دوشنبه دوم دی ماه 1398 در کارگاه آموزشی عمومی نمایندگی ابو علی سینا اصفهان با شور و شکوه فراوان مراسم تولد یکمین سالروز رهایی مسافر بهزاد را جشن خواهیم گرفت.
دسامبر 29, 2019
رهایی مسافر مصطفی از بند مصرف مواد مخدر از بنیان جمعیت نور سینا 19
ژانویه 7, 2020

بسم الله الرحمن الرحیم
مقــالــه
روش درمان اعتیاد به
توتون و دخانیات
« سیاه چاله »

 

موضوع: بهترین روش درمان اعتیاد به توتون و دخانیات (B. M. T)
مقدمه:
مخرب ترین عامل در سلامتی و تندرستی در انسان دود ناشی از تدخین دخانیات و مواد مخدر است. پیشینه مصرف دخانیات حدوداً به ده هزار سال پیش می رسد. در چین و یونان باستان و سرخ پوستان بر اساس نوشته های تاریخ نویسان و آثار حکاکی شده، از تنباکو و توتون به عنوان گیاهی داروئی یاد شده است. در ایران بواسطه مرز مشترک با ترکیه و مراودات ساکنان مرزی، فرهنگ دود کشیدن به ایران وارد شد و به همین دلیل است که به جای پیپ اروپایی، چپق بلند ترکی در ایران مورد استفاده قرار گرفت و به روایتی دیگر در سال 1605 توتون در مصر و هند و عثمانی شناخته شده بود. پس از تهاجم پرتغالی ها به جنوب ایران و اشغال جزیره هرمز و بندر عباس توتون وارد ایران شد و حرکتی به سوی ظلمت و تاریکی افیون آغاز گردید.
مضرات انواع دخانیات :
استعمال انواع دخانیات چه بلایی بر سر ارگان های بدن (جسم) می آورد. طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر 8 ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار می کنند، بیش از 70 % موارد این چنین است و مدت 20 سال یا بیشتر به این عمل ادامه دهند، بین 20 تا 25 سال زودتر فوت خواهند کرد و قابل تأمل است که تنها سرطان ریه یا بیماری های قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه ایی از مسایل و مشکلات بهداشتی را شامل می شوند که در زیر به اختصار توضیح داده خواهد شد.
سرطان های ناشی از دود دخانیات: 14 سرطان بیش از 40 عنضر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است. سرطان دهان، غدد بزاق و حلق 6 تا 27 برابر، سرطان بینی 2 مرتبه بیشتر، گلو 12 مرتبه و 8 تا 10 برابر جنجره، 10 تا 18 برابر معده، 2 تا 3 برابر کلیه و لوزالمعده 2 تا 5 برابر عناضر سرطانزا وجود دارد.
اثر دخانیات بر روی بیماری های قلبی:بیش از600 هزار نفر در سال در کشورهای توسعه یافته توسط استعمال دخانیات و بیماری قلبی از بین می روند.
زخم معده:استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پائین می آورد. همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شود.
از دست دادن مو بر اثر مصرف دخانیات: با کاهش سیستم ایمنی توسط مصرف دخانیات یکی از بیماریها ( لوپوس اریتماتوز ) می باشد که عامل از دست دادن موها می باشد، ایجاد زخم در دهان و جوشهای پوست روی صورت، سر و دستها نیز از نتایج این بیماری است.
آب مروارید:( کاتاراکت ) افراد مصرف کننده دخانیات 40 % بیشتر در معرض این بیماری هستند، کِدر شدن عدسی چشم و معانعت از عبور نور و در نهایت منجر به نابینایی می شود.
چین و چروک: استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتینهای انعطاف دهنده پوست می شود، همچنین باعث تحلیل رفتن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عرق پوست می گردد. پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگیهای ریزی در اطراف لبها و چشمها ست.
ضایعات شنوایی: افراد سیگاری 3 برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می شوند.
سرطان پوست: اشخاصِ سیگاری 2 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست ( پوسته، پوسته شدن، برجستگی روی پوست ) قرار دارند.
فساد دندانها: اشخاصِ سیگاری 1/5 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن دندانها هستند.
پوکی استخوان: منواکسید کربن یکی از اصلی ترین گازهای سمی در خروجِ اگزوز اتومبیل و دود سیگار است. میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه ای تا 15 درصد می شود، استخوانهای افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا 80 % افزایش پیدا می کند.
تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان : استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانایی جنسی این افراد می شود. نا باروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول تر از افراد غیر سیگاری است.
سیگاری تحمیلی ( اجباری ) اثرات دود دخانیات بر اطرافیان و خانواده: هنگام مصرف انواع دخانیات، بیش از آنکه فرد مستعمل با خطرات یاد شده مواجه باشند، اطرافیان و خانوادها که در محیط مصرف آنها هستند با خطر مواجه می شوند. این مصرف دخانیات را، تحمیلی یا اجباری می گویند. 30 % از بیماری های قلبی عروقی در میان سیگاری های تحمیلی هستند. آیا واقعاً حاضرین اطرافیان شما در اثر استعمال دود دخانیات به این امراض مبتلا شوند.
استعمال انواع دخانیات و مواد افیونی به جسم و روان انسان آسیبی همانند عملکرد سیاه چاله به وقوع می انجامد. هنگامی که ستاره ای سوخت هسته ای خود را تمام کند در نتیجه نیروی گرانش موجود در آن بر سیاره غلبه کرده و باعث فرو ریزش آن به داخل و تشکیل سیاه چاله می شود و هیچ چیزی نمی تواند از میدان جاذبه چنین ناحیه ای خارج شود، حتی یک دسته پرتو نور، به همین علت است که درون سیاه چاله ها قابل رؤیت نیستند.دخانیات به طور مشابه، به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روانی با انسان همین رفتار را داشته ولی با یک تفاوت که در سیاه چاله هیچ چیز برگشت پذیر نیست ولی اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات با آگاهی و اطلاعات صحیح و روش درمانی مناسب میتوان به تمثیل از این سیاه چاله اعتیاد بیرون آمد.دانشمندان سیاه چاله را دارای سه ویژگی اساسی می دانند؛ 1: غیر قابل روئیت 2: حرکت می کنند 3: جذب کننده ی سایر اجرام آسمانی اند، در واقع سیاهچاله ها به علت قدرت جاذبه فوق العاده ای که دارند بسیاری از اجرام آسمانی را به سمت خود جذب می کنند و گویا فضای را جاروب می کنند. اگر به تمثیل آن سه ویژگی سیاهچاله را در این رؤیداد مطرح کنیم بدین صورت است: مرحله اول موقعی که انسان استعمال دخانیات را در اوایل با روزی یک یا دو نخ سیگار شروع می کند مواد سمی ناشی از دود آن به تدریج وارد بدن انسان می گردد و ما را دچار انواع بیماریها و سرطان می کند که قابل رؤیت نیست. مرحله دوم این سموم که ناشی از دود سیگار که حاوی حدوداً چهار هزار ماده سمی است از همان ابتدا ساکنین جسم یا همان سیاره را بطرف نابودی حرکت می دهند و این حرکت آنها بسیار هوشمندانه است و برای 20 الی 30 سال آینده حرکتشان را برنامه ریزی می کنند که در نهایت منجر به سرطان می شود. در مرحله آخر آنقدر قدرت جذب کننده ای دارند که همانند مرحله سوم سیاهچاله عمل می کنند. بیماریهایی که از طریق استعمال دود انواع دخانیات وارد سیاره جسم شده، به یکباره کارخانجات سیستم شبه افیونی (غدد درون ریز، سیستم عصبی) را منهدم می نماید در واقع انسان با استعمال دخانیات و مواد افیونی سیاره جسم را تبدیل به سیاه چاله می کند و ساکنین آنها را که سلولها هستند تخریب می نماید و قدرت جاذبه این سیاهچاله باعث متلاشی شدن سلولها می گردد و هر چیزی در اطراف خود باشد جذب می کند و جز نابودی و ویرانی حاصل دیگری ندارد. جالب اینجاست که افراد مصرف کننده انواع دخانیات خیلی بیشتر از افراد سالم دیگر از مضرات مصرف آن آگاه هستند.
داشتن ریه سالم و رساندن اکسیژن مناسب به کل بدن، برای بقا و سوخت ساز سلولهای جسم نقش کلیدی و مهمی را ایفا می نماید. سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان ها در جهان سالانه افراد زیادی را به کام مرگ می کشد. سرطان ریه نوعی بیماری است که مشخصه ی آن رشد کنترل نشده ی سلول در بافت ریه است. به گفته محققان اگر این بیماری در ابتدا درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن آسیب برساند. دلیل 90 درصد از سرطان ریه استعمال انواع دخانیات برای طولانی مدت است که متأسفانه، نشانه و علائم آن سال های متعددی طول می کشد تا خود را بروز دهد. طبق تحقیقات بدست آمده بیش از 35 میلیون نفر در سال اقدام به ترک دخانیات می کنند اما کمتر از 7 درصد آنها موفق به ترک آن می شوند، همین افراد هم در زمان استرس باز هم به استعمال دخانیات روی می آورند.
حال این سؤال مهم پیش می آید که فرد بیمار مبتلا به اعتیاد، دخانیات آیا می تواند درمان شود.
روش های درمانی مرسوم:
1.سقوط آزاد؛ در این روش شخص به یک مرتبه قصد درمان دارد و با قطع ناگهانی دخانیات و بدون استفاده از هر گونه ماده ای می باشد و معمولاً با شکست مواجه می شود.
2.استفاده از انواع قرص ها، برچسب یا اسپری نیکوتین دار، الکترو اسموک و… می باشد ولی نتیجه ای در پی ندارد.
بهترین روش درمان ( B.M.T )
بهترین روش درمان انواع دخانیات،روش تدریجی یا پله ای با متد B. M. Tکه در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش است و مطابق با استانداردهای جهانی در طول ده ماه با جایگزینی داروی مناسب به تدریج کاهش و با تغییر جهان بینی فرد، درمان انجام می پذیرد.
همیشه این سوال برایم پیش می آمد که بشر از چه موقع وارد تاریکی افیون شده است؟ شاید از موقعی که کنترل عناصر طبیعی، مانند آتش را به وسیله سنگ چخماق در دست گرفته است. طبق آمار جهانی حدوداً بعد از 20 سال استعمال دخانیات از هر چهار نفر سیگاری یک نفر فوت می کند و سه نفر به یک بیماری ناشی از استعمال دخانیات مبتلا می شوند و بعد از چهل سال سیگار کشیدن از هر دو نفر آنها یک نفر فوت می کند و یک نفر باقی مانده به انواع بیماریها ی حاصل از آن مبتلا می گردد به راستی این ماده مخرب، حاوی هزاران ماده سمی است. تحقیقات نشان داده که مصرف انواع دخانیات یکی از معضلات جهانی است که زنگ خطری برای جامعه، خانواده و نسل های آینده می باشد به ویژه اعتیاد که به کابوس وحشتناک تبدیل شده است. برای رهایی از این بیماری خطرناک پس از تحقیقات گسترده که حاصل سال ها فراگیری علمی و تجربی در حوزه ی اعتیاد و راهنمایی مفیدی برای ارتقای سلامت روانی جامعه و پیشرفت انسانها در سیر تکاملی با آگاهی و دانش همراه است. این روش درمان را به اختصار B – M-T نامگذاری کرده ایم که مخفف آن Best- Medicine-Timeبه معنی Best – Medicine بهترین داروی مناسب Timeزمان تعیین شده برای اجرای روش.
استعمال انواع دخانیات غدد درون ریز بدن را دچار اختلال می نماید به عنوان مثال در قسمت غدد فوق کلیوی که استیل کولین، حداقل چهار نوع گیرنده نیکوتینی و پنج گیرنده موسکارینی دارد را اشغال نموده و در شهر وجودی یا همان جسم اختلال بوجود می آورد و همچنین در سیستم عصبی آسیب های جدی بجا می گذارد.دوستان با روش B-M-T به تدریج با داروی مناسب در زمان معینی این غدد درون ریز بدن و سیستم عصبی را می توان دوباره احیا نمود، تا کارخانجات مواد شبه افیونی بدن به تعادل لازم برسد. بعنوان مثال دینورفین که در بدن تولید می شود اگر سیستم شبه افیونی جسم به درستی کار کند 200 برابر از مرفین قدرتمندتر است. در مقوله پیشگیری و درمان معتادان به مواد مخدر، اگر همزمان درمان مصرف دخانیات نیزانجام پذیرد، 80 تا 90 درصد اثر بخشی درمان را افزایش می دهد و شخص مورد نظر در ادامه راه از سطح انرژی بیشتری برخوردار است. شواهد علمی جدید نشان می دهد که این رویداد به موفقیت درمان هر دو کمک بیشتری می کند. در نهایت برای درمان باید برنامه ریزی مناسب و دقیق، همراه با داروی مناسب در نظر داشت. فراموش نکنیم که آموزش در امر پیشگیری یکی از فاکتورهای بسیار مهم است و برای سلامت جوامع بشری و آیندگان لازم و ضروری است چون اگر فرد از آسیب های وارد به جسم خود آگاهی کامل داشته باشد درصد کمتری احتمال دارد که به دام این اهریمن اعتیاد گرفتار شود. به امید روزی که انسانها از روی جهل و نادانی به سراغ دخان و مواد افیونی و غیره نروند.

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد
من و ساقی به هم سازیم و بنیادش براندازیم
شراب ارغوانی را گلاب اندر قدح ریزیم
نسیم عطر گردان را شکر در مجمراندازیم
چو در دست است رودی خوش بزن مطرب سرودی خوش
که دست افشان غزل خوانیم و پاکوبان سراندازیم
صبا خاک وجود ما بدان عالی جناب انداز
بود کان شاه خوبان را نظر بر منظر اندازیم
یکی از عقل می لافد یکی طامات می بافد
بیا کاین داوری ها را به پیش داور اندازیم
بهشت عدن اگر خواهی بیا با ما به میخانه
که از پای خمت روزی به حوض کوثر اندازیم.
مرجع:کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش پایان

نویسنده: محمد داودی کارشناس علوم تربیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *