کمتر از این، دارو استفاده نماید.

در ماه مبارک ما سعی می‌کنیم از ضد ارزش‌ها چه در کلام و چه در رفتار و چه در افکار و اندیشه پرهیز نماییم. در متد B.M.T نیز شخصی که تحت درمان و آموزش‌های جمعیت نور قرار دارد، هم در کلام و هم در رفتار و هم در افکار و اندیشه از افکار منفی پرهیز می‌نماید.

متد B.M.T در صور آشکار احیاکننده قطعی سیستم ایکس می‌باشد و روزه و رمضان نیز به‌ صورت قطعی احیا کننده سیستم ایکس می‌باشد.

جالب است بدانید که اولین و مهم‌ترین عارضه گرسنگی، خماری و تضعیف سیستم ایکس است زیرا با کمبود مواد غذایی در بدن، اولین جایی که این کمبود را احساس می‌نماید مغز و نخاع و سلول‌های عصبی است و به‌ تبع این کمبود، ترشح و تولید مخدرهای طبیعی کاهش می‌یابد. در پایان ماه مبارک رمضان به‌ طور قطع می‌گوییم که سیستم ایکس ری استارت Restart می‌شود یا ریکاوری می‌شود یا احیا می‌شود یا ضعیف و کم‌کار می‌شود و دوباره با حداکثر راندمان شروع به کار می‌نماید.

متد B.M.T به‌نوعی، پرورش و تربیت نفس است.

در درمان اعتیاد در جمعیت نور یکی از مهم‌ترین چیزهایی که یاد می‌گیریم گفتن نه است در مقابل خواسته‌های نامعقول نفس آن‌هم نه به‌ یک‌ باره و سقوط آزاد بلکه به‌ آرامی و به‌ صورت تدریجی. در پروسه درمان اعتیاد خوراک نفس داده می‌شود و به‌ آرامی تربیت می‌شود و از خوراک آن کاسته می‌شود تا به صفر برسد.

در روزه نیز ما یاد می‌گیریم که به خواسته‌های نفس نه بگوییم و این نه گفتن را تمرین کنیم.

حتماً دیده‌اید بعضی‌ها چقدر نقطه تحملشان در برابر خوراکی‌ها و مواد غذایی پایین است. همین‌که خوراکی می‌بینند حمله‌ور می‌شوند و نمی‌توانند چند دقیقه سر سفره منتظر بمانند. این‌ها نشانه‌های ضعف و پایین بودن نقطه تحمل است در برابر خواسته‌ها.

اما در رمضان، روزه باعث بالا رفتن نقطه تحمل در این زمینه‌ها و دیگر زمینه‌ها می‌شود؛ بنابراین روزه نیز همانند متد B.M.T تربیت نفس است نه کشتن نفس.

متدB.M.T کل سیستم‌های حیاتی ما را در ده ماه سفر چکاپ یا بازنگری می‌کند و عیوب و بیماری‌ها را برطرف می‌کند. در جمعیت نور بسیار دیده‌ایم افرادی که همزمان با درمان اعتیاد بیماری‌های دیگری نیز داشته‌اند که درمان شده است. از نازایی و نارسایی کلیه و کبد و دیگر اعضا گرفته تا بی‌نظمی ضربان قلب و ضعف سیستم گوارش و مشکلات روده‌ای. از بیماری سرع تا بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی.

در متد B.M.T اغلب این مشکلات و بیماری‌ها برطرف می‌شود و درمان می‌شود.

در روزه نیز آن‌هایی که ماه مبارک را به بطالت نمی‌گذرانند، پس از گذشت این ماه گویی کالبدی نو به آن‌ها هدیه شده است. کل سیستم‌های بدن ریکاوری می‌شود و همه‌چیز از نو احیا می‌شود.

آن‌هایی که همه‌ساله روزه می‌گیرند اغلب مشکلات گوارشی ندارند. چربی خون ندارند، مشکلات کبدی ندارند. چربی اضافی ندارند.

این‌ها نمونه‌ها و شباهت‌هایی از متد B.M.T و روزه ماه مبارک رمضان است.

وقتی دقت می‌کنیم از این‌ همه شباهت و نزدیکی متعجب می‌شویم.

پس در جمعیت نور روزه و رمضان جایگاه خاصی دارد و متد B.M.T الهام گرفته از رمضان می‌باشد.

[ جمعیت نور می‌گوید در ماه مبارک رمضان افطار داده می‌شود آیا تا به‌ حال پرسیده‌ایم چرا؟

برای اینکه ما باید روزه‌بگیریم. دوستان سفر دوم بایستی حتماً روزه‌ بگیرند، زیرا در این ماه هرگونه خوردن، آشامیدن و مصرف دخانیات در ملأعام جمعیت نور ممنوع است. در این ماه برای روزه نگرفتن سفر دومی‌ها عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست.

و اما برای سفر اولی‌ها ببینیم جمعیت نور چه می‌گوید.

دیدگاه جمعیت به این صورت است که دوستان سفر اولی خوب است روزه‌ بگیرند اما مشروط به اینکه در برنامه درمان و B.M.T آن‌ها اختلالی وارد نشود؛ یعنی هر سه وعده TDS خود را به‌ صورت منظم و طبق برنامه ادامه دهند.

اما اگر قرار باشد به خاطر روزه در TDS و وعده‌های آن‌ها بی‌نظمی به وجود بیاید و آن‌ها را جابجا کنند یا کم‌ و زیاد کنند این روزه برای آن‌ها زیان سنگیی به دنبال دارد و آن خراب شدن سفر اول است که موارد بسیاری از آن در جمعیت نور مشاهده‌ شده است.

در استفتایی که از مراجع تقلید نیز صورت گرفته، مصرف دارو برای بیماران تحت درمان اعتیاد جایز شمرده‌ شده است و می‌توانند روه باشند و داروی خود را نیز در ساعت مقرر مصرف کنند.

ممکن است کسانی باشند که به هر دلیل نخواهند و یا نتوانند روزه کامل بگیرند. جمعیت نور برای این عده نیز معتقد است که اگر نمی‌خواهند روزه کامل بگیرند حداقل چندساعتی را روزه باشند تا حس این ماه مبارک را کمی درک کنیم. نباید کاملاً بی‌تفاوت باشیم؛ زیرا مطمئناً نتیجه این بی‌تفاوتی حال خرابی خواهد بود.

ماه مبارک رمضان در جمعیت نور حال و هوایی دیگر دارد. گویی به اصل خویش بازگشته‌ایم. گویی در کنار مادر هستیم. رمضان در جمعیت نور بسیار لذت‌ بخش است با افطاری‌های مخصوص خود که در هیچ کجا پیدا نمی‌شود. از سادگی و از خوشمزگی.

 افطارهای جمعیت نور غذاهایی ساده هستند اما با یک دنیا عشق و محبت و سلامتی که برای ما در رمضان نعمت الهی است. آری رمضان ضیافت الهی است، نشستن سر سفره باری‌تعالی آن‌هم به‌ صورت مستقیم.

خوشا به سعادت کسانی که آن را درک کرده‌اند و یا برای اولین بار امسال درک می‌نمایند. رمضان یعنی سوختن،رمضان تجدید حیات در حیات است آنگاه‌ که فرمان خداوند اجرا می‌شود. ماه رمضان ماه گذشت و خودشناسی است، یعنی انسان از نیازهای غیرمعقول و حتی معقول خود می‌گذرد و با نگریستن به خود به خطاهایش پی می‌برد و درصدد اصلاح آن‌ها برمی‌آید. اگر خوب توجه کنیم روش و متدد B.M.T و آموزش‌های جمعیت نور ارتباط بسیار تنگاتنگی با ماه مبارک رمضان دارد. ماه رمضان، ماه تزکیه و پالایش است، ماه سوختن و ساختن است، ماه دوری از ضد ارزش‌هاست، ماه بالا بردن نقطه تحمل است

انسان‌های روزه‌دار در این ماه قرآنی از ضد ارزش‌ها دوری می‌کنند، از آمارهای جرم و جنایت  و خلاف و دیگر موارد ضد ارزش‌ها کاسته می‌شود و افکار اندیشه و دیدگاهمان که همان جهان‌بینی محسوب می‌گردد به سمت صراط مستقیم سوق پیدا می‌کند و ما نیز باید خواسته‌های معقول و غیرمعقول خودمان را مدیریت کنیم که ماه مبارک رمضان کارگاه نفس ما می‌باشد و روزه نیز ابزار این کارگاه که اگر در این ماه خوب کارکنیم و عمل نیک و سالمی را داشته باشیم، می‌توانیم این روند را در طول سال که شایسته یک انسان صالح است، ادامه دهیم.

نویسنده و تنظیم: گروه کاوشگران؛جمعیت احیای انسانی نور سینا

مورخ: 30 فروردین ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *