کارگاه جهان بینی و آموزشی؛ با استادی دیدبان محترم سرکار خانم اعظم با دستور جلسه سیستم ایکس بدن

برگزاری نشست تخصصی تشکلهای مردم نهاد استانداری اصفهان در حوزه بهداشت و درمان98/4/19
جولای 13, 2019
همایش و گرد همایی انجمن ها با حضور سرکار خانم طغیانی عضو شورای شهر اصفهان
آگوست 6, 2019

سم الله الرحمن الرحیم

اولین کارگاه جهان بینی، آموزشی در جمعیت نور، در رمضان 1398 با نگهبانی استاد رهنما محمد داودی و استادی دیدبان همسفرها سر کار خانم اعظم

سخنان استاد:

اولین شرط درمان هر بیماری، تشخیص آن است و باید بدانیم کجای بیمار آسیب دیده است و برای رسیدن به هدف سه اصل مهم لازم است! در بیماری اعتیاد؛

اول؛مبدأ، که تعیین میزان تخریب در سیتم ایکس یا غدد شبه افیونی جسم

دوم؛مقصد، بازسازی سیتم های ایکس بدن در طول 10 ماه

سوم؛هدف، برطرف شدن مشکلات روحی،روانی و رسیدن به تعادل

در کتاب رهای از منطقه 19 درجه بالای آتش به این مسئله کاملاً پرداخته و مورد کاوش قرار داده شده است. علم اگر تجربه شده باشد سندی است بدون نقص.

مخدرهای طبیعی بدن بیشتر توسط اعصاب مرکزی و قسمت های مختلف مغز و غدد و هورمونهای درون ریز بدن تولید می شود مانند خواب، ترس، شجاعت، پرخاشگری، شادابی و کلیه واکنش های روانی را تحت کنترل دارند. در سال 1997 میلادی بیش از 12 ترکیب مواد شبه افیونی طبیعی در قسمت های مختلف سیستم عصبی انسان شناخته شده است که مهمترین آنها بتااندروفین، متاانکفالین، لوانکفالین، دینورفین می باشند.

ورود مواد مخدر به بدن سبب بی نیازی متابولیکی به مخدرهای طبیعی می شود و در نتیجه غددی که آنها را تولید می کنند تا 90 درصد از کار می افتند.

در ادامه استاد از ناقلهای عصبی صحبت نمودند؛ برخی مولکولهای شیمیائی در بدن انسان تولید می شوند و برخی از اطلاعات مغز را به سلولهای عصبی منتقل می کنند و موجب بروز برخی از حالات رفتاری می شود، مثلاً سرتونین که به هورمون خلق و خو، گابا که به هورمن آرامش، ملاتونین که به هورمون خواب و دوپامین که به هورمونی با تاثیرات بر رفتار اجتماعی بودن مشهور است. این ناقلها از آمینو اسیدها ساخته می شوند و مطالعه بر روی آنها حائز اهمیت است.

سرتونین از تریپتوفان مشتق می شود و ترشح کافی آن موجب سیری از مصرف غذا، حس خوش بینی و رضایتمندی، رفتار عدم مصرف مواد چرب در فرد می شود، کاهش سطح سرتونین موجب افسردگی می شود و افزایش بیش از حد آن حالت تهوع و اسهال ایجاد می کند، سرتونین از نورونهای دستگاه گوارشی و دستگاه اعصاب مرکزی تولیدمی گردد، سرتونین بر روی چهل میلیون از سلولهای مغزی تاثیر گذاشته و رفتار انسان را در ارتباط با خلق و خوی، مسایل جنسی، اشتها، حافظه، تنظیم دمای بدن و غیره تعیین می کند. عوامل مؤثر در ترشح سرتونین عبارتند از: مصرف داروهای ضد افسردگی، مصرف همزمان غذاهایی که شامل کربوهیدرات و پروتیین می باشد، مصرف ویتامینها خصوصاً

( B 6 خلق و خوی)، تمرینات ورزشی منظم.

عوارض ناشی از کمبود سرتونین وقتی ظاهر می شود که فرد دچار اختلالات هورمونهای جنسی می شود مثلاً در زنان، حاملگی، قاعدگی و در مردان با افزایش سن، و در ورزشکاران، استفاده از استروییدها و… دوپامین هم ناقل عصبی است که اجتماعی بودن را در افراد کنترل می کند.

دوپامین در هیپوفیز موجب توقف پرولاکتین می شود، دوپامین انرژی بخش است، دوپامین از فنیل آلانین و تیروزین ساخته می شود و میزان حوصله فرد، خستگی، علاقه به کارهای روزمره و روابط اجتماعی اعتماد به نفس را کنترل می کند. کمبود دوپامین در بیماریهای اسکیزوفرنی و هراس نقش مهمی دارد. مصرف سیب درختی، موز، چغندر، ماهی، تخم مرغ، هندوانه، جوانه گندم موجب ایجاد شرایط مطلوب برای ساخت دوپامین می شود. گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید، نیز ناقل عصبی است که از اسید گلوتامیک ساخته می شود و مهمترین بازدارنده واسطه شیمیایی اعصاب است. گابا موجب عمیق شدن خواب، آزاد سازیبیشتر هورمون رشد، سوزاندن بیشتر ذخایر چربی و رشد عضلات می گردد مصرف 3000 الی 4000 میلیگرم از آن، قبل خواب شب همراه با آب میوه طبیعی، توصیه می شود. داروهایی از قبیل زولپیدم، گاباپانتین موجب ترشح بیشتر گابا می گردد. از دیگر ناقلهای عصبی می توان به گلوتامات، گلیسین، اسپاراتات،H D A اشاره کرد. البته مصرف برخی داروهای ضد میگرن با داروهای ضد افسرده گی بشدت خطرناک است و فرد را نیازمنداورژانس می کند. در ادامه استاد از انتقال دهند های عصبی نام بردنند؛

& گلوتامات فراوان ترین انتقال دهنده عصبی در انسان است که به وسیله حدود نیمی از نورون ها در مغز انسان به کار می رود. این انتقال دهند، تحریک کننده اصلی در سیستم عصبی مرکزی است. یکی از وظایف گلوتامات کمک به شکل گیری خاطرات است. جالب این جا است که گلوتامات برای نورون ها سمی است. صدمه مغزی یا یک سکته می تواند منجر به گلوتامات اضافی و کشتن نورون ها شود.

انتقال دهنده مهار کننده اصلی در مغز GABA > به کنترل اضطراب کمک GABA مهره داران است ممکن است به تشنج منجر GABA می کند کمبود شود.

& گلیسین؛ انتقال دهنده عصبی مهار کننده اصلی در نخاع مهره داران است.

& استیل کولین باعث تحریک عضلات و عملکردها در دستگاه عصبی خودگردان(autonomic) و نورون های حسی می شود و با خواب REM مرتبط است. بسیاری از سموم از طریق مسدود کردن گیرنده های استیل کولین عمل می کنند. بوتولین (botulin) کورار (curare) و شوکران (hemlock) مثال هایی از این سموم اند. بیماری آلزایمر با کاهش قابل توجه در میزان استیل کولین همراه است.

& نوراپی نفرین (نورآدرنالین) باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. نوراپی نفرین بخشی از سیستم (مبازه یا گریز) بدن است. نوراپی نفرین همچنین برای شکل گیری خاطرات ضروری است. استرس موجب کاهش ذخایر این انتقال دهنده عصبی می شود.

& دوپامین یک انتقال دهنده مهار کننده مرتبط با مرکز پاداش مغز است. سطوح پایین دوپامین با اضطراب اجتماعی و بیماری پارکینسون ارتباط دارد، در حالی که دوپامین اضافی با اسکیزوفرنی مرتبط است.

& سروتونین یک انتقال دهنده عصبی مهار کننده است که در خلق و خو، احساسات و ادراک دخالت دارد. سطوح پایین سروتونین می تواند به افسردگی، گرایش به خودکشی مسائل مربوط به خشم، مشکلات خواب، میگرن و اشتیاق بیشتر به کربوهیدرات منجر شود. بدن می تواند سروتونین را از اسید آمینه تریپتوفان سنتز کند، که در غذاهایی مانند شیر گرم و بوقلمون یافت می شود.

& اندورفین ها از لحاظ ساختار و عملکرد طبقه ای از مولکولهای مشابه اپیوئید مانند(مورفین، هروئین) هستند. کلمه آندروفین مخفف مورفین اندوژن مورفین طبیعی بدن endogenous morphine است. اندرفین ها انتقال دهنده های مهار کننده مرتبط با لذت و تسکین درد هستند. در سایر جانوران، این مواد شیمیایی متابولیسم را کند می کنند و اجازه خواب زمستانی را می دهند. در ادامه مسافران و همسفرهای محترم مشارکت نمودنند. رمضان 1398 ( S 19 ) به امید رمضان سال 1399 در جمعیت نور سینا

تهیه و تنظیم؛ گروه مرزبانی رمضان 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *