کتاب؛ مقاله اصول شناخت اعتیاد و تأثیر آن روی من

حقیقت، رمز و رازی دارد
مارس 2, 2021
همیشه مسافر
مارس 18, 2021

بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه این هفته: کتاب؛ مقاله اصول شناخت اعتیاد (19 اصل) و تاثیر آن روی من

درمان اعتیاد متشکل شده است از جسم، جهان‌بینی و روان؛ یعنی جسم، روان و جهان‌بینی در کنار یکدیگر باید ساخته شوند. در جمعیت نور جسم مربوط به فیزیولوژی انسان می‌شود یعنی باید ناقل‌های عصبی مانند؛ دینورفین، اندروفین، انکفالین و سیستم‌های عصبی بازسازی شوند تا اینکه مخدرهای طبیعی بدن شروع به کار نمایند و در بخش جهان‌بینی، باید افکار و اندیشه درست شود تا زمانی که افکار و اندیشه درست نشود، شخص در صراط مستقیم قرار نخواهد گرفت همه انبیا و پیامبران یکی پس از دیگری آمدند و هدف همه آن‌ها آموزش جهان‌بینی و دعوت به صراط مستقیم از انسان‌ها بود که آن‌ها بتوانند با کمترین خسارت در کنار هم نوع خودشان زندگی کنند. مساله بیماری اعتیاد در عصر کنونی ما تبدیل به پدیده ای شده است که بیشترین کج‌ روی‌های علمی را در آن شاهد هستیم. برداشت نادرست متخصصین در مسائل گوناگون، امر جدیدی نیست اما در مورد اعتیاد این برداشت‌های ناصحیح در سطحی است که شاید در جاهای دیگر با این شدت وجود نداشته باشته باشد.

امروزه در تمام دنیا بیماری اعتیاد به کلاف سر در گمی تبدیل شده که هر کس از ظن خود در مورد آن سخن می گوید. روش‌های بی‌نتیجه، تعاریف متعدد و رویکردهای گوناگون، در نهایت کار را به جایی رسانده است که گفته می‌شود اعتیاد یک بیماری مرموز، لاعلاج و پیش رونده و غیر قابل درمان است و مصرف کننده مواد مخدر حتی اگر سالها مواد مصرف نکند بایستی تحت مراقبت باشد و تمام انرژی خود را صرف دوری از مواد مخدر نماید. در این حالت زندگی فرد وضعیتی است که گویی از همه دنیا فراری است و هر جا می‌رود اگر اثر و نشانه‌ای از مصرف مواد مخدر و اعتیاد باشد برای او یعنی وسوسه مصرف مواد و بایستی از آن فضا و مکان دوری نماید.

بودن در این وضعیت خماری مزمن بسیار سخت و بغرنج است و فرد برای تحمل این وضعیت تمام انرژی خود را صرف می‌نماید و در نهایت در جایی تحمل او بسر می‌آید و دوباره به مصرف مواد روی می‌آورد. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که مصرف کنندگان مواد مخدر که از دیدگاه جمعیت نور بدون داروی مناسب و پروتکل درمانی صحیح مواد خود را قطع می‌نماید، بعد از گذشت 3 سال از قطع مصرف تقریباً 100% آنها به مصرف مواد و اعتیاد باز می‌گردند.

متاسفانه امروز در سال 2020 میلادی، هنوز هم در پیشرفته ترین مجامع علمی دنیا تغییری در این نگرشهای نادرست و سطحی از اعتیاد ایجاد نشده است.

امروزه از شرق تا غرب عالم و از شمال تا جنوب زمین، در پراکندگی وسیع قاره ها و کشورها به هرکجا که برویم شاهد همین نگرش و رویکرد هستیم. بگذریم از روشهای عجیب و غریبی که توسط عامه مردم برای ترک اعتیاد پیشنهاد و تجویز می‌شود. چند وقت پیش مستندی پخش می‌شد از یکی از کشورهای شمال آسیا که در آنجا برای ترک اعتیاد به الکل، به جن‌گیر مراجعه می‌شد و شخص جن‌گیر با رفتارهای عجیب سعی می‌کرد اعتیاد را از بدن فرد خارج کند و از پنجره اتاق به بیرون پرتاب کند. اینها واقعیت های اعتیاد است که در سرتاسر دنیا شاهد آن هستیم. فکر نکنیم فقط در کشور خودمان با این مسایل روبرو هستیم. این مساله در تمام دنیا به همین شکل است.

شاید ما در جمعیت نور قدری از درک این سختی‌ها دور شده باشیم. ما در جمعیت نور شاید کمی نازپرورده شده‌ایم، زیرا پیشرفته ترین و کارامد ترین روش درمان اعتیاد را در تمامی جهان در اختیار داریم. درمان اعتیاد در جمعیت نور به قدری سهل، آسان و شیرین شده است که ممکن است فراموش کنیم مصرف کنندگان مواد مخدر در تمام دنیا چه رنج‌ها و چه بدبختی‌ها و چه زجرهایی را متحمل می‌شوند و در نهایت به درمان هم نمی‌رسند. شاید فراموش کنیم که در روز چه تعداد انسان که مصرف کننده مواد مخدر هستند در سطح دنیا از فرط خستگی از این روشهای بی‌نتیجه دست به خودکشی می‌زنند.

در این آشفته بازار روشهای غیر علمی و بی‌نتیجه ترک اعتیاد(سیگار)، این آقای محمد داودی، روانشناس و، بنیان جمعیت نور بود که در 1/1 92 موفق شدند در تاریخ بشر، بیماری اعتیاد به انواع دخانیات را برای اولین بار به طور کامل درمان کنند؛ با داروی مناسب  و متد جامعی که امروزه با نام B.M.T می‌شناسیم. این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای پزشکی و درمانی است که بشریت شاهد آن بوده است. البته شاید این کلمات امروزه با بار واقعی خود قابل درک نباشند، اما زمانی نه چندان دور این کلمات به مفهوم واقعی خود خواهند رسید و جهان متوجه این کشف بزرگ خواهد شد.

اولین مقاله علمی برای معرفی این روش در سال 1397 تحت عنوان مضرات انواع توتون و دخانیات و مقاله 19 اصل آموزش، پیشگیری و درمان اعتیاد در هفته نامه اجتماعی، فرهنگی سیه مطرح و چاپ گردید و جمعیت نور نماد توان جامعه مدنی در مبارزه با اعتیاد شناخته شد.

با تمام جرات می توان گفت این مطالب، ذبح اعتیاد است. اعتیاد با تمام چهره مخوف خود که قرنها هیچ کس جرات رویارویی با آن را نداشت با این مطالب به موجودی ضعیف و قابل شکست تبدیل شده است.

امروزه در جمعیت نور سنگین ترین اعتیادها به راحتی قابل درمان است؛ آن هم درمانی بدون بازگشت، بدون عود و ریلپس. اعضای جمعیت نور پس از درمان با داروی OT و نیکوتین خوراکی(آدامس) و متد B.M.T برای مصرف نکردن مواد مخدر و سیگار و غیره زور نمی زنند. وسوسه و ولع مصرف یا به قول متخصصین craiving ندارند. به قول آقای داودی اگر یک هروئینی یا تریاکی یا سیگاری شب در انبار هروئین یا تریاک یا سیگار بخوابد راحت می خوابد بدون اینکه ذهنش درگیر مصرف هروئین، تریاک و سیگار شود.

اعضای جمعیت نور فراموش می کنند زمانی مصرف کننده مواد مخدر و دخانیات بوده اند و دیگر علامتی از اعتیاد نه در گفتار و نه در رفتار و نه در اندیشه و چهره آنها وجود ندارد.

قابل توجه است که کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، کتابی دانشگاهی است که انشاءالله در آینده شاهد حضور پررنگ آن در دانشگاه ها، خواهیم بود. این کتاب به زبان ساده، پیچیده ترین مسائل اعتیاد را به ساده ترین شکل ممکن برای ما توضیح می دهد، که برای عامه مردم و هم برای متخصصین دانشگاهی قابل استفاده است. این هفته فرصت مناسبی است تا با تمرکز بیشتر بر مقاله ها 19 و کتاب 19 درجه بپردازیم.

این کتاب یکی از مهمترین منابع آموزشی جمعیت نور می باشد و آشنایی و فراگیری مطالب آن بر همه ما واجب و ضروری است. برای اینکه این علم و دانش را به انسانهای نیازمند و مصرف کنندگان مواد مخدر و دخانیات که خواهان رهایی هستند در سرتاسر جهان برسانیم.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران: جمعیت احیای انسانی نور سینا

اسفند ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *