درمان سیگار و جایگزینی B.M.T
آگوست 5, 2020
کمک به دیگران نقش تعیین کننده ای در کیفیت حیات انسان دارد.
آگوست 8, 2020

نیکوتین چیست و چرا اساساً بعضی از افراد با یکبار کشیدن سیگار دیگر نمی توانند آن را رها کنند و برخی از انسانها نیز ۲۰ یا ۳۰ سال سیگار می کشیدند ولی یکبار هم سیگار نمی خریدند ، یعنی برایشان مهم نبود که بکشند و یا نکشند . اگر در جایی بودند و کسی به آنها تعارف می کرد می کشیدند و عده ای هم به هیچ وجه نمی توانستند سیگار بکشند . اگر به زور هم به آنان سیگار می دادید نمی توانستند بکشند .

 

به این دلیل سیگار هم مانند تمام اعتیادها یک چند وجهی است . یک وجه آن می تواند ژنتیکی باشد مانند کسانی که با یک بار کشیدن به آن دچار شده و دیگر نمی توانند که نکشند که این مسئله دقیقاً در مواد مخدر هم وجود دارد . و به گیرنده های بدن این افراد ارتباط دارد  نروترانسمیترها تنها در جسم نقش ندارند بلکه در حالات ، روحیات و حتی اخلاقیات هم نقش دارند . به همین دلیل است که ما می گوییم اعتیاد به مواد مخدر یک جنبه ژنتیکی ، یک جنبه روانشناختی و یک جنبه جامعه شناختی دارد . سیگار هم به همین شکل است . یک جنبه اش در واقع مربوط به نروترانسمیترهای بدن می شود و نیازی که انسانها دارند . به زبان ساده می گویم که سلول های ما برای اینکه انرژی در خود به وجود بیاورند باید مواد غذایی و اکسیژن مصرف کنند. هیچ چیزی در این جهان بیهوده خلق نشده و دانسته های ما در مقابل ندانسته هایمان قطره ای است در برابر اقیانوس . اما آنقدری مشخص است که در سلول های ما یک جایگاه وجود دارد که به آنها نیروگاههای سلول می گوییم و از آنجا انرژی تولید می شود و بیرون می آید و برای اینکه این انرژی تولید شود و بیرون بیاید نیاز به یک ماده شیمیایی واسطه ای است  که در کتابها  می گویندNAD (نیکوتین آمید)  یعنی پایه نیکوتینی دارد پس همانطوری که خداوند متعال زیباترین مواد مخدر را مثل اندروفین ، بتا اندروفین ، انکفالین را قرارداده برای اینکه احساس درد نکنیم و راحت زندگی کرده و بتوانیم مشکلات جسمی را حل نماییم به همین شکل هم برای اینکه انرژی زایی در بدن مان انجام شود خداوند به ما نیکوتین در شکل نیکوتین آمید داده است. متاسفانه خیلی از وزرشکاران سیگار می کشند. این جنبه ژنتیکی و نروترانسمیتری سیگار کشیدن است و یک جنبه روانی اعتیاد به سیگار دارد . یک جنبه جسمانی هم دارد. ۴5۰۰ ماده مختلف در سیگار وجود دارد که ما تنها نیکوتین آن را بلد هستیم که اتفاقاً بهترین و مفیدترین آن می باشد زیرا خود نیکوتین به ما ضرری نمی رساند آنچه که به ما ضرر می رساند بقیه مواد موجود در سیگار مثل قطران، آمونیاک، گازمنواکسیدکربن و غیره می باشد .

 

9 پک که انسان به یک سیگار بزند مجرای هوایی تا 40٪ تنگ می شود . خداوند در عروق و رگها و مجراهای تنفسی مان عضلاتی به نام عضلات صاف قرارداده است و عضلاتی که روی استخوان ها و بدنمان وجود دارد و به ما حرکت می دهد عضلات اسکلتی نامیده می شود و رنگ آنها تیره بوده و رشته رشته هستند . اما عضلات صاف شکل خاصی داشته و در مجرای تنفسی و جدار رگها هستند . مهمترین فرق بین عضلات صاف و اسکلتی در این است که عضلات اسکلتی ارادی بوده و با اراده و مغز ما حرکت کرده و کار می کنند در صورتی که عضلات صاف غیر ارادی بوده و در اراده ما نیستند . در نتیجه مجراهای هوایی و رگهای ما تنگ و باز شدن شان تحت اراده ما نیست . اما در دست ما هست . زیرا کسانی که دارای فشار خون بالا هستند با خوردن نمک فشارشان بالا می رود این کار به دست خودمان انجام می شود و به هیچ شکلی نمی توانیم آن را پائین بیاوریم جز با دارو و یا مکانیسم های دیگر و استراحت این مسئله حل شود . جدار تنفسی ما نیز به همین شکل است . کسانی که آسم دارند می دانند ، زمانی که به یک ماده آلرژن حساسیت پیدا کرده ، جدار تنفسی آنها تنگ شده و نفس شان میگیرد، و تنها با  دارو میتوان راه تنفسی را باز کرد و گرنه باز نشده و مشکل ایجاد می کند . این در خاطر شما باشد اگر 9 پک به سیگار بزنید مواد موجود در سیگار باعث می شود که مجاری تنفسی و هوایی تا 40٪ تنگ شود و تنفس شما دچار اختلال شده و در نتیجه خون رسانی کاهش پیدا می کند . قلب خون را برای اکسیژن رسانی به بافت ها می فرستد زمانی که با کشیدن سیگار این اکسیژن کم شود بافتها ، عضلات و مغز دچار کمبود اکسیژن می شود که سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند

 انسان در بدن دو سیستم ضد و نقیض دارد . در دستگاه عصبی خودکار و خودمختار ما دو سیستم وجود دارد ،

 ۱ـ سمپاتیک   ۲ ــ پارا سمپاتیک

 سمپاتیک ضربان را بالابرده ، فشارخون را زیاد می کند و دمای بدن را نیز زیاد می کند ، وقتی ورزش می کنیم سیستم عصبی سمپاتیک فعال است . پاراسمپاتیک پائین آورنده است .

 خداوند این دو ضد را در کنار هم قرار می دهد که تعادل ایجاد شود. برای اینکه اگر تنها سیستم سمپاتیک کار کند، ضربان قلب مرتب بالا رفته و در نهایت قلب از کار می افتد، پس باید یک سیستم پائین آورنده باشد که این را کم کرده و تعادل ایجاد کند. حال اگر تنها سیستم پاراسمپاتیک کار کند ضربان پائین و پائین تر می آید و متوقف می شود. و در اینجا نیز باید سیستمی باشد تا آن را بالا بیاورد. این سمپاتیک و پارا سمپاتیک هیچ کدام دشمن هم نیستند و هیچ چیزی در این خلقت بد نیست.

  کشیدن سیگار سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می کند، یعنی ضربان قلب به صورت نابه جا بالا می رود. زمانی که ورزش هم می کنیم ضربان قلبمان بالا می رود اما در ورزش اکسیژن رسانی و نشاط همراه است. اما در سیگار با خمیدگی و تنگی عروق رو به رو می شویم. و در نتیجه اکسیژن رسانی کم شده و ظرفیت های تنفسی مان کاهش پیدا می کند.

 

دود سیگار از هوا و به اضافه مقداری سرب، قطران، نیکوتین و. تشکیل شده است در نتیجه دود سیگار از هوا سنگین تر می باشد. زمانی که ما نشسته ایم ریه ما سه قسمت می شود،  قسمت بالایی یا قلّه ریه ــ قسمت میانی ــ قسمت پائینی و قاعده ریه. همیشه نسبت به سطح افق، سطح زمین قسمت پائینی کار میکند چون فشار خون لازم دارد برای اینکه کیسه های هوایی و رگهای خونی باز شود. زمانیکه بلند شده و شروع به ورزش می کنید این فشار زیاد شده و قسمت میانی شروع به کار می کند. زمانی که فعالیت ما شدید شود و خیلی فشار آوریم قسمت بالایی برای چند لحظه کار می کند و اینجاست که می گوییم بریده ایم و نمی توانیم چون دیگر فشار بالا رفته و باید دوباره به تعادل برسد.

 پس نسبت به سطح زمین هرگونه که ایستادیم، قسمت یک سوم پائینی کار می کند. یک سوم میانی در هنگام ورزش و فعالیت کار می کند و یک سوم آخر در اوج فشار برای چند لحظه کار می کند. دود سیگار سنگین است و چون ما در حالت نشسته و یا ایستاده سیگار می کشیم، دود سیگار آن قسمت از ریه که باید اکسیژن برساند را پر می کند و کیسه های هوایی را نیز گرفته و دیگر اجازه نمی دهد که تنفس کاملاً انجام شود.

 در سیگار ماده ای است که باعث لخته شدن خون می شود. غلظت خونی افراد سیگاری بالا می باشد و دلیلش این است که ادرار افراد سیگاری به دلیل کشیدن سیگار کم شده و حجم خونی این افراد بالا رفته و فشارخونشان نیز زیاد است . تنفس این افراد بدبو می باشد . دندان ها به سرما و گرما حساس شده و زود زرد می شود و مهمترین چیزی که در سال های اخیر کشف شده است این است که اصولاً مواد موجود در سیگار بر روی چگالی استخوان نقش بسیاری دارد و پوکی استخوان می آورد. و این مسئله در خانم ها خیلی بیشتر است. زیرا خانم ها از هر نظر حساس تر بوده و ۳ تا ۴ برابر بیشتر از آقایان پوکی استخون دارند.  مخصوصاً در سنین یائسگی به بعد. همانطور که سیگار در دوران بارداری و شیردهی بر جنین تآثیر می گزارد در پوکی استخوان هم نقش دارد .

 کشیدن سیگار سرطان دهان، ریه و حنجره را به دنبال دارد به طوری که از هر ۵ سیگاری یک نفر از سرطان ریه خواهد مرد. قطران و مونو کسید کربن زیادی در سیگار وجود دارد.

 ما باید ببینیم نیکوتین در بدنمان کم است یا نه. مانند فرایند اعتیاد به مواد می باشد نباید آنچه را که داریم با وارد کردن مواد بیشتری از بیرون تولید داخلی مان را صفر کنیم. در بدن ما نروترانسمیترهایی وجود دارد که با آنها به راحتی زندگی می کنیم . اما زمانی که شروع به مصرف مواد مخدر کنیم یک مدتی خوش هستیم اما بعد از آن مواد درونی بدنمان را به تدریج از دست می دهیم و به جایی میرسیم که نه تنها خوش نیستیم بلکه اگر این مواد از بیرون به ما نرسد دچار تشنج و درد و غیره میشویم. دقیقاً سیگار هم به همین شکل است. زمانی که سیگار مصرف می کنیم نیکوتین داخلی بدنمان را بتدریج کم می کنیم. اگر روز اول با 4 پک سرمان گیج می رفت به روزی می رسیم که 1 پاکت سیگار می کشیم و اگر سیگار در دسترسمان نباشد انگار چیزی را گم کرده ایم. اگر یک زمانی هم شخصی خواست که نیکوتین دریافت کند، سیگار بدترین شکل آن می باشد . مخصوصاً سیگارهای خارجی . سیگارهای ایرانی اگر به آن پک نزنید خاموش می شود اما سیگارهای خارجی را اگر روشن کنید و در زیر سیگاری درمحل تاریکی قرار دهید ، می بینید مرتب جرقه می زند. این جرقه ها باروتی است که به کاغذ این سیگارها آغشته شده است، سولفور و مواد آتش زنه است و با کشیدن سیگار این مواد مستقیماً وارد بدنتان می شود که اصلاً جزو نیکوتین نیست. می گویند سیگارهای خارجی بوی ملایمی داشته و به اصطلاح لایت است. به این علت است که به آن اسانس می زنند. اگر شما توتون واقعی را بوسیله چپق بکشید بوی تند توتون همه جا را پر می کند. در سیگارهای خارجی تفاله های  میوه را خشک کرده و درصد بسیاری از آن را به جای توتون استفاده می کنند.

 اگر زمانی مشخص شود که کسی دچار کمبود نیکوتین است روش های دیگری برای دریافت نیکوتین وجود دارد . سرخپوست ها به صورت ژنتیکی دچار کمبود نیکوتین هستند به همین دلیل مدام در حال کشیدن چپق می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *