دستور جلسه هفتگی: کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش

از فرمانبرداری تا فرماندهی
ژوئن 8, 2020
آداب معاشرت، ادب و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی
ژوئن 18, 2020

دستور جلسه این هفته : کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش

آقای محمد داودی، پس از 19 سال اعتیاد به سیگار، سر انجام 91/2/9  با الهام گرفتن از کائنات موفق شدند راهی را برای درمان اعتیاد (سیگار) پیدا کنند در این راستا استعمال سیگار را به نیکوتین خوراکی تبدیل نمودنند  و در دو ماه آن را منظم و تثبیت کردند و این امر، مقدمه و جرقه ای شد برای ابداع کامل ترین و پیشرفته ترین متد درمان جامع انواع استعمال دخانیات یعنی B M T همزمان با اجرای این متد و کاهش تدریجی و پله ای مصرف نیکوتین، ایشان تجربیات روزانه و لحظه ای خود را جهت ثبت، به رشته تحریر درآوردند.

آقای محمد داودی، کارشناس ارشد علوم تربیتی، پس از موفقیت در ابداع و به کارگیری این متد و اطمینان از اجرای آن و رسیدن به درمان قطعی، نوشته های خود را در به کارگیری این روش، تحت عنوان کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش منتشر نمودند .

نویسنده کتاب، در سال 1397 اولین جمعیت نور سینا را با تعداد انگشت شماری از مصرف کنندگان مواد مخدر تشکیل دادند و پس از چند ماه جمعیت نور رسماً اعلام موجودیت نمود. اکنون بیش از 2 سال از آن تاریخ می گذرد و جمعیت نور به یکی از بزرگترین و قوی ترین سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد و درمان تبدیل شده است.

کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش نیز پس از 3 سال سال انتشار ، هم اکنون به چاپ پنجم رسیده است و یکی از پر تیراژترین کتابهای حوزه درمان اعتیاد در سطح جهانی می باشد، ضمن اینکه این کتاب به زبان انگلیسی و فرانسه نیز  در آینده ترجمه و در سایت های بزرگ حوزه اعتیاد دنیا معرفی می شود .
آنگونه که نویسنده در ابتدای کتاب اشاره می کند، این کتاب تحقیقی مستند در مورد صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و روش درمان آن و قابل استفاده برای بیماران مواد مخدر، خانواده ها، پزشکان و محققین می باشد .

می توان گفت، کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، خودآموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده است که پیچیده ترین مصائب و مشکلات درمان اعتیاد، اعم از جسم، روان و جهانبینی را با زبانی ساده و در عین حال علمی بیان می نماید.

هدف از انتشار این کتاب، روشن نمودن صورت مسئلۀ اعتیاد  به ویژه استعمال انواع دخانیات (سیگار و قلیان) و چگونگی درمان آن است که در این کتاب با دیدگاهی کلی به مسئله، نگریسته شده است. این دیدگاه، به صورتی ساده و روان، مشکلات مصرف کننده مواد افیونی و… را بیان می نماید و مهمترین گره های کور آن را مشخص و برای بازکردن این گره ها نظریۀ خود را بیان می کند.
تحقیق در این کتاب به گونه ای انجام گرفته است که در حوصله و توانِ مطالعۀ تمام افراد جامعه باشد تا جایگاه این کتاب، هم در خانواده ها باشد و هم در کتابخانه های تخصصی دانشگاهها.
این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی ها را مشخص می نماید، که در کجای کار قرار گرفته اند و علت شکست ترک های پیاپی آنها چیست.
این مجموعه، اطلاعات و آگاهی های بسیاری را در اختیار خانواده ها  قرار می دهد، تا شخصِ بیمار یا معتاد خانوادۀ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و برای مبارزه با اهریمن اعتیاد، به صورت گروهی، نیروهای خود را در یک جهت جمع آوری نمایند.
این کتاب، ممکن است همه را سیراب نکند؛ اما از غرق شدن عدۀ کثیری، جلوگیری خواهد نمود.
در نهایت، این مجموعه برای محققین و پزشکان و مسئولین، دری را باز خواهد نمود تا با دیدگاهی نوین به موضوع بنگرند و برای باز کردن گره های کور این مسئله، اقداماتی آگاهانه به انجام برسانند و در حل آن کوشا باشند؛ زیرا امروزه گروه کثیری از بیماران، از اعتیاد خود، متنفر هستند و راه حلی برای آن پیدا نمی کنند.
در این کتاب، استادانی سخن گفته اند که فعلاً گفته های آنان برای ما حائز اهمیت است، مطرح نمودن اینکه آنها چه کسانی هستند و در کجا هستند، موضوع اصلی بحث ما نیست، یا به گفته مولانای :
هرکسی از ظن خود شد یار من      از درون من نجـست اسرار من

کلیه مطالبی که در این کتاب توسط نویسنده، نوشته شده است، دارای پشتوانه علمی، تجربی و مستند می باشد. در کنار نویسنده، در این کتاب استادانی حضور دارند که گفته های آن ها بسیار با اهمیت می باشد و به این مجموعه عطر و رنگ دیگری داده است .
کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، سخنی است که از دل برآمده است و به قول معروف بر دل هم می نشیند .

این کتاب در نوع بی نظیر است، زیرا از سه فاکتور مهم آموزشی، همزمان استفاده کرده است . یعنی متن، تصویر و موسیقی .
شاید تعجب کنید که موسیقی درون این کتاب به چه مفهوم است. باید بگوییم که کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، ضمن تشریح صورت مسئله اعتیاد و شکافتن گره های کور بیماری اعتیاد که تا به آن روز کسی به آن ها توجه نکرده بود، همگام با نویسنده پیش می رود، اتفاقات و رویدادهای روزانه و تغییرات ناشی از کاهش مصرف و راه اندازی سیستم ایکس و به طور کلی، عملیات تیپرینگ و پیاده کردن متد B M Tرا به سادگی و شیرینی توضیح می دهد. زیربنای علوم جهان بینی جمعیت نور، یعنی12 وادی، تحت عنوان قانون، در این کتاب به گونه ای، مطرح می شود .

لابه لای این مطالب، هر به چندی، یکی از اساتید کتاب در مورد موضوعات مرتبط، سخنانی ایراد می کند که نویسنده در این خصوص راوی می باشد.

در کنار این روند، از تصویر نیز استفاده شده است. به طور کلی، تصویر در مقوله آموزش نقش بسیار مهمی دارد و به درک مفاهیم کمک می نماید. این کتاب دارای 11 تصویر می باشد که از ابتدا تا انتها، مقوله سفر از مصرف استعمال دخانیات (مواد مخدر) تا قطع آن و به مفهوم واقعی کلمه، رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش را به تصویر می کشد .تصاویر کتاب، از زوایای مختلف و با استفاده از تمثیل هایی هماند عبور از بیابان آتشین، درخت پوسیده و نبرد درون موضوع سفر و درمان دخانیات و اعتیاد را مورد بررسی قرار می دهند. این تمثیل ها در درک وضعیت مصرف کننده مواد مخدر و غیره و چگونگی حرکت او بسیار با اهمیت می باشند.

متون و نوشته های کتاب در کنار تصاویر، حقیقتاً مطلب را طوری تفهیم می کند که نمی توان توضیح داد. هر کدام از تصاویر کتاب دارای نت، ملودی و موسیقی خاص خود می باشد. انشاء الله در آینده مجموعه موسیقی تصاویر کتاب رهایی از منطقه 19 منتشر خواهد شد آنگاه ما می توانیم با نگاه کردن به هر تصویر، موسیقی آن را هم گوش کنیم و واقعاً آن وضعیت را احساس کنیم. دوستان سفر اول می تواند موقعیت سفر خود را با موقعیت نویسنده کتاب و تصویر مربوطه، همزاد پنداری و منطبق سازی کند و ببینند که در کجای سفر هستند. حال اگر موسیقی آن تصویر نیز آماده باشد و به آن گوش کنیم، با تمام وجودمان آن موقعیت و سختی ها و شیرینی ها و لذت آن را طور دیگری احساس می کنیم .

ما زمانی که به جمعیت نور آمدیم و با این کتاب آشنا شدیم، طوری مجذوب آن شدیم که در تمام طول سفر اول و بعد از آن، مطالعه این کتاب شیرینی خاصی برایم داشت. آنقدر این کتاب را می خواندیم که بسیاری مطالب آن در ذهنمان حک شده بود. دنیایی از مطالب و سوالات و موضوعاتی که شاید مفهوم آن را درک نمی کردیم آما با آن ها زندگی می کردیم

هنوز هم خواندن و مطالعه این کتاب برایمان جالب است  و هر وقت  کتاب را می خوانیم مطالب زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد . البته مطالب کتاب تغییر نکرده است و این ما هستیم که تغییر می کنیم. برداشت ما در سفر اول از این کتاب با برداشت ما در سفر دوم و یا با برداشت ما در جایگاه کمک راهنما یا راهنما بسیار متفاوت است.

بنابر این اگر بتوانیم در جایگاه های مختلف، این کتاب را مطالعه کنیم برداشت های ما بسیار متفاوت خواهد بود و مطالب جدیدی را فرا می گیریم. انگار آن مطالب را قبلا نخوانده ایم.

کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، مهمترین و بزرگترین منبع آموزشی جمعیت نور می باشد. این کتاب مهمترین رفرنس و مرجع اصلی علوم جمعیت نور می باشد. در واقع تمامی مکتوبات و متون آموزشی جمعیت نور برگرفته از کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش است.

این کتاب ویژگی خاص دیگری نیز دارد و آن استفاده از زبان تمثیل است. در این کتاب مسئله درمان اعتیاد؛ دخانیات و مواد مخدر از زوایای گوناگون و با استفاده از تمثیل های متفاوت و غیره  بررسی شده است، زیرا بیان محسوس با معقول سخت است و استفاده از مثال و تمثیل به بیان مفاهیم کمک بسزایی می کند .

کسی که برای درمان خود به جمعیت نور مراجعه می کند و می خواهد با متدB M T  اعتیاد خود را درمان کند، باید بداند که کتاب 19 درجه، کتاب درسی اوست و تا این کتاب را مسلط نشود، نمی تواند به درمانی که مد نظر جمعیت نور می باشد، برسد .
کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، بسیاری از سوالات سفر اول و سفر دوم را پاسخ می دهد  راهنمایی است که علمی و مستند، راهنمایی می کند و هر کسی با هر درجه تحصیلی، می تواند از آن استفاده کند و لذت ببرد .

در حال حاضر کمک راهنمایان و … برای بالابردن راندمان آموزشی، از تکنیک تکلیف دادن و نوشتن استفاده می کنند. تجربه نشان می دهد رهجویانی که مطالب آموزشی جمعیت نور را می نویسند، بیشتر از هر روش دیگری مطالب را می فهمند و یاد می گیرند. بیشتر قبول شده ها در آزمون کمک راهنمایانی کسانی هستند که در سفر اول مطالب را می نوشتند مثل؛ وادی ها، کتاب اندیشه و جهانبینی و کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش. خوشا به حال مسافرانی که یک دور کامل از روی کتاب 19 درجه نوشته اند . قطعاً آنها بهتر از دیگران مطالب این کتاب را فرا گرفته اند و جواب بسیاری از سوال های خود را از این کتاب گرفته اند.

یکی از پیام های کتاب : رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش

مقدمه ای درباره ی کتاب و پیامهایش: ما می خواهیم برداشت های دیگری از این پیامها داشته باشیم, چرا که برداشت آقای محمد داودی نویسنده این کتاب تنها یکی از برداشتهائی است که می توان از این پیامها داشت؛ آری برداشت آقای محمد داودی کارشناس ارشد علوم تربیتی، بهترین و کاملترین برداشت است؛ ولی آخرین برداشت نیست! و درنهایت هدف این کتاب از این پیامها نهایتأ رسیدن به قدرت تفکر می باشد که ما بتوانیم با فکر کردن رمز و رموز پیامها را بشکافیم و برداشت خود را داشته باشیم. ص52

 بادبان ها را بکشید؛ استاد: سلام و درود، ما خوب هستیم همه سلام می رسانند. زمان در حال گذر است ما می دانیم شرایط خوبی ندارید، ولی سوار بر بلم کوچک تقدیر می توان بیکران را طی نمود. امیدِ انسان ها به اراده ی قدرت مطلق و سپس به توانایی ها و قدرت خودشان است و ما بر این حالت ها کاملأ واقف هستیم.

در بعد حیات مادی چنین است که می بینید انسان مانند پرنده ای است که گاهی بر یک کشتی سوار است و دنیا را از همین روزنه می بیند؛

در بخشی آقای داودی کشتی را به جسم و فیزیک انسان و پرنده را به روح یا نفس انسان تشبیه کرده اند که سوار بر هم هستند؛ یعنی پرنده سوار بر کشتی.

در این بخش می گوید در زندگی زمینی اینجوری که گاهی انسان دنیا و هستی رو فقط همون چیزی می دونه که فقط جسمش می بینه؛ مثلِ یه ماهی که دنیارو همون اقیانوس می دونه و تصور بیرون از اقیانوس برای اون ماهی محاله، یی توهمِ.  یا تصور فضا، کره ماه یا مریخ زمانی برای انسان یه توهم و خیال بود و فکر می کرد دنیا فقط همین کره زمینِ یا زمین مرکز عالمه، ولی امروز علم و دانش انسان تغییر کرده و الان ما معتقدیم دنیا خیلی فراتر از اینهاست؛ یعنی با تجربه کردن و بدست آوردن علم کائنات رو شناختیم انرژی رو شناختیم جهان های دیگرو شناختیم و … حال برای یکسری انسانها به همین شکلِ یعنی سوار این کشتی(جسم) شده و فکر میکنه دنیا همینه که می بینه و دنیا رو فقط از همین روزنه می بینه.

در مسیر طوفان و سختی همچنان ادامه دارد ولی ما باید از نیروهایی که در درونمون نهفته هست بهره بگیریم تا بتونیم با نیرو در مسیر قراربگیریم، باید از آنچه که توسط حق تعالی در وجود آدمی نهاده است به جای خود مورد استفاده قرار بدهیم که معلمی خواهیم بود برای آینده.

برای کشتی خود که همان جسم تان می باشد و خود لازمه هستی و ادامه حیات می باشد نوعی دیگر باشید, یعنی شروع کنید به تغییر کردن ( یعنی از اعتیاد به درمان از تخریب به سلامتی و… می دانید که کار ابتدا مشکل است؛ اما بادبان ها را بکشید. برای تغییر، در ابتدا کار واقعأ سخت و مشکله، خیلی هم سخته، اما می شود…!.

پیام:

گذرگاه زندگی؛ مانند مثلثی است سیاه که گاهی از زوایای آن کشیده می شود و شکلی دیگر پدید می آید: اما از تمامی آن می شود راحت عبور کرد و به کشاکش های متعدد آن, توجه ننمود. به عبارتی می شود به آنچه غیر ممکن می نماید, امکان بخشید. باید بگوئیم که قدری در آنچه به سر ما می آید, خود ما در آن بی تأثیر نیستیم, از خواسته های مشروع خود می گذریم, بدون اینکه بدانیم از آن ماست و قدری مأخوذ به آدابِ خویشیم و این در ادامه ی مسئولیت های ما, تأخیر ایجاد می نماید که بیشتر اوقات, قابل جبران نیستند.

گروه کاوشگران : جمعیت احیای انسانی نور سینا

خرداد ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *