از فرمانبرداری تا فرماندهی در زندگی
جولای 27, 2022
وادی ششم و تاثیر آن روی من
آگوست 23, 2022

بسم الله الرحمن الرحیم

کار، تحصیل و قدرت

یکی از تفاوت های متد B.M.T با سایر روش های درمان اعتیاد در این است که در این روش هیچ گونه نیازی به استراحت نیست و فرد مثل انسان های سالم و معمولی به امور زندگی خود رسیدگی می کند .

جمعیت نور به عنوان مرکز راهنمایی رایگان درمان اعتیاد ، همواره سعی دارد موضوعاتی را که در ارتباط نزدیک با بیماری اعتیاد و درمان آن می باشند را مورد بررسی و کاوش قرار دهد.

می خواهیم بدانیم فردی که برای درمان اعتیاد خود اقدام کرده است، در طول دوره درمان و بعد از درمان نسبت به موضوعات فوق چه دیدگاهی باید داشته باشد و چگونه در خصوص این موضوعات برنامه ریزی و عمل کند .

شاید تصور شود مصرف کننده مواد مخدر که تحت درمان می باشد و در دوره درمان را سپری می کند. نیاز به استراحت و یا بستری شدن داشته باشد، در بعضی از روش های درمان اعتیاد وضعیت فرد به گونه ای است که از بستری شدن و استراحت کردن نیز می گذرد و فرد وضعیت بسیار وخیم و نابسامانی را پشت سر می گذارد. کار :

یکی از تفاوت های متد B.M.T با سایر روش های درمان اعتیاد در این است که در این روش هیچ گونه نیازی به استراحت نیست. فردی که با استفاده از روش B M T دوره درمان و رهایی را سپری می کند می تواند مانند انسان های سالم و شهروندان معمولی زندگی کند، سرکار خود باشد و به امورات زندگی خود رسیدگی کند، در این روش با توجه به برنامه ریزی دقیق و مصرف داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر و کاهش تدریجی و پله ای آن، شخص از یک تعادل نسبتاً خوب برخوردار است و به راحتی از عهده کلیه امور زندگی خود برمی آید. در روش درمان B M T  نیازی به استراحت نیست .

در این روش هیچ گونه رژیم و برنامه غذایی وجود ندارد. در این روش هیچ گونه نیازی به مصرف قرص یا داروهای شیمیایی و حتی داروهای تقویتی یا ویتامینه نیست،

 در این روش شخص مانند یک انسان معمولی به زندگی خود رسیدگی می کند، اینکه بگوییم یک سفر اولی که دوره درمان و رهایی را سپری می کند نباید کارکند، چنین چیزی به صورت کلی در جمعیت نور وجود ندارد. مگر موارد خاص که به راهنمای شخص مربوط می شود و بعضی از مشاغل سنگین از نقطه نظر حجم کار و ساعت کار که ممکن است در برنامه درمان و حضور فرد در کلاس ها اختلال ایجاد کند.

به طور کلی در طول سفر اول که شخص در حال انجام عملیات تیپرینگ داروی مصرفی خود ( اپیوم یا اپیوم تینکچر ) می باشد ، اولویت او در صدر برنامه های زندگی، درمان و حضور به موقع در کلاس ها می باشد. تا این اتفاق روی ندهد، یعنی خواست و برنامه ریزی او و حضور در کلاس ها در صدر تمام برنامه ها قرار نگیرد، بعید به نظر می رسد که بتواند از عهده درمان بیماری اعتیاد برآید. زیرا در زمان اعتیاد، مصرف مواد مخدر در صدر تمام مسائل زندگی و اولویت اول است و هیچ عاملی نمی تواند از حیث اهمیت و اولویت بالاتر از مصرف مواد مخدر قرار بگیرد .

به همین دلیل در پروسه درمان اعتیاد، این وضعیت معکوس می شود و برنامه ریزی درمان و رهایی و شرکت به موقع در جلسات و غیبت نداشتن اولویت اول می باشد ، بر همین اساس راهنمایان توصیه می کنند که شاگردانشان وضعیت کار و ساعات کاری خود را به گونه ای تنظیم کنند که بتوانند جلسات  و کلاس های خود را به موقع شرکت کنند، سفر اولی هایی که غیبت و عدم حضورشان را به بهانه کار  و زندگی توجیه می کنند، یا خواست رهایی را ندارند که در این صورت اگر ده ها سال هم سفر کنند به درمان و رهایی نمی رسند و یا اینکه از سر نا آگاهی اهمیت لازم را به حضورشان نمی دهند که در این صورت نیز خبری از درمان اعتیاد و موفقیت نخواهد بود .

بنابراین در جمعیت نور برای سفر اولی ها نسخه بیکاری وجود ندارد، برنامه کار سنگین و پرحجم به گونه ای که نتوانند در کلاس ها شرکت کنند و از عهده عملیات تیپرینگ برنیایند نیز موضوعی است که بایستی از آن خودداری شود  .

در مقاطع بعدی ، یعنی بعد از درمان و رهایی نیز کار و زندگی بایستی به گونه ای باشد که شخص بتواند پایه های مالی زندگی خود را محکم کند، این مسئله از دروس مهم جمعیت میباشد .

تحصیل :

جمعیت نور معتقد است که درمان فوق ترک است و تعادل فوق درمان و ما در جمعیت نور به دنبال تعادل هستیم . یکی از نشانه های بارز تعادل ، کار، زندگی و پایه های مستحکم مالی است، اما تمام زندگی کار و پول در آوردن نیست، آموزش و خدمت نیز از دیگر مصادیق بسیار مهم  تعادل می باشند  اعضای جمعیت نور خوب می دانند که چگونه این امور را در کنار یکدیگر قرار دهند و از عهده همه برآیند، کار، زندگی، آموزش، تحصیل و خدمت.
بخش های مهمی از بار مفهوم آموزش در درون واژه تحصیل نهفته است، تحصیل علم و کوتاهی نکردن در طریق علم نیز از توقعات مهم جمعیت از مسافران خود می باشد .

در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش استاد به نگهبان چنین می گویند :
شما را فرمانی داده اند که استادی بشوید برای خود و بیت خود و برای کسانی که باید بیایند و از این موضوع بهره مند بشوند. به همین جهت این سه را اولویت قرار دهید.
اول : کلام الله را به جهت آنکه گفتیم ، دریافت بدارید ، یعنی بشکافید.
دوم : در طریق علم کوتاهی ننمایید.
سوم : اصوات را ارج بنهید ، یعنی همان موسیقی که توسط آن به پایه های اصوات الهی پی ببرید.

باز هم تکرار می کنیم که ما در جچمعیت نور به دنبال تعادل هستیم و می آموزیم که مفهوم تعادل ، تک بعدی بودن نیست ، انسان متعادل ، انسانی است که بتواند تمام این امور ، کار ، خانواده ، تفریح ، ورزش ، آموزش ، تحصیل و خدمت  را در کنار یکدیگر قرار دهد. در جای خود، اهمیت تمام این امور را درک کند و برای همه آن ها بتواند برنامه ریزی نماید.

سخنان استاد: 

بزرگترین معلم ما هستی است و ما بزرگترین درسها را از هستی می آموزیم، متد بی، ام، تی از روی هستی الگو برداری شده است. اینکه در هستی می بینیم چیزی باید زمان خاص خود را سپری کند تا به نتیجه برسد مثل اینکه بذری میکاریم و طی گذشت مدت زمان خاصی رشد میکند
در هستی هر چیزی وظیفه و خاصیت مخصوصی دارد جامدات دارای خاصیت مخصوص به خود هستند مثلا فلزاتی هستند که نرم هستند مثل مس و برخی مثل فولاد محکم و سخت حتی گازها هم خواص مخصوص به خود را دارند برخی از آنها برای هستی لازم و ضروری هستند مثل اکسیژن و گیاهان هم برای هستی لازم هستند و هسته هر گیاه مخصوص همان گیاه است و از هسته زردآلو درخت و میوه زردآلو و از هسته خرما درخت نخل بوجود میاید حیوانات هم هر کدام خاصیت و وظیفه مخصوصی دارند به طور مثال کوسه ها در دریا وظیفه اش تمیز کردن دریاست و اگر نبود دریا به شدت آلوده می شد.

 پس هر موجودی در هستی وظیفه ای دارد تا این کارخانه هستی بتواند به چرخش خود ادامه دهد . جمعیت نور هم نمونه ای کوچک از هستی است و در آن هر شخصی وظیفه مخصوصی دارد و نیازی به افراد بیرون از آن برای هیچ کاری ندارد و از نیروهای خود استفاده میکند هر کسی در جمعیت نور روزی آموزش میگیرد و روزی خودش آموز ش میدهد

در نظام طبیعت ضعیف پایمال است و از نقطه شکل گیری هر موجودی و در هر مکتبی این قضیه بوده و هست که موجود ضعیف شکست می خورد و قوی پیشرو است چگونه میشود قوی بود یا قوی شد؟ با تحصیل و کار حال (هر تحصیلی) مثلاً تحصیل علم یا تحصیل کار مثل تحصیل بنایی یا تحصیل قالیبافی یا تحصیل مکانیکی، حتی دانشجویی که تحصیل درس می کند کاری دارد و بیکار نیست تمام اعضای جمعیت نور هم تحصیل و کار میکنند و با تحصیل و کار هست که می توان قوی شد و به شو شود نزدیک شد.

شاید تحصیل برای انسان دانایی نیاورد ولی آگاهی می آورد و توانایی او را افزایش میدهد و انسانی که تحصیل میکند مسائل را آنالیز کرده و تجزیه و تحلیل میکند و میتواند پیش بینی کند و بهترین را در زندگی اش برگزیند.

شاگرد از استاد می پرسد : قصد سفر دارم برای انجام کارهای عقب افتاده و استاد می گوید: از این که به سفر میروید خوشحال باشید سفر همیشه خوب است برای کسب تجربه، یکی از چیزهایی که انسان باید تجربه کند خاصیت است مثل تلخی که اسم است ولی انسان باید تجربه اش کند یا اعتیاد که اسم است ولی معتاد تجربه اش کرده است

 ما باید قهر را تجربه کنیم تا مفهوم مهر را درک کنیم یا باید ترس را تجربه کنیم تا مفهوم شجاعت را بفهمیم، از اینکه سفر می روید خوشحال باشید سفر همیشه خوب است و برای کسب تجربه بهترین راه میباشد مانند سفری که در عرض زمین باشد یا در سماء … انسان همیشه در طول تکامل در سفر است.

 مسافر هم مقصدی دارد بعضی مقصد را رها میکنند و به آب و علف مسیر سرگرم میشوند و سفر را فراموش میکنند ولی شما اکنون میدانید زندگی و حیات در طول سفر اتفاق میافتد.

 رکود بر هیچ موجودی جایز نیست زیرا در هستی هر کسی وظیفه ای دارد و همه این موجودات در این هستی کار می کنند تا هستی به این شکل که هست موجود باشد.

کسانی که به طبیعت آسیب می رسانند و قوانین هستی را زیر پا میگذارند دچار نابودی می شوند و کسی که برخلاف هستی حرکت کند نابود می شود.

 کسی که همسر است زن یا مرد یک سری وظایف برعهده دارد آیا وظیفه یک همسر این است که از شب تا صبح یک مصرف کننده مواد مخدر باشد و کل روز را بخوابد؟ یا وظیفه دختر و پسر جوان این است که مواد مخدر مصرف کند؟

در هر قسمتی که باشید اگر به وظایف خود عمل نکنید محکوم به نابودی هستید زیرا رکور بر هیچ موجودی جایز نیست.

 درختانی که اکسیژن تولید می کنند و دمای زمین را ثابت نگه میدارند اگر به وظیفه خود عمل نکنند ما دچار مشکل می شویم. سیستم کار خودش را انجام میدهد باید حرکت کرد حرکت برای تحصیل و کار و کسب توانایی و قدرت، قدرت نه به معنای زورگویی به معنای توانایی انجام کار یا قدرتی که در اثر تحصیل کسب کرده ای یا حتی قدرت مالی چون پول هم قدرت می آورد و می توانی از آن درست استفاده کنی.

 آنچه ما انجام می دهیم یا نمی دهیم در سیستم تغییری ایجاد نمی کند اگر در جمعیت نور کسی روی برنامه باشد یا نباشد در جمعیت نور تغییر ایجاد نمی شود بلکه در خودش تخریب صورت می گیرد در حرکت بودن یا نبودن ما در چرخش سماوی تغییری حاصل نمی کند ولی در بالا رفتن ارتقاها بی تأثیر نیست

حرکت از فرامین و قوانین الهی است و با حرکت خیلی از مسائل را در طول حیات خویش به انجام می رسانیم باید تلاش کنیم و خداوند هم برکت می دهد و آن چیزی هم که در تقدیر و سرنوشت ماست می آید و شکل می گیرد و امیدواریم آن چیزی که در تقدیرتان است به انجام برسد.

در سفرها آرامش را تقویت کنید در پرتو آرامش می توانیم مطالب را ببینیم کسی که آرامش دارد در سکون و ثابت است و همه چیز را درست می بیند ولی کسی که آرامش ندارد انگار بر چرخ و فلکی سوار است دائماً به بالا و پایین در حرکت است و چیزهای اطراف را بدرستی نمی بیند گاهی در نقطه بالاست و گاه در نقطه پایین.

کسی که آرامش دارد می تواند نیکی را از بدی تشخیص دهد آنچه در سفر لازم است اتکا یا اعتماد به نفس است و داشتن همسفر خوب.

 کسی که انسان را دعوت به مصرف مواد مخدر می کند شیطانی است در قالب انسان. قبل از هر چیزی به تقویت حس خود توجه نمایید زیرا حس معمولاً کمتر اشتباه می کند . البته در سفر اول شخص در شرایط قوی نیست چون در شرایط مصرف است و نیروهای منفی در او اثر می گذارند وقتی ضعیف باشی نیروهای منفی قوی میشوند

 برای بیان حقایق مطلبی می بایست آنها در کنار هم قرار بگیرند تا کامل شوند مثل حروف الفبا برای ساختن کلمات و دوم دیدن مناظر و شکل های دیگر که در بیان بسیار موثر است یعنی یک سفر اولی که سفرش را شروع کرده باید صبر کند و یواش یواش مطالب را یاد بگیرید و ذره ذره به نتیجه برسد و ممکن است در ابتدای امر همه چیز برایش عجیب باشد و استرس بگیرد ولی با قرار گرفتن مطالب در کنار هم و دیدن مناظر مانند مشارکت کردن ها و رهایی ها و غیره تصاویر مجازی یا حقیقی قابل لمس یا غیر قابل لمس خطوط هم باید ترکیب شوند مثل خطوطی که یک لوزی یا مربع را تشکیل میدهند و چه زیباست که با کشیدن زیباترین تصویر از حیات خویش آن را در دفتر طبیعت به امانت بگذاریم. کامل ترین شکل، مربع می باشد چون کلمه الله چهار حرف است و مربع چهار ضلع دارد، بیشتر باید تفکر کنیم.

 در طول سفر وظایف اصلی ما این است که اول آموزش ببینیم و بعد آموزش بدهیم.

.فرمانروایان زمان کسانی اند که سازندگی می کنند و کسانی که تخریب می کنند فرمانروایان زمان نیستند 

 باید تلاش کنیم صفات خداوند را حتی به میزان کم در خود ایجاد کنیم اگر خداوند رحیم و کریم و توانا و دانا و مهربان است ما هم می توانیم صفات خداوند را در خود پرورش دهیم و این کاری است که ما باید در طول این سفر دوره اش را ببینیم امیدوارم همگی بتوانیم در زمینه کار و تحصیل و توانایی به درجه لازم برسند.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور

مورخ: 25 مرداد ماه 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *