از فرمانبرداری تا فرماندهی
جولای 21, 2021
قضاوت و جهالت
آگوست 6, 2021

بسم الله الرحمن الرحیم

 کار، تحصیل و قدرت

جمعیت نور به عنوان مرکز راهنمایی رایگان درمان اعتیاد و آسیب های اجتماعی و خانواده همواره سعی دارد موضوعاتی را که در ارتباط نزدیک با بیماری اعتیاد و درمان آن می باشند را مورد بررسی وکاوش قرار دهد. یکی از میادین اصلی تبادل نظر و گفت و شنود در خصوص این موضوعات، دستور جلسات هفتگی جمعیت نور می باشد.

نکته حایز اهمیت این است که منظور از طرح این دستور جلسه، بررسی این موضوعات در ابعاد اجتماعی نیست، بلکه بررسی این موضوعات و ارتباط آن ها با وضعیت مصرف کننده مواد مخدر در پروسه درمان اعتیاد و رهایی است.

می خواهیم بدانیم فردی که برای درمان اعتیاد خود اقدام کرده است، در طول دوره درمان و بعد از درمان نسبت به موضوعات فوق چه دیدگاهی باید داشته باشد و چگونه در خصوص این موضوعات برنامه ریزی و عمل کند.

شاید تصور شود مصرف کننده مواد مخدر که تحت درمان می باشد و در دوره درمان را سپری می کند. نیاز به استراحت و یا بستری شدن داشته باشد، در بعضی از روش های درمان اعتیاد وضعیت فرد به گونه ای است که از بستری شدن و استراحت کردن نیزمی گذرد و فرد وضعیت بسیار وخیم و نابسامانی را پشت سر می گذارد.

روزهای اولی که شخص وارد جمعیت می شود، مسافر باید در کنار درمان اعتیاد بتواند کار کند؟ تعجب ندارد؟ شاید بگوید مگر می‌شود کسی هم درمان اعتیاد شود هم کار کند چطور می‌توانند به یک فرد مصرف‌کننده اعتماد کنند ….

و خلاصه هزاران سؤالی که در ذهنم بوجود می آید.

با بودن در جمعیت نور آرام‌آرام این جواب‌ها را پیدا می کنید! و این اعتماد به شخص و کار کردن در کنار درمان اعتیاد می‌تواند به مرور زمان باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شخص و خودباوری و در نتیجه درمان بهتر شود.

می‌توان گفت: کار باورهای انسان را قوی، انسان را امیدوار کرده و به شخص روح زندگی می‌دهد.

این نکتهِ، ارزشمندی است که به آن توجه خاصی باید داشت” برای شخصی که کار می‌کند و قرار است درمان شود اگر بیکار شود حتی ممکن است ناامید شود و به درمان جواب ندهد اما شخصی که از قبل کار نمی کرده قضیه او فرق می‌کند. جمعیت نور همیشه در همه حال مسافران و همسفران را تشویق به علم و دانش می‌کند .

همسفرهای محترم هم باید این آموزشها را یاد بگیرند و در درجه اول برای بهتر شدن حال خودشان، در این صورت هم می‌توانم به طور واقعی بال پروازی برای مسافران باشند و هم در صورت کاربردی کردن این آموزشها می‌توانند زندگی سرشار از آرامش  داشته باشند. چون مطمئناً آموزش و تحصیلات صحیح و کاربردی کردن آن ما را به سمت تعادل و آرامش سوق می‌دهد.

کار و تحصیل در کنار هم به انسان قدرت می‌دهد، قدرت درست‌کار کردن، درست تجزیه و تحلیل کردن، درست تفکر و اندیشه کردن و بهتر و سالم زندگی نمودن.

کار:

یکی از تفاوت های متد B.M.T  با سایر روش های درمان اعتیاد در این است که در این روش هیچ گونه نیازی به استراحت نیست. فردی که با استفاده از روشB.M.T دوره درمان و رهایی را سپری می کند می تواند مانند انسان های سالم و شهروندان معمولی زندگی کند، سرکار خود باشد و به امورات زندگی خود رسیدگی کند، در این روش با توجه به برنامه ریزی دقیق و مصرف داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر و کاهش تدریجی و پله ای آن، شخص از یک تعادل نسبتاً خوب برخوردار است و به راحتی از عهده کلیه امور زندگی خود برمی آید. در روش درمان B.M.T نیازی به استراحت نیست.

در این روش هیچ گونه رژیم و برنامه غذایی وجود ندارد. در این روش هیچ گونه نیازی به مصرف قرص یا داروهای شیمیایی و حتی داروهای تقویتی یا ویتامینه نیست،

 در این روش شخص مانند یک انسان معمولی به زندگی خود رسیدگی می کند، اینکه بگوییم یک سفر اولی که دوره درمان و رهایی را سپری می کند نباید کارکند، چنین چیزی به صورت کلی در جمعیت نور وجود ندارد. مگر موارد خاص که به راهنمای شخص مربوط می شود و بعضی از مشاغل سنگین از نقطه نظر حجم کار و ساعت کار که ممکن است در برنامه درمان و حضور فرد در کلاس ها اختلال ایجاد کند.

به طور کلی در طول سفر اول که شخص در حال انجام عملیات تیپرینگ داروی مصرفی خود ( اپیوم یا اپیوم تینکچر ) می باشد، اولویت او در صدر برنامه های زندگی، درمان و حضور به موقع در کلاس ها می باشد. تا این اتفاق روی ندهد، یعنی خواست و برنامه ریزی او و حضور در کلاس ها در صدر تمام برنامه ها قرار نگیرد، بعید به نظر می رسد که بتواند از عهده درمان بیماری اعتیاد برآید. زیرا در زمان اعتیاد، مصرف مواد مخدر در صدر تمام مسائل زندگی و اولویت اول است و هیچ عاملی نمی تواند از حیث اهمیت و اولویت بالاتر از مصرف مواد مخدر قرار بگیرد.

به همین دلیل در پروسه درمان اعتیاد، این وضعیت معکوس می شود و برنامه ریزی درمان و رهایی و شرکت به موقع در جلسات و غیبت نداشتن اولویت اول می باشد، بر همین اساس راهنمایان توصیه می کنند که شاگردانشان وضعیت کار و ساعات کاری خود را به گونه ای تنظیم کنند که بتوانند جلسات و کلاس های خود را به موقع شرکت کنند، سفر اولی هایی که غیبت و عدم حضورشان را به بهانه کار  و زندگی توجیه می کنند، یا خواست رهایی را ندارند که در این صورت اگر ده ها سال هم سفر کنند به درمان و رهایی نمی رسند و یا اینکه از سر نا آگاهی اهمیت لازم را به حضورشان نمی دهند که در این صورت نیز خبری از درمان اعتیاد و موفقیت نخواهد بود.

بنابراین در جمعیت نور برای سفر اولی ها نسخه بیکاری وجود ندارد، برنامه کار سنگین و پرحجم به گونه ای که نتوانند در کلاس ها شرکت کنند و از عهده عملیات تیپرینگ برنیایند نیز موضوعی است که بایستی از آن خودداری شود.

در مقاطع بعدی، یعنی بعد از درمان و رهایی نیز کار و زندگی بایستی به گونه ای باشد که شخص بتواند پایه های مالی زندگی خود را محکم کند، این مسئله از دروس مهم جمعیت نور میباشد.

بعضا شنیده می شود که در خارج از جمعیت نور مصرف کنندگان مواد مخدر به طور کلی روحیه طلب کارانه ای دارند. حالا که ما ترک کرده ایم بایستی خانواده و جامعه ما را حمایت کنند. به ما کار بدهند تا ما پاک بمانیم و نزنیم یا مواد مصرف نکینم.
جمعیت نور هرگز چنین اعتقادی ندارد و معتقد است که این افراد درمان نشده اند فقط ترک کرده اند و به دنبال بهانه ای هستند تا بروند و مواد مصرف کنند.
جمعیت نور معتقد است کسی که از عهده درمان اعتیاد بر می آید بسان فردی است که با ندانستن و بلد نبودن شنا بتواند از وسط اقیانوس خود را به ساحل برساند، چنین شخصی در سایر امورات زندگی مانند پیدا کردن کار و تحکیم پایه های مالی زندگی بایستی کاملا موفق عمل کند و چنین مسائلی برای او در قیاس با اقیانوس، مانند پریدن از جوی آب است. خودش بایستی تمام بار و مسولیت زندگی اش را به عهده گیرد و منتظر کوچکترین حمایتی در این خصوص نباشد.

تحصیل :

جمعیت نور معتقد است که درمان فوق ترک است و تعادل فوق درمان و ما در جمعیت نور به دنبال تعادل هستیم. یکی از نشانه های بارز تعادل، کار ، زندگی و پایه های مستحکم مالی است، اما تمام زندگی کار و پول درآوردن نیست، آموزش و خدمت نیز از دیگر مصادیق بسیار مهم  تعادل می باشند، اعضای خوب می دانند که چگونه این امور را در کنار یکدیگر قرار دهند و از عهده همه برآیند، کار، زندگی، آموزش، تحصیل و خدمت.
بخش های مهمی از بار مفهوم آموزش در درون واژه تحصیل نهفته است، تحصیل علم و کوتاهی نکردن در طریق علم نیز از توقعات مهم جمعیت نور از مسافران خود می باشد، در همین راستا نگهبان جمعیت نور آقای محمد داودی پس از عبور از گذرگاه های سخت و تاریکیها (اعتیاد و…) و درمان خود؛ وارد دانشگاه شده و تا بحال ” در رشته های علوم تربیتی و کارشناسی ارشد، روانشناسی به درجات ژرفی دست یافته اند.

در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش استاد، خطاب به نگهبان چنین می گویند:
شما را فرمانی داده اند که استادی بشوید برای خود و بیت خود و برای کسانی که باید بیایند و از این موضوع بهره مند بشوند. به همین جهت سه مطلب در بیت خودتان مهم است و اولویت دارد بر آنچه دریافت می دارید.
اول : کلام الله را به جهت آنکه گفتیم، دریافت بدارید، یعنی بشکافید.
دوم : در طریق علم کوتاهی ننمایید.
سوم : اصوات را ارج بنهید، یعنی همان موسیقی که توسط آن به پایه های اصوات الهی پی ببرید.

بسیاری از ما ممکن است در زمان اعتیاد، تحصیل خود را رها کرده باشیم. مانند خود من، اما حالا جمعیت نور از ما می خواهد که تحصیل  را از سر بگیریم، بسیاری از اعضای جمعیت نور بعد از درمان و رهایی و حتی در سفر اول تحصیلات خود را از سر گرفته اند. بسیاری دیگر در زمان ورود به جمعیت دیپلم هم نداشته اند، اما اکنون  نه تنها دارای تحصیلات دیپلم می باشند بلکه وارد دانشگاه شده و تحصیلات عالیه را دنبال می کنند. یکی از اعضای جمعیت نور در زمان ورود تنها چیزی که به او نمی آمد، تحصیل و درس خواندن بود اکنون نه تنها دیپلم خودش را گرفته است بکله دانشجوی رشته معماری نیز می باشد. نمونه های این چنینی در جمعیت نور زیاد داریم و این ها نشانه های تعادلی هستند که مد نظر جمعیت می باشد.


باز هم تکرار می کنیم که ما در جمعیت نور به دنبال تعادل هستیم و می آموزیم که مفهوم تعادل، تک بعدی بودن نیست، انسان متعادل، انسانی است که بتواند تمام این امور، کار، خانواده، تفریح، ورزش، آموزش، تحصیل و خدمت  را در کنار یکدیگر قرار دهد. در جای خود، اهمیت تمام این امور را درک کند و برای همه آن ها بتواند برنامه ریزی نماید.

تهیه وتنظیم: گروه کاوشکران جمعیت احیای انسانی نور سینا

مورخ: 6 تیرماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *