کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش 1401

وادی اول و تاثیر آن روی من با استادی مسافر:ابوذر
ژوئن 3, 2022
وادی چهارم: در جهان ما تفکر و حرکت آغازیست که قدرت انجام را شکوفا می کند.
ژوئن 14, 2022

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای محمد داودی، کارشناس روانشناسی؛ پس از 19 سال اعتیاد، سر انجام در سال 1389 موفق شدند میزان مصرف مواد خود را منظم و تثبیت نمایند و این امر، مقدمه و جرقه‌ای شد برای ابداع کامل‌ترین و پیشرفته‌ترین متد درمان جامع اعتیاد یعنی متدB.M.T.

همزمان با اجرای این متد و کاهش تدریجی و پله‌ای مصرف اپیوم، در سال 1391 در ادامه درمان خود به انواع دخانیات (سیگار و قلیان) ایشان تجربیات روزانه و لحظه‌ای خود را جهت ثبت، به رشته تحریر درآوردند. یک سال بعد در یکم فروردین ماه 1392 با فرار زسیدن عید نوروز که فصل زایش بهار است، ایشان موفق شدند پس از 11 ماه عملیات درمانی و کاهش تدریجی، به قطع مصرف و رهایی از سیکار برسند، چون ایشان معتقد هستند درمان اعتیاد برای اشخاصی که مصرف سیگار را همزمان با مواد افیونی دارند؛ بدون درمان نیکوتین به تعادل و آرامش نمی رسند.

دکتر محمد داودی؛ کارشناس روانشناسی پس از موفقیت در ابداع و به‌کارگیری این متد و اطمینان از اجرای آن و رسیدن به درمان قطعی، نوشته‌های خود را در به‌کارگیری این روش، تحت عنوان کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، منتشر نمودند.

نویسنده کتاب، در سال 1397 اولین جلسه جمعیت نور را با تعداد انگشت‌شماری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر تشکیل دادند و پس از مدتی رسماً اعلام موجودیت نمود. اکنون 4 سال از آن تاریخ می‌گذرد و جمعیت نور به یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد و درمان آن در جهان تبدیل شده است. آمار اعضای جمعیت نور روز به روز در حال افزایش است.

کتاب رهای از منطقه 19 درجه بالایی آتش نیز پس از 4 سال انتشار، هم اکنون به چاپ هفتم رسیده است. ضمن اینکه این کتاب به زبان انگلیسی نیز در آینده نزدیک ترجمه و چاپ می شود و در سایت‌های بزرگ حوزه اعتیاد دنیا معرفی می شود.
آن گونه که نویسنده در ابتدای کتاب اشاره می‌کند، این کتاب تحقیقی مستند در مورد صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و انواع دخانیات و روش درمان آن و قابل‌استفاده برای بیماران مواد مخدر، خانواده‌ها، پزشکان، محققین و قضات می‌باشد.

می‌توان گفت، کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، خودآموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده است که پیچیده‌ترین مصائب و مشکلات درمان اعتیاد، اعم از جسم، روان و جهان‌بینی  را با زبانی ساده و درعین‌حال علمی بیان می‌نماید.

ببینیم نویسنده کتاب در پیشگفتار خود چه گفته است:

هدف از انتشار این کتاب، روشن نمودن صورت مسئلۀ اعتیاد و چگونگی درمان آن است که در این کتاب با دیدگاهی کلی به مسئله، نگریسته شده است. این دیدگاه، به صورتی ساده و روان، مشکلات مصرف‌کننده (معتاد) را بیان می‌نماید و مهم‌ترین گره‌های کور آن را مشخص و برای باز کردن این گره‌ها نظریۀ خود را بیان می‌کند.
تحقیق در این کتاب به گونه ای انجام گرفته است که در حوصله و توانِ مطالعۀ تمام افراد جامعه باشد تا جایگاه این کتاب، هم در خانواده¬ها باشد و هم در کتابخانه های تخصصی دانشگاه‌ها.
این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی ها (سیگار و قلیان)را مشخص می نماید، که در کجای کار قرارگرفته‌اند و علت شکست ترک های پیاپی آن‌ها چیست.
این مجموعه، اطلاعات و آگاهی های بسیاری را در اختیار خانواده ها  قرار می دهد، تا شخصِ بیمار یا معتادِ خانوادۀ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و برای مبارزه با اهریمن اعتیاد، به صورت گروهی، نیروهای خود را در یک جهت جمع‌آوری نمایند.
این کتاب، ممکن است همه را سیراب نکند؛ اما از غرق شدن عدۀ کثیری، جلوگیری خواهد نمود.
در نهایت، این مجموعه برای محققین و پزشکان و مسئولین، دری را بازخواهد نمود تا با دیدگاهی نوین به موضوع بنگرند و برای باز کردن گره های کور این مسئله، اقداماتی آگاهانه به انجام برسانند و در حل آن کوشا باشند؛ زیرا امروزه گروه کثیری از معتادان، از اعتیاد خود، متنفر هستند و راه حلی برای آن پیدا نمی کنند.
در این کتاب، استادانی سخن گفته اند که فعلاً گفته های آنان برای ما حائز اهمیت است، مطرح نمودن اینکه آن‌ها چه کسانی هستند و در کجا هستند، موضوع اصلی بحث ما نیست.
به قول معروف؛ چه کسی می گوید مهم نیست؛ چه می گوید اهمیت دارد.
یا به گفته مولانای بزرگ:
هرکسی از ظن خود شد یار من      از درون من نجـست اسرار من 

کلیه مطالبی که در این کتاب توسط نویسنده، نوشته شده است، دارای پشتوانه علمی، تجربی و مستند می‌باشد. در کنار نویسنده، در این کتاب استادانی حضور دارند که گفته‌های آن‌ها بسیار بااهمیت می‌باشد و به این مجموعه عطر و رنگ دیگری داده است.
کتاب 19 درجه، سخنی است که از دل برآمده است و به قول معروف بر دل هم می‌نشیندشاید تعجب کنید که موسیقی درون این کتاب به چه مفهوم است. باید بگوییم که کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، ضمن تشریح صورت مسئله اعتیاد و شکافتن گره‌های کور بیماری اعتیاد که تا به آن روز کسی به آن‌ها توجه نکرده بود، همگام با نویسنده پیش می رود، اتفاقات و رویدادهای روزانه و تغییرات ناشی از کاهش مصرف نیکوتین و راه‌اندازی سیستم ایکس و به طور کلی، عملیات تیپرینگ و پیاده کردن متد B.M.T را به سادگی و شیرینی توضیح می‌دهد. زیربنای علوم جهان‌بینی جمعیت نور، یعنی 12 وادی، تحت عنوان قانون، در این کتاب مطرح می‌شود.

لابه‌لای این مطالب، هر به چندی، یکی از اساتید کتاب در مورد موضوعات مرتبط، سخنانی ایراد می‌کند که نویسنده در این خصوص راوی می‌باشد. در کنار این روند، از تصویر نیز استفاده شده است. به طور کلی، تصویر در مقوله آموزش نقش بسیار مهمی دارد و به درک مفاهیم کمک می‌نماید. متون و نوشته‌های کتاب در کنار تصاویر، حقیقتاً مطلب را طوری تفهیم می‌کند که نمی‌توان توضیح داد. هر کدام از تصاویر کتاب دارای نت، ملودی و موسیقی خاص خود می‌باشد که تاکنون موسیقی چند تصویر آن، از جمله موسیقی تصویر اسکی بازان یا رهایی که در روزهای مربوطه قبل از اعطای گل‌ رهایی از نگهبان جمعیت است. انشاء الله در آینده مجموعه موسیقی تصاویر کتاب 19 درجه منتشر خواهد شد.

از نگاهی دیگر:

معمولاً دو یا سه درصد و یا حتی کمتر مصرف‌کنندگان کارتن‌خواب و… هستند که تکدیگری می‌کنند و در خیابان‌ها مواد مصرف می‌کنند این حدود 1 تا 1.5 درصد مصرف‌کنندگان است، تقریباً 98 درصد مصرف‌کنندگان ما افراد عادی جامعه هستند. سرکارند، خانه و خانواده دارند. ممکن است وکیل باشند، پزشک باشند،قاضی باشند، کارمند باشند، مغازه‌دار باشند، معمار باشند، راننده کامیون باشند، بنا باشند، پسر یا دختر دانشجو باشند، استاد دانشگاه باشند، که در حال مصرف مواد هستند. این‌ها که دیگر تکدیگری نمی‌کنند.98 درصد به این‌گونه اند، 1.5 درصد کارتن‌خواب و مصرف‌کننده داریم ولی متأسفانه این‌ها شده‌اند الگوی مصرف‌کنندگان و خیال می‌کنند مصرف‌کننده‌ها یک عده انسانی فقیر و گدا و بدبخت و بیچاره هستند و تا می‌گوییم اعتیاد! می‌گویند برایشان کار و شغل پیدا کنیم. ما در بین مصرف‌کنندگان اشخاص محترم زیادی داریم و حتی پایه‌های علمی بسیار محکمی دارند و یا حتی هنرمندان بسیاری داریم و یا ازلحاظ سیاسی نیز و در همه صنف‌ها ما مصرف‌کننده داریم و اعتیاد همه را به یک‌چشم نگاه می‌کند. مکان جمعیت هم باید مکانی باشد که درخور جایگاه و شخصیت یک بیمار باشد، برای انسان‌های که در اقشار مختلف جامعه هستند باید جایگاهی خوبی باشد.

 کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش: استاد داودی هم مانند بسیاری از مصرف‌کنندگان پارها برای درمان اعتیاد خود اقدام نمودنند و نتیجه نداشت و هر دفعه با شکست مواجه می‌شدنند، درمان تمام می شد ولی کاملاً خوب نبود.

از زبان نگهبان جمعیت نور: در ترک های ناموق متعدد؛ افکار متعددی به سرم می‌زد که درنهایت به خودم می‌گفتم باید تا آخر عمرم مصرف کنند باشم.جالب اینجاست که به من می‌گفتند مشکلات جسمی‌ات برطرف شده و شما مشکلت روحی و روانی را باید درمان کنید؟ در حال حاضر نیز همین‌طور است، می‌گویند مشکلات جسمی بعد از دو هفته تمام می‌شود و مابقی مشکلات روانی است.

در کتاب 19 درجه می‌گوید که وقتی کسی مواد مخدر خصوصاً تریاک مصرف می‌کند وقتی‌که قطعش می‌کند دو اتفاق می‌افتد یکی عکس‌العمل‌های آشکار و دیگری پنهان است. آشکار شامل بیرون‌روی، عرق کردن، عطسه کردن، بی‌خوابی، سیم‌کشی، پادرد و استخوان‌درد، خمیازه، گریه، اختلال‌ها شدید در مسائل زناشویی، اسهال و عرق شدید بعد از دو هفته خوب می‌شود و به همین دلیل می‌گفتند این عکس‌العمل‌های آشکار که تمام می شود دیگر مشکل جسمی نیست و مابقی روحی روانی است. اما در کتاب 19 درجه این‌ها به آشکار و پنهان تقسیم شده. عکس‌العمل‌های پنهان ادامه‌دار است مانند: افسردگی، تنبلی، گریه کردن، میل به خودکشی، کند ذهنی. این‌ها روانی نیست این‌ها ریشه‌اش مشکل جسمی است، گاهی فرد تا 5 ماه خوابش نمی‌برد خب این روانی نیست جسمی است.

بدن برای خواب باید استیل کولین و سرتونین و آدرنالین تولید کند تا ما به خواب برویم. خیلی از مسائل ریشه‌اش در مواد شبه افیونی بدن است چون هر نوع ماده مخدری بیرون داریم در درون هم داریم حتی قوی‌تر، اگر در بیرون مورفین داریم در بیرون دینورفین داریم که 10 برابر قوی‌تر از مورفین است، ما بیرون شیشه را داریم و در بدن دوپامین را داریم، شیشه باعث افزایش دوپامین در بدن می‌شود، کوکائین نیز دوپامین را بالا می‌برد. اگر بیرون ضد درد  مسکن داریم در بدن هم انکفالین داریم که سه نوع است و در سیستم ضد درد بدن فعالیت می‌کند.

در مصرف‌کننده‌ای که مواد مصرف کرده، مواد مخدر می‌آید و از سد خونی مغز عبور می‌کند و این سیستم‌ها را از کار می‌اندازد. اختلال‌ها در واقع در سروتونین، آدرنالین، استیل کولین، دینور فین، دوپامین، انکفالین و هزاران ماده‌ی دیگر است.

 این‌ها در طول درمان با متد B.M.T فهمیدیم و در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش تقسیم شده اند، من پذیرفتم که مصرف‌کننده‌ام و تریاک داروی من است و دارو را باید مرتب و در میزان مشخص مصرف کرد، روی این قضیه تأمل کردم که در مسئله درمانم باید چه‌کار‌هایی را انجام دهم. میزان دارو و ساعت آن را مشخص کردم و بعد ذره‌ذره آن را تیپر کردم وقتی تریاک من رسید به یک‌ گرم سی‌ روز دیدم هیچ نوع عکس‌العملی در من نیست، نه مشکلی بی‌خوابی و به میل به مواد دارم و نه گریه کردن و افسردگی و در مورد سیگار هم به نوعی دیگر…

کتاب 19 درجه تا الان بیش از هفت چاپ داشته است. کتاب 19 درجه‌، یک بیوگرافی است که خیلی رقیق است، در آن صورت‌مسئله اعتیاد (درمان انواع دخانیات، سیگار و قلیان) را مشخص می‌کند، بعد از صورت‌مسئله اعتیاد نقاط کور اعتیاد را مشخص می‌کند و بعد اینکه چرا افراد تاکنون درمان نشده‌اند. در دنیا درمانی ندارند بلکه ترک دارند.

در کتاب رهای از منطقه 19 درجه بالایی آتش به این نتیجه رسیدیم که درمان اعتیاد شامل سه ضلع جسم، روان و جهان‌بینی است. در کتاب 19 درجه در طی 12 قانون بیان می‌کند که افکار و اندیشه ما باید چگونه باشد. در کتاب 19 درجه 9 تصویر در کتاب و 2 تصویر روی جلد و پشت آن داریم که  مسیر حرکت  را به ما نشان داده و هم وضعیت جسم و هم حالت روحی روانی و خلق‌وخو را به ما نشان داده.

کتاب 19 درجه نقاط کور درمان را مشخص کرده است و هم راهکار صحیح برای درمان انواع اعتیاد ارائه داده و پیشنهاد کرده. اگر به چیزی ایراد می‌گیریم باید پیشنهادی هم برای آن داشته باشیم. در جمعیت نور برای جهان‌بینی وادی‌ها مطرح شد. تعریف روان مشخص گردید. متوجه شدیم که با درست شدن جسم و جهان‌بینی روان‌ هم درست می‌شود. از علمای روانشناسی پرسیدیم که روان چیست و به ما پاسخ دادند تعریف روان دیدگاه‌های مختلفی دارد، گفتم این مانند این است که بگویم دو ضربدر دو چند می‌شود شما بگویید بستگی دارد از دیدگاه چه کسی باشد. از دیدگاه جمعیت نور روان یعنی خلق‌وخو.

در تمام قسمت‌های بیماری‌های روانی کاملاً توصیف و دسته‌بندی‌شده ولی راه درمانی ندارد و آن‌ها را اختلالات می‌دانند و می‌گویند درمان ندارد، تمام بیماری‌های روانی شامل خلق‌وخوی انسان می‌شود. در ادامه بیان شده که خلق‌وخو را چه درست می‌کند و متوجه شدیم مستقیماً نمی‌شود آن را درست کرد و روی دوپایه استوار است یک‌پایه فیزیولوژی است و یک‌پایه جهان‌بینی. با این تفاسیر ما توانستیم به درمان برسیم. عزیزان نوشتن  سی دی و… نیز برای قوی شدن جهان‌بینی است. درنتیجه به درمان دست‌ می یابید، و الان مصرف‌کنندگانی داریم که درمان شده‌اند.

 کاری که جمعیت نور در ابتدا انجام شروع به کار انجام داد، صورت‌مسئله اعتیاد و درمان(سیگار و قلیان)را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارائه و معرفی شد و از وزارت مربوطه در این سال لوح تقدیری دریافت نموده است. جالب این است که کتاب 19 درجه تمام برنامه‌های آینده را پیشگویی کرده.

پیام از کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش:

مسافران راه حقیقت: مسافر، با خواست قوی، تلاش و لطف الهی، این آتش ویرانگر را در خود خاموش و دنیای درون را بدل به دشتی سبز و معطر به جوانه های عشق نمودید. اکنون به جهت الگو بودن بایستی بی نقص باشید. پس با ایمان راسخ، عزم استوار و اندیشه الهی به پیش بروید که این انجام، والاترین عبادت است و منتظر دو بال برای پرواز در بیکران باشید تا با امید به الله سفر رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش را با موفقیت طی نمایید و در جرگه نیروهای راستین قدم بردارید تا پیشرفت و کسب موفقیت ها در آینده نصیبتان شود و کلام حق به کالبد آتش زده تان رسوخ نماید و مورد لطف نیروهای الهی قرار بگیرد، این زیبای نیست که آفریننده عشق است، بلکه این عشق است که آفرینده زیبایی هاست. ژرف نگریستن به طبیعت تبلور محبت است. درختان کهن و باستانی بسیاری در نقاط گیتی هنوز پا برجا هستند، درست همانند انسانهایی مستحکم که به واسطه ی داشتن عقل و ایمان در گفتار و کردارشان نور الهی نمایان است پایان.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور

مورخ: 20 خرداد ماه 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *