همایش سفیران پیشگیری اعتیاد در اصفهان

رونمایی از چاپ سوم کتاب
فوریه 10, 2019
هفته درختکاری
مارس 2, 2019

برگزاری همایش هنرمندان سفیران پیشگیری از اعتیاد با رویکرد تولید آثارخلاقانه در اصفهان

همایش، هنرمندان سفیران پیشگیری اعتیاد، با جمعی از مسولین شهر اصفهان، دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد وسازمان فرهنگی و اجتماعی ورزشی شهرداری و مدیرعامل کل بهزیستی استان اصفهان سرکار خانم دکتر فرشاد برگزار گردید.

همایش هنرمندان سفیران پیشگیری از اعتیاد با حضور مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان اصفهان در همایش هنرمندان سفیران پیشگیری از اعتیاد، با تسلیت شهادت جمعی از مدافعان حریم امنیت انقلاب اسلامی و با تقدیر از حضور باشکوه مردم قدرشناس اصفهان در مراسم تشییع این شهيدان گفت: اعتیاد یک آسیب بزرگ اجتماعی است و همه باید برای پیشگیری از این آسیب و هم برای درمان کسانی که در این دام گرفتار شدند تلاش نمایند و در این میان هنرمندان اثرگذاری زیادی در بین جامعه به ویژه جوانان دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اصفهان افزود: اعتیاد یک آسیب بزرگ اجتماعی که است که از یک سو معلول نا آگاهی و از سوی دیگر معلول توطئه دشمنان بشریت در مسیر انسانیت است.

وی با بیان اینکه همه در مقابله با این پدیده شوم سهیم هستند، اظهارداشت: در این مسیر هنرمندان هم به واسطه جایگاه الگویی در جامعه و هم به واسطه خلق آثار هنری می توانند نقش مهمی در پیشگیری و مقابله با این آسیب داشته باشند.
انصاری با اشاره به اینکه پیشگیری بر درمان مقدم است، خاطرنشان کرد: رفتار و کردار هنرمندان در هرزمینه ای می تواندالگوباشدو به ویژه در زمینه پیشگیری ازاعتیاد می تواند نقش مهمی را ایفاکند.

وی اضافه کرد: این آسیب یکی از خطرات مهم پیش روی جوانان کشور است وهمگان باید تلاش کنندکه جوانان عزیز از این خطرحفظ شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با تقدیر از حضور جوانان در این همایش و با بیان اینکه بدون شک جوانان در زمینه‌های مختلف می‌توانند اثرگذار باشند، اظهار کرد: سخن و کردار هنرمندان در زمینه‌های مختلف به ویژه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اثرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان مرکز هنرپروری است و با توجه به حضور هنرمندان بزرگ در این شهر و استان می‌توانیم از این ظرفیت استفاده ببریم.

درادامه اصغر هدایت دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان دراین همایش گفت:اجتماعی کردن پیشگیری،رویکردمسوولان کشور در مواجه با آسیبهای اجتماعی به ویژه مساله مواد مخدر است.

وی با بیان این که محور اجتماعی کردن گروههای مرجع مانند هنرمندان هستند، اظهارداشت: مسوولیت هنرمندان و گروههای مرجع در جامعه بیش از سایر اقشار است هر چند در اجتماعی کردن پیشگیری از آسیب های اجتماعی وظیفه اصلی به عهده پدران و مادران است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان نقش هنرمندان را در پیشگیری از آسیب های مواد مخدر مهم برشمرد، ادامه داد: آثار هنری مانند عکس، فیلم، مستند، نقاشی، فیلم کوتاه و امثال آن در فرهنگ سازی در جامعه موثر است.

وی افزود : امروز دشمن برای هر قشر و گروهی نسخه های دروغین برای استعمال مواد مخدر تجویز کرد و در جامعه القا کردند، خانم ها برای زیبایی، در کودکان و نوجوانان برای تخلیه انرژی و در افراد مسن برای رفع درد باید از مواد مخدر استفاده کرد.

هدایت درپایان سخنان خود خاطرنشان کرد: وظیفه آگاه سازی جامعه به عهده هنرمندان و اهالی رسانه است.

همچنین در این همایش استاد رامین رادفربا اشاره به ضرورت توجه به مبانی علمی در برنامه سازی رسانه ای، اظهارداشت : تولیدات هنری و رسانه ای باید متناسب با سطوح پیشگیری باشد.

رادفر با بیان اینکه پیشگیری در سه سطح همگانی، گروههای در معرض موادمخدر و مبتلا صورت می گیرد، ادامه داد : مخاطب برنامه های تلویزیونی همگان هستند و برنامه سازی باید متناسب با این سطح باشد زیرا در اطلاع رسانی بخش همگانی باید صرفا به بیان کلیات اکتفا شود.

وی بیان کرد : هنرمندان قشر برگزیده و مرجع جامعه هستند و نقش هنرمند با سایر گروههای اجتماعی متفاوت است.

رادفر تصریح کرد: مصرف مواد مخدر افزایش عملکرد ما را در ابتدای مصرف بالا می برد ولی در ادامه نه تنها مصرف آن در اختیار ما نیست و به صورت فیزیولوژی ما را وابسته می کند، بلکه عملکرد را تضعیف می کند و فرد از رفتارهای عادی خود نمی تواند لذت ببرد.

وی کمک به بیان احساسات، شناخت نیازهای عاطفی، کمک به پذیرش خود، افزایش اعتماد به نفس، کاهش اضطراب، ارتقای مهارت های ارتباطی و افزایش جامعه پذیری از جمله نقش هنر در درمان اعتیاد است.

رادفر با بیان اینکه منظور از پیشگیری تضعیف عوامل خطر ساز و تقویت عوامل حفاظت کننده است.

وی اضافه کرد: پیشگیری دارای دو عرصه کاهش تقاضا و کاهش عرضه است، که در این بین عرصه تقاضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا تا زمانی که تقاضا وجود داشته باشد، عرضه نیز وجود خواهد داشت.

وی به نقش تربیت خانوادگی در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: اگر فرزند شما با عزت نفس پرورش پیدا کند در مواجهه با مشکلات دیگر می تواند مدیریت بهتری داشته باشد.

خاطرنشان می شود همایش هنرمندان سفیران پیشگیری از اعتیاد با رویکرد آثار خلاقانه به منظور پیشگیری از اعتیاد روز یکشنبه ۲۸بهمن۹۷به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان وبا همکاری شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدراستان اصفهان وجمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی مهر در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر برپایی نمایشگاه با همین موضوع واجرای نمایش ، از اثر نگارگری رضا بدرالسمارونمایی و بیانیه جامعه هنری اصفهان توسط سید محمد طباطبایی رییس انجمن سینماگران جوان استان قرائت شد.

همچنین از جمعی از هنرمندان اصفهان که در زمینه پیشگیری از اعتیاد فعالیت کردند به ویژه جناب محمد داودیی دبیر کل جمعیت احیای انسانی جمعیت رویش نور سینا به عنوان سفیران پیشگیری از اعتیاد تجلیل شد.

 

 

تهیه و تنظیم، م. د بهمن 1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *