تآثیر خواب شب بر قسمت های مختلف بدن (ملاتونین، هورمون تاریکی)ص 178 از کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش

آیین گرامیداشت روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی با حضور جناب استاندار محترم، سازمان های مردم نهاد و دبیر کل جمعیت رویش نور سینا در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
آگوست 19, 2019
دوشنبه دوم دی ماه 1398 در کارگاه آموزشی عمومی نمایندگی ابو علی سینا اصفهان با شور و شکوه فراوان مراسم تولد یکمین سالروز رهایی مسافر بهزاد را جشن خواهیم گرفت.
دسامبر 29, 2019

تآثیر خواب بر قسمت های مختلف بدن:

وقتی که ما خواب هستیم بدن ما بیدار است و به فعالیت های حیاتی خود ادامه می دهد، تا ما بتوانیم به طور سالم به زندگی خود ادامه دهیم. بنابر این در طی فرایند خواب دستگاه های مختلف بدن، دچار تغییراتی می شوند. برای سالم زیستن باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. بهترین ساعت برای خوابیدن 9 الی 10 شب است که برای ازبین بردن مواد سمی و… ضروری است این عملیات بر عهده ی کبد و توسط آنتی اکسیدان ها صورت می گیرد به شرطی که ما در خواب عمیق باشیم، این فرایند بین ساعت 11 تا 1 شب می باشد. و از ساعت یک تا سه شب عملیات سم زدایی در کیسه صفرا در طی یک خواب عمیق و شیرین مناسب انجام می پذیرد. سه تا پنج صبح، عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعصی مواقع دیده شده که افراد در این زمان سرفه شدید یا عطسه می کنند. لازم به ذکر است که 6 تا 8 صبح جذب مواد مغزی صورت می گیرد پس بهتر است در این زمان صبحانه بخوریم، اگر به مسئله خواب شب اهمیت ندهیم و شب ها بیدار بمانیم با کمبود خواب مواجه می شویم و در ساختن قالب جسم، مشکل ایجاد می کنیم. بیخوابی شب باعث می شود کبد نتواند چربی ها را بسوزاند و مشکلاتی چون: چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت، بیماری قلبی و دیگر بیماری های متابولیک برای انسان بوجود می آید. این ها فقط در صور آشکار انسان می باشد، هنگامی که خواب هستیم سیستم ایمنی بدن پروتئین خاصی را تولید می کند که با بیماری ها می جنگد، خوابیدن به میزان کافی، مقاومت بدن را در برابر عفونت ها بالا می برد و کمبود خواب، باعث کاهش گلبول های سفید خون می گردد، گلبول سفیدی که بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهند. بدن ما دارای یک ساعت داخلی به نام ساعت بیولوژیک می باشد. این ساعت در هیپوتالاموس مستقر شده است و طی 24 ساعت شبانه روز کار می کند. این ساعت زمان خواب و بیداری را تنظیم میکند. ساعت داخلی بدن تمام فرایندهای بدن از هضم غذا گرفته تا ساخت سلول های جدید و تولید هورمون را بر عهده دارد. پس مهم ترین عامل در درمان اعتیاد تآثیر خراب شب بر روی جسم و روان است.

ملاتونین (هورمون تاریکی) 

ملاتونین هورمونی است که نقش های مختلفی در بدن بر عهده دارد. ساعت بدن را تنظیم می کند، باعث افزایش خواب می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. ملاتونین هورمونی است که در تمامی موجودات زنده روی زمین وجود دارد. این هورمون در مرکز غده صنوبری که به اندازه یک نخود است قرار دارد. ترشح ملاتونین در طی شب و در پاسخ به تاریکی صورت می گیرد. مقدار ترشح هورمون در نیمه های شب به حداکثر می رسد و سپس به تدریج در نیمه دوم شب رو به کاهش می گذارد. نور مانع از ساخته شدن و ترشح ملاتونین می گردد. به همین جهت ملاتونین را هورمون تاریکی می نامند. استیل کولین یکی از ناقل های بسیار مهم است و در سیستم بیوشیمی بدن ما نقش مهمی دارد و برای بخواب رفتن یکی از ناقل های حیاتی به شمار می رود. خواب در صور پنهان در س یوسف این چنین بیان شده است، خواب و رویا بخشی از زندگی است و یک سوم عمر انسان در خواب سپری می شود. آدمی در عالم خواب با رویاهای گوناگون دست به گریبان است اما هنوز اکثر مردم از حقیقت خواب و دیدن رویا بی خبرند.

پی بردن به حقیقت خواب و رویا در وافع پی بردن به حقیقت انسان است. زیرا شناخت خواب و رویا بخشی از شناخت صور پنهان انسان را تشکیل می دهد. ما در عالم رویا به سفر می رویم، با مردم معامله می کنیم، دوستی یا دشمنی می کنیم و چیزهایی بدست می آوریم و یا از دست می دهیم. برخی از رویاها در آینده تعبیر می شود و آنچه در عالم خواب دیده ایم در متن زندگی ما و در عالم بیداری اتفاق می افتد. عجیب است! چه کسی در عالم خواب اتفاقات آینده را به ما الهام می کند و ما را از رویدادهایی که هرگز تصورش را نمی کردیم با خبر می سازد، وانگهی اگر الهام کننده خداوند باشد یا فرشته ای از فرشتگان الهی کدام قسمت از وجود ما الهام می شود؟! قرآن کریم که ریشه همه معارف و حقیقت است ماهیت خواب را در آیه 60 س انعام اینگونه بیان شده: او{خداوند} کسی است که روح شما را در شب به هنگام خواب می گیرد و از آنچه در روز انجام داده اید از تمام کردار، گفتار شما با خبر است، پس شما را در روز از خواب بر می انگیزد در این نظام خواب و بیداری تکرار می شود، شب می خوابید و روز شما را بیدار می کند و این وضع همچنان ادامه دارد تا پایان زندگی شما فرا می رسد، و شما را از آنچه انجام داده اید آگاه می سازد. یکی از شگفت انگیزترین خواب هایی که در تاریخ بشر اتفاق افتاده و شباهت بسیار نزدیک به مرگ دارد و خواب و مرگ را به صورت شفاف به نمایش در می آورد: خواب طولانی و بی نظیر اصحاب کهف است. خوابی که در آن از یک سو قدرت بی انتهای خداوند به نمایش گذاشته شده، از سوی دیگر خوابی ست که در واقع برابر با عمر 4 یا 5 نسل از افراد بشر به طول انجامیده است.

خواب از نیازهای اساسی انسان است که باید به درستی تنظیم شوند. زیرا خواب مایه قوت و پایداری جسم و جان است و اختلال در آن ها روند زندگی عادی انسان را برای انجام وظایف خود با مشکل مواجه می سازد. در سفر تدریجی باید خواب منظم و بدون افکار منفی داشته باشیم تا قالب جسم به بازسازی خود در صور آشکار و پنهان انسان ادامه دهد. چه زیبا در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر استاد فرموده اند: ما اگر در جسم بودن به هسته درون خود بنگریم و تمامی آن را از لحاظ امور علمی خوب بشکافیم به جهان هستی بُعد خویش دست یافته ایم و بدون مانع می توانیم به مرکزیت آن که بخار هستی است، توجه مبذول بداریم. مگر در صورتی که فقط مال و جاه و مقام و منصب را طلب نموده باشیم و این اصلاً با تفکر انسان وافعی موافق نیست. در صورت دوم یعنی توجه به بخارها و هر آنچه باقی می ماند به جهانهای دیگر پی خواهیم برد و به کمک عقل خواهیم توانست به مجهولات بعد خود و به هسته خارج از جسم پی ببریم. هستی در جهان های مختلف به قدری متنوع است که به تصور در نمی آید به همین علت دور از باور هاست. اما در صراط مستقیم با تفکر می توان فلک را در سقف بشکافیم.

91/7/28 میزان مصرف هفت میلی نیکوتین خوراکی

ادامه مطلب … ص 183 کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *