تحقیق و مقالـه: حکم عقل در جسم یا شهروجودی
دسامبر 13, 2020
دانایی، دانایی مؤثر، سواد
دسامبر 18, 2020

بسم‌الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه این هفته: جهان‌بینی در ورزش.

بررسی و مطالعه تاریخ اعتیاد نشان می‌دهد، از زمانی که جوامع انسانی با موضوعی به نام اعتیاد روبرو شدند، تاکنون، رویکردها، روش‌ها و تدابیر گوناگونی در مقابله با این پدیده، ازجمله درمان، به کار گرفته‌شده است. رویکردهایی که می‌توان گفت چندان نتیجه مشخصی به دنبال نداشته است.

بر همین اساس، پس از مطالعات گسترده توسط متخصین امر در سرتاسر جهان و گذشت زمان، یکی از نتایج مشخصی که به دست آمد این بود که بیماری اعتیاد درمان قطعی و شناخته‌شده‌ای ندارد.

این دیدگاه باعث گردید که در ادامه، تئوری کاهش آسیب و درمان‌های نگهدارنده در محافل علمی اعتیاد مطرح گردد.

به‌بیان‌دیگر، پس از شکست طرح‌های درمانی مختلف، این موضوع مطرح شد که اگر درمانی وجود ندارد، سعی کنیم کاری انجام دهیم که این بیماری آسیب کمتری به دنبال داشته باشد و داروهایی تجویز شود که شخص حتی برای همیشه استفاده کند، اما سمت مواد پرخطر نرود.

این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که متد درمانیB.M.T که طراح و مبتکر آن آقای محمد داودی، کارشناس روانشناسی می‌باشند، پا به عرصه گذاشت و پس از گذشت چند سال به‌کارگیری این متد، نتایج  مشخص این روش نشان داد که بیماری اعتیاد کاملاً قابل‌درمان است و حتی می‌توان از واژه درمان قطعی نیز استفاده نمود.

مطالعات علمی انجام‌شده در خصوص این روش، نشان می‌دهد، این متد جامع‌ترین و کامل‌ترین متد درمان اعتیاد در جهان می‌باشد که به صورت همه‌جانبه، کلیه آسیب‌های بیماری اعتیاد را در جسم، روان و جهان‌بینی پوشش می‌دهد و بستری مناسب و قابل ‌اجرا برای درمان اعتیاد به انواع مواد مخدر را به وجود می‌آورد. این متد، مجموعه‌ای از عملکردهای گوناگون نظیر درمان نگهدارنده، کاهش آسیب، روان‌درمانی، گروه‌درمانی، گفتار درمانی و همیاری خانواده می‌باشد.

در هیچ ‌یک از متد ها و روش‌های درمان اعتیاد که تاکنون در جهان معرفی‌شده است، چنین نگاه همه‌ جانبه‌ای وجود نداشته است.

جمعیت نور و متد B.M.T در کنار همه این عوامل، یک اصل بسیار مهم و اساسی دیگر را نیز در دستور کار خود قرار داده است و آن استفاده از مکمل ورزش می‌باشد.

افرادی که برای درمان اعتیاد به جمعیت نور مراجعه می‌کنند، هم‌زمان با درمان اعتیاد با متد B.M.T می‌توانند پس از مدتی، تحت برنامه های خاص، وارد فعالیت های ورزشی جمعیت نور شوند.

میزان و حجم فعالیت های ورزشی، به ‌آرامی با پیشرفت درمان افزوده می‌شود و شخص در یکی از رشته‌های ورزشی جمعیت نور، رسماً فعالیت خود را آغاز می‌کند.

جمعیت نور اعتقادی به درمان اعتیاد با ورزش ندارد. جمعیت نور ورزش را به‌عنوان یک عامل مهم، اما کمکی و مکمل، در درمان اعتیاد مؤثر می‌داند. این مسئله به‌گونه‌ای است که حتی بدون در نظر گرفتن عامل ورزش، درمان اعتیاد امکان‌پذیر است، اما به‌کارگیری آن به‌ عنوان مکمل، نقش بسیار پررنگی در تحکیم نتایج به‌ دست ‌آمده در درمان اعتیاد بازی می‌کند.

در همین راستا، جمعیت نور، فعالیت‌های ورزشی را در سطحی گسترده در دستور کار خود دارد و به همین منظور باشگاه فرهنگی ورزشی جمعیت نور به ثبت رسمی رسیده و هم‌اکنون چند رشته ورزشی فعال در جمعیت نور وجود دارد و اعضای جمعیت الزاماً بایستی دریکی از رشته‌های ورزشی حضورداشته باشند.

جمعیت نور در آینده نزدیک در نظر  همه‌ ساله به مناسبت پنجم تیرماه، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، المپیاد ورزشی جشنواره نور را برگزار ‌نماید.

جهان‌بینی در ورزش:

 همان‌گونه که می‌دانیم، جهان‌بینی، یکی از علوم مهم جمعیت نور و یکی از اضلاع مثلث درمان اعتیاد در متد B.M.T است.

جهان‌بینی، موضوعی است که در تمام فعالیت‌های جمعیت نور اهمیت حضور و اهمیت خاص خود را دارد و فقط به امر درمان اعتیاد مربوط نمی‌شود، جهان‌بینی مجموعه تفکرات، احساس، ادراک و برداشت ما نسبت به خودمان و جهان پیرامون و هستی است و هیچ موضوعی نمی‌تواند خارج از حوزه علم جهان‌بینی قرار گیرد.

حال ببینیم،جهان‌بینی در ورزش به چه مسائلی می‌پردازد.

ما برای چه ورزش می‌کنیم؟

هدف ما از ورزش چیست؟

در ورزش به دنبال چه هستیم؟

جمعیت نور به ما آموزش می‌دهد که برخلاف دوران اعتیاد و مصرف، سعی کنیم از جسم خودمان که یک امانت الهی است، در حد اعلای خود نگهداری و مراقبت کنیم و به قول سردار: برای کشتی خود که لازمه حیات و هستی در آن است، نوعی دیگر باشیم.

خداوند جسم ما را در بهترین تقویم، طراحی و خلق نموده است. حال بقیه تزئینات و نگهداری و سالم نگه‌داشتن آن به عهده ماست.

ورزش، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در سلامتی ما نقش ایفا می‌کند. بیماری‌های که امروزه اکثر مردم با آن‌ها دست‌به‌گریبان هستند، یکی از دلایل اصلی آن، ورزش نکردن است و اگر ما به‌صورت منظم فعالیت ورزشی داشته باشیم و سایر فاکتورهای سلامتی را نیز رعایت کنیم، درواقع سلامتی خودمان را تضمین کرده‌ایم.

ازنقطه ‌نظر درمان اعتیاد نیز باید بگوییم که ورزش به‌عنوان مکمل، به امر درمان کمک شایانی می‌نماید و ما را در رسیدن به حداکثر تعادل جسمی، روانی و جهان‌بینی یاری می‌دهد؛ زیرا درمان، فوق ترک است و تعادل، فوق درمان.

قرار است که ما با ورزش به‌سلامتی و تعادل بیشتر برسیم.

حال سؤال این است که آیا ممکن است عکس این قضیه نیز صادق باشد، یعنی ورزش باعث از دست رفتن تعادل شود؟

باید بگوییم، آری، اگر ما اعضای جمعیت، جهان‌بینی جمعیت نور را در ورزش به کار نگیریم، ورزش می‌تواند حال ما را خراب کند.

برای مثال در یک والیبال یا هر رشته دیگری، ممکن است افرادی باشند که در حین بازی عصبانی شوند، داد بزنند و حال خود و دیگران را خراب کنند. این افراد کسانی هستند که جهان‌بینی جمعیت نور را در ورزش به کار نمی‌گیرند.

ما ورزش می‌کنیم که حالمان خوب شود، ورزش می‌کنیم که لذت ببریم، ورزش می‌کنیم که به تعادل بیشتر برسیم؛ اما اگر قرار باشد که ورزش حال ما را خراب کند و همان مقدار تعادلی هم که داریم، با ورزش از دست بدهیم، این چگونه ورزشی است؟

قدر مسلم، این ورزش، ورزشی نیست که مدنظر جمعیت نور هست. ممکن است در جایی گفته شود که‌ ای بابا فوتسال اینه دیگه، والیبال همینه، فوتسال داد زدن داره، فیلم بازی کردن داره، داور و فریب دادن داره، دیگران رو به هم ریختن داره اینا بخشی از فوتباله .

یا ممکن است گفته شود که در زمان بازی، به دلیل فشار بازی و تغییرات فیزیولوژیک مثل بالا رفتن اسیدلاکتیک در خون یا ترشح زیاد آدرنالین، رفتار تا حدی از کنترل خارج شود.

به ‌هر حال و به هر دلیل، اگر قرار باشد ورزش، ما را به هم بریزد و حال ما را خراب کند و ما را از تعادل خارج کند، ممکن است در خارج از جمعیت نور عادی باشد، اما در جمعیت نور پذیرفتنی نیست.

در جمعیت نور بسیارند ورزشکارانی که در سخت‌ترین لحظات ورزشی نیز از کنترل خارج نمی‌شوند، داد نمی‌زنند، عصبانی نمی‌شوند و حال خود و دیگران را خراب نمی‌کنند.

 پس می‌شود با کمک جهان‌بینی جمعیت نور و با تغییر دیدگاه نسبت به ورزش، طوری ورزش کنیم که هم خودمان لذت بریم و هم دیگران.

گفته می‌شود، بازی فوتسال ، بازی والیبال . ورزش بازی است، اما گاهی اوقات نوع نگاه باعث می‌شود که جنگ جایگزین بازی شود و بعضی‌ها طوری قضیه را جدی بگیرند که همه‌چیز را فراموش کنند و زیر پا بگذارند.

البته کسی نمی‌تواند منکر لذت برد در یک بازی یا مسابقه شود و کسی هم نمی‌تواند منکر ناراحتی پس از باخت در یک بازی یا مسابقه شود. همه ما برد را دوست داریم و از باخت خوشمان نمی‌آید، اما نباید فراموش کنیم که سکه بازی دو رو دارد. یک رو برد و یک رو باخت. هر دو، بخشی از بازی هستند. بعضی وقت‌ها نوبت برد است و بعضی وقت‌ها نوبت باخت. کسی که باخت را با خوش‌رویی می‌پذیرد، یعنی لیاقت و ظرفیت برد را نیز دارد.

مهم این است که هستیم، مهم این است که سالم هستیم، مهم این است که ورزش می‌کنیم. بردوباخت در درجه بعدی است و آن‌هم نه به هر قیمت. ما در جمعیت نور معتقدیم که در یک مسابقه  “یا می‌بریم یا می‌آموزیم، باختی در کار نیست “

ما یاد می‌گیریم که اخلاق و جهان‌بینی جمعیت نور را در ورزش نشان دهیم. ما یاد می‌گیریم در یک مسابقه به اعضای تیم خودمان و تیم مقابل احترام بگذاریم. همان حقی را که برای خودمان قائل هستیم برای تیم دیگر نیز قائل باشیم. به قوانین بازی احترام بگذاریم به داوران نهایت احترام را بگذاریم و حتی در صورت تصمیم نادرست و اشتباه به داور اعتراض نکنیم. یاد می‌گیریم که با راستی و درستی بازی کنیم و مسابقه دهیم نه با فریب و دوز کلک.

قرار است که ما با ورزش خودمان در جمعیت نور، تعادل پس از درمان را به دیگران نشان دهیم و ثابت کنیم که به درمان و تعادل رسیده‌ایم.

امید که همه ما بتوانیم با به‌کارگیری علم جهان‌بینی در ورزش، تحسین همگان را نسبت به ورزش جمعیت نور و ورزشکاران جمعیت برانگیزیم.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت احیای انسانی نور سینا

مورخ: 29 آذرماه 1399

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *