تفکرات سالم و حس‌های مثبت این‌ها همگی به سیستم ایکس کمک می‌کنند

سیستم ایکس بدن
ژانویه 26, 2021
وادی پنجم و تاثیر آن روی من
فوریه 2, 2021

 تفکرات سالم و حس‌های مثبت این‌ها همگی به سیستم ایکس کمک می‌کنند

به رسم تقدیر، سپاس و انعکاس خدمات مرزبانان محترم جمعیت نور، گفت و گویی را با جناب آقای مسعود داودی؛ مرزبان محترم شعبه آکادمی جمعیت نور ترتیب داده‌ایم، شما را به خواندن این مصاحبه آموزنده و زیبا دعوت می‌نماییم.

با عرض سلام و تبریک خدمت شما مرز‌بان محترم به ‌عنوان اولین سؤال، تعریف شما از مرزبان در جمعیت نور چیست ؟

 کلمه مرزبان نشان می‌دهد که مرزبان کارش دیدن است، دیدن مسیر یک سفر اولی که در حال درمان است و رها می‌شود، درواقع مرزبانان این مسیر را رصد می‌کند تا سفر اولی‌ها بیایند و در بهترین شکل ممکن به درمان و رهایی برسند، یعنی با حداقل دست‌انداز کار پذیرش، سفر اول و به رهایی رسیدن و در ادامه خدمت کردن برای بچه‌های جمعیت نور راحت  و بدون مشکل انجام شود.

 هرکدام از مرزبانان بخشی از این مسیر را رصد و به عهده دارند. و به‌ طور مثال: باید بخش مالی، بخش کمک راهنمایان، بخش همسفرهای محترم و هرکدام از مرزبانان دیگر بخشی از این مسیر را بر عهده دارند و تمام فعالیت‌های جمعیت نور بر روی مسئله درمان و رهایی می‌باشد. 

جناب آقای مسعود، مرزبان محترم جمعیت نور: 

انسان چگونه می‌تواند خصوصیات منفی خود را تغییر دهد. بعنوان مثال چگونه می توان مصرف‌کننده بودن را تبدیل به بخشندگی و وسعت نفس نمود؟

ببینید توی جمعیت نور ما بیشتر در مورد آگاهی صحبت می‌کنیم. قبل از هر چیزی باید بدانیم آگاهی یعنی چه. منظورمان از آگاهی چه است. آیا مثلا این است که من خیلی سواد بالایی داشته باشم یا مثلا خیلی چیزها را بدانم؟ نه. منظور کلیِ ما از آگاهی، آگاه بودن از خود است. یعنی آگاهی در اصل خودآگاهی است. یعنی من نسبت به خودم آگاهی پیدا کنم. این اولین اتفاقی است که در جمعیت نور برای من می‌افتد. موقعی‌که به جمعیت نور میایم، من خودم بر خودم آگاه می‌شوم. آگاه می‌شوم که جایگاهم کجاست و من کجا هستم. در طول مسیری که حرکت می‌کنم و جلو می‌روم از عیب‌هایم آگاهی پیدا می‌کنم. من وقتی به عیب‌هایم آگاه می‌شوم یعنی آگاه هستم. مشکل ما تا قبل از جمعیت ناآگاهی بود و منظور این نیست که ما سواد نداشتیم. منظور اصلی این است که من بر خودم آگاهی ندارم. شخص وقتی فهمید که طمع‌کار است، دیگر طمع‌کار نیست. میگویند دیوانه به محض این‌که بفهمد دیوانه است دیگر دیوانه نیست. عاقل شده است. مشکل ما هم در بحث آگاهی همین است. من وقتی بر خودم آگاه شدم یعنی اینکه رسیدم به آگاهی. پس منظورمان از آگاهی همان آگاهی از خودم و عیب‌های خودم است. آگاهی از جایگاه خودم است. همه این‌ها مجموعش می‌شود آگاهی، و هرقدر من حقیقی‌تر و درست‌تر به این آگاهی برسم یعنی بهتر می‌توانم خودم را بشناسم. پس خودشناسی و آگاهی کلید کار ما است.

لطفاً در مورد مثلث درمان در جمعیت نور توضیح بدهید و راه‌کارهای پیشنهادی شما برای به تعادل رساندن این سه ضلع چیست؟

– تمام پروتکل مشخص‌شده و توسط آقای محمد داودی، کارشناس ارشد روانشناسی تدوین‌شده است، کسی که به جمعیت نور می‌آید و سفر خود را آغاز می‌کند هم ‌زمان روی 3 ضلع کار می‌کند: جسم، روان و جهان‌بینی، آموزش‌های جمعیت نور، خدمت و حضور فعال در جمعیت نور هر 3 ضلع این مثلث را پوشش می‌دهد.

در ضلع جسم باید تیپرینگ درست باشد، وعده‌ها دقیقاً سر ساعت استفاده شود، فرد حماقت نداشته باشد که دارو را کم یا زیاد کند و هرچه راهنما می‌گوید چشم بگوید، در قسمت جهان‌بینی به نظر من مهم‌ترین مسئله نوشتن سی دی می‌باشد، بچه‌هایی که سی دی و مطالب جمعیت نور را می‌نویسند به علوم جمعیت نور بسیار مسلط می‌شوند و فراگیری شخصی بسیار بالایی دارند، کار کردن روی کتاب اندیشه و جهان‌بینی، کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش و کتاب محبت همه این‌ها بسیار مهم هستند، مسئله بعدی نیز به نظر من خدمت کردن در جمعیت نور و حضور فعال  است، سفر اولی نباید دیر بیاید، باید جلسه را کامل شرکت کند، قبل از شروع جلسه حضورداشته باشد مشارکت و خدمت کند اگر این کارها را انجام دهد این 3 ضلع را پوشش می‌دهد.

راه‌های تقویت سیستم ایکس در سفر دوم ازنظر شما چیست ؟

آقای داودی، نگهبان جمعیت نور می فرمایند: دو پارامتر مهم در سیستم ایکس دخیل هستند، یک قسمت با سیم و دیگری قسمت بی‌سیم، قسمت باسیم مربوط به فیزیولوژی است و اینکه ما ازنظر جسمی انسان سالمی باشیم، خواب درستی داشته باشیم، تغذیه درست باشد، اضافه‌وزن نداشته باشیم و پرخوری نکنیم، ورزش کنیم و اینکه سفر اول خوبی را پشت سر گذاشته باشیم.

قسمت بی‌سیم که تفکرات و جهان‌بینی ما می‌باشد، تفکرات سالم و حس‌های مثبت این‌ها همگی به سیستم ایکس کمک می‌کنند، تفکرات منفی و حس‌های منفی نیز به سیستم ایکس آسیب می‌رسانند. نگهبان جمعیت آقای داودی اشاره جالبی داشته‌اند که اعتقاد، ایمان و عبادت به پیشگیری از به‌هم‌ریختگی‌های سایکوسوماتیک که مسئله مهمی است خیلی کمک می‌کنند، بنابراین آن‌هایی که افکار سالمی دارند و فکرهای منفی ندارند سیستم ایکس قوی‌تری نسبت به دیگران خواهند داشت.

با توجه به اینکه شما سفر نیکوتین را به اتمام رسانده اید؛ لطفاً کمی در مورد سفر سیگار توضیح دهید و اینکه هم‌زمانی انجام سفر سیگار و OT چه مزیت‌هایی به همراه دارد؟

این هم‌زمانی فوق‌العاده است، آقای داودی گفته‌اند که سفر اولی‌ها بعد از دو ماه می‌توانند سفر سیگار خودشان را آغاز کنند، بنابراین نگهبان جمعیت این اجازه را داده‌اند و این دو ماه نیز مسئله سازگاری  OT می‌باشد، سازگاری OT که تمام بشود می‌تواند وارد سفر سیگار شود، خوش به حال سفر اولی‌هایی که این کار را انجام می‌دهند. سفر اولی‌هایی که هم‌زمان با سفر OT سفر سیگار خود را نیز انجام می‌دهند و وارد لژیون نیکوتین می‌شوند بسیار سفر موفقیت‌آمیزی خواهند داشت و عملکرد سیستم ایکس آن‌ها نیز خیلی بهتر می‌شود.

درواقع سیگار یک آنتی ایکس خطرناکی است که تلفات بسیار بالایی دارد و همان‌طور که ما همه آنتی ایکس‌ها را قطع می‌کنیم بعد از دو ماه سیگار را نیز می‌توانیم قطع نماییم، این سفر بسیار شیرین می‌باشد و این‌گونه تصور نشود فردی که هم‌زمان با سفر درمان اعتیاد سفر سیگار را نیز شروع می‌کند باری بر دوش وی گذاشته می‌شود، اتفاقاً باری از دوش برداشته می‌شود و سفر آن سبک بارتر از سفر اولی است که سیگار می‌کشد.

کسی که در سفر دوم سفر سیگار خود را آغاز می‌کند فقط  نیکوتین استفاده می‌کند، آدامس نیکوتین بسیار عالی می‌باشد و داروی اساسی ما است، اما قطعاً فردی که در سفر اول سفر سیگار انجام می‌دهد OT نیز به کمک آدامس نیکوتین می‌آید .

 – به نظر شما فردی که در جمعیت نور به رهایی می‌رسد بعد از گرفتن رهایی چه اهدافی را بایستی دنبال کند ؟( چه در جمعیت و چه در زندگی شخصی(

در سفر اول اولویت با درمان است، سفر اولی بایستی از کار خود بزند و به سفر خود بپردازد، ولی در سفر دوم ما می‌گوییم اولویت باکار و زندگی است یعنی در سفر دوم وقتی شخص رها شد می‌تواند به سراغ کار وزندگی خود برود، حال برخی افراد شرایط زندگی و کار آن‌ها به‌گونه‌ای است که وقت دارند تا در جمعیت نور هم حضورداشته باشند و خدمت کنند، خوشا به حال افرادی که ضمن رسیدگی به مسائل کار و زندگی، وقت دارند که در جمعیت نور خدمت کنند، خوشا به سعادتشان انشا الله که حتماً بیایند، خدمت کنند و راهنما، مرزبان، ایجنت و دیده‌بان شوند و در تمام سطوح بتوانند خدمت کنند.

چه طور باید بین کار، زندگی و حضور و خدمت در جمعیت نور تعادل برقرار نمود؟

این مورد در آموزش‌های جمعیت نور می‌باشد، یعنی ما هرچقدر در کنگره آموزش می‌بینیم و جلوتر می‌آییم این توانایی را پیدا می‌کنیم که چند کار را باهم انجام دهیم، مطلبی که نگهبان جمعیت نور بارها گفته‌اند که ما باید به توانایی برسیم که بتوانیم چندین کار را باهم انجام دهیم،کارکنیم، درس بخوانیم ،به جمعیت نور بیاییم و به زندگی‌مان نیز برسیم.

 ایشان می‌گویند برخی افراد هستند که فقط می‌توانند یک کار را انجام بدهند و دیگر نمی‌توانند کار دیگری را انجام دهند. این رفتار درست نیست و به‌گونه‌ای تک‌بعدی محسوب می‌شوند، در ادامه ما به‌جایی می‌رسیم که هم‌زمان بتوانیم چندین کار را هم‌زمان باهم انجام بدهیم، هرچقدر ما در مسیر جمعیت پیشرفت می‌کنیم و آموزش می‌بینیم توانایی ما برای انجام چندین کار به‌طور هم‌زمان بیشتر می‌شود .

 – به‌عنوان کلام آخر اگر صحبتی دارید ؛بفرمایید.

خیلی خوشحال شدم و تشکر می‌کنم از بنیان جمعیت نور سینا، ما اعضاء جمعیت نور هر چه داریم از ایشان داریم و نتیجه تدبیرات ایشان است، ایشان بودند که جمعیت نور را راه‌اندازی کردند و از اینکه به ما اجازه خدمت داده‌اند تشکر می‌کنم.

تهیه و تنظیم:  لژیون تحقیقات جمعیت احیای انسانی نور سینا

مورخ : بهمن ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *