الهام از ماه مبارک رمضان سال 1402

نوروز 1402، عید باستانی و آغاز بهار مبارک
مارس 16, 2023
وادی اول از کتاب محبت
آوریل 6, 2023

بسم الله الرحمن الرحیم

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن؛ 

اولین جلسه کارگاه آموزشی و جهان بینی در سال جدید با نگهبانی کمک راهنما آقا محمد و دبیر محترمشان دوشنبه مورخ 1402،1،14 در دفتر مرکزی کنگره نور برگزار می گردد.

پیام:

از کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش(ص 100) نگهبان: سپاس خدای را که از جمله آن راه های هدایت ماه خود، ماه رمضان را قرار داد. در پله ی قبل رمضان را به گونه ای دیگر، طی نمودیم بسیار خرسند و خوشحالیم که می توانستم روزه بگیرم. البته با مصرف نیکوتین، چون در حال بازسازی جسم خود هستم و به عنوان دارو از آن استفاده می نمودم، به نظر خودم اشکالی ندارد زیرا بهتر از زمانی بود که مجبور به مصرف سیگار بودم در ضمن ما هدفمان درمان است و سالهای دیگر به لطف الله روزه داری را سرلوحه کار خود قرار می دهیم. اگر انسان با فرامین و قوانین الهی در صراط مستقیم حرکت نماید همانند هستی بسوی تکامل پیش می رود. واژه رمضان مشتق از (رمض) به معنای شدت حرارت و سوختن و تزکیه نفس است؛ یعنی که انسان خود را میان فرامین الهی قرار دهد تا نفس او آماده ارتفاء شود. هر آنچه که در عالم هستی وجود دارد حقیقت و باطنی دارد. زیرا دنیا تنزل یافته ی عوالم بالا است و هر چه در عالم هستی است نمونه بارز عالم معناست.

رمضان سال 1391، آقای محمد داودی کارشناس ارشد روانشناسی؛ با توجه به اینکه مصرف سیگار خود را به نیکوتین خوراکی تبدیل نموده بود! تصمیم گرفت روزه بگیرد.

او در آن موقع روزانه 10 میلی نیکوتین به‌صورت خوراکی در وعده‌های نامنظم مصرف می‌کرد. شروع ماه مبارک رمضان و روزه گرفتن باعث شد تا او  وعده‌های مصرفی خود را تثبیت و منظم کند.

او تصمیم نداشت که در زمان روزه‌داری مواد مورد نظر را استفاده نکند، زیرا برای یک مصرف‌کننده دخانیات چنین امکانی وجود ندارد. او امید داشت که خداوند روزه او را در این شرایط نابسامان قبول کند.

بعد از تثبیت؛ از وعده‌های روزانه و احساس موفقیتی که از تثبیت این وعدها به وجود آمد، باعث شد تا او دیگر وعده‌های مصرفی خود را تثبیت و منظم کند. این اقدام جرقه‌ای از موفقیت و بسان نور شمعی کوچک در یک تاریکی عظیم بود که کورسویی از امید را در دل او به وجود آورد تا این راه را ادامه دهد. تصمیمی برای ترک یا درمان نداشت، زیرا روش‌های متداول و حتی پیشرفته آن زمان برای ترک و درمان را بکار گرفته بود و نه‌تنها نتیجه‌ای عایدش نشده بود بلکه او را در وضعیت بدتری قرار داده بود؛ به همین دلیل ایمانی به ترک و درمان اعتیاد به سیگار نداشت.

او فقط تصمیم داشت موفقیت‌های کوچکی که در ماه رمضان به دست آورده بود را از دست ندهد. در اقدام بعدی، زمانی که متوجه شد توانسته است وعده‌های نامشخص و نامنظم خود را تثبیت کند و به عبارتی زمان و مقدار مصرف خود را مشخص نماید، سعی کرد کمی از مقدار مواد مصرفی خود را نیز کم کند. این حرکت‌ها ادامه یافت تا اینکه متوجه شد راهی را که آغاز نموده می‌تواند با جدیت ادامه دهد. راهنمایی‌های اساتید کتاب رهایی از منطقه 19 درجه باللیی آتش نیز در این مقطع رنگ و بوی دیگری گرفت و به شکل مشخص به او گفتند که این راه را باید ادامه دهد و این نوایی روح‌بخش و احیاکننده بود که در کالبد آتش زده او می‌دمید و اینجا بود که زمان آبستن تحولی عظیم در پزشکی اعتیاد و درمان بیماری انواع اعتیاد گردید.

 این زمان، زمان آزمایش متد و روشی جدید برای درمان انواع اعتیاد بود که حتی اساتید او نیز از نتیجه آن به‌صورت قطعی اطلاع نداشتند. متدی که امروزه ما آن را تحت عنوان متد B.M.T می‌شناسیم.

او همزمان با این اقدامات، تصمیم گرفت تجربیات روزانه و لحظه‌ای خود را در اجرای این روش به رشته تحریر درآورد و این دست‌نوشته‌ها می‌رفت تا در آینده بزرگ‌ترین کتاب راهنمای درمان انواع اعتیاد (سیگار، قلیان)و… در جهان را به وجود آورد.

پس از 10 ماه از این آغاز مبارک، سرانجام در یکم فروردین ماه 1392 درست پس از 10 ماه، او موفق شد تا به‌طور کامل مصرف نیکوتین را قطع کند و به درمان و رهایی برسد و باید گفت برای افرادی که بیماری اعتیاد به انواع مواد مخدر را دارند و پس از درمان آن نهایتاً باید مصرف سیگار خود را با متد و پروتکل B M T به درمان قطعی و کامل یرسانند.

آقای محمد داودی، کارشناس روانشناسی از دانشگاه اصفهان از یک‌سو، محقق، کنجکاو و جستجوگر بودن او، تجربه شکست‌های پی‌درپی در درمان اعتیاد، تفکرات بسیار در این زمینه، همه این‌ها به کمک هم آمد و درنهایت، ماه مبارک رمضان پازل او را تکمیل کرد و او موفق شد به‌عنوان اولین انسان و برای اولین بار در تاریخ، یک اعتیاد را به‌طور کامل و قطعی درمان کند.

آنچه که امروز از موجودیت جمعیت نور می‌بینیم، همه و همه دستاوردهای آن حرکت بود که در ماه مبارک رمضان شکل گرفت. رمضان بستری است که در جمعیت نور در آن متولد شد. رمضان نوری است که راه را مشخص کرد و به همین دلیل، این ماه در جمعیت نور اهمیت زیادی دارد.

در جمعیت نور رمضان یک جشن محسوب می‌شود، فرصتی است برای احیای دوباره هم در صور آشکار و هم در صور پنهان.

این متد و پروتکل ارتباط تنگاتنگ و شباهت بسیاری با روزه دارد.

در ماه مبارک، ما در ساعاتی از شبانه‌روز از خوردن و آشامیدن خودداری می‌نماییم و در ساعاتی از خوراکی‌ها استفاده می‌کنیم. در متد B.M.T نیز داروی OT در سه وعده از شبانه‌روز به مقدار مساوی در سه وعده، یعنی به‌صورت TDS مصرف می‌شود و شخص نمی‌تواند بیش از این و یا کمتر از این، دارو استفاده نماید.

در ماه مبارک ما سعی می‌کنیم از ضد ارزش‌ها چه در کلام و چه در رفتار و چه در افکار و اندیشه پرهیز نماییم. در متد B.M.T نیز شخصی که تحت درمان و آموزش‌های جمعیت نور قرار دارد، هم در کلام و هم در رفتار و هم در افکار و اندیشه از افکار منفی پرهیز می‌نماید.

متد B.M.T در صور آشکار احیاکننده قطعی سیستم ایکس می‌باشد و روزه و رمضان نیز به‌صورت قطعی احیاکننده سیستم ایکس می‌باشد.

جالب است بدانید که اولین و مهم‌ترین عارضه گرسنگی، خماری و تضعیف سیستم ایکس است زیرا با کمبود مواد غذایی در بدن، اولین جایی که این کمبود را احساس می‌نماید مغز و نخاع و سلول‌های عصبی است و به‌تبع این کمبود، ترشح و تولید مخدرهای طبیعی کاهش می‌یابد. در پایان ماه مبارک رمضان به‌طورقطع می‌گوییم که سیستم ایکس ری استارت Restart می‌شود یا ریکاوری می‌شود یا احیا می‌شود یا ضعیف و کم‌کار می‌شود و دوباره با حداکثر راندمان شروع به کار می‌نماید.

متدB.M.T به‌نوعی، پرورش و تربیت نفس است.

در درمان اعتیاد در جمعیت نور یکی از مهم‌ترین چیزهایی که یاد می‌گیریم گفتن نه است در مقابل خواسته‌های نامعقول نفس؛ آن‌هم نه به‌یک‌باره و سقوط آزاد بلکه به‌آرامی و به‌صورت تدریجی. در پروسه درمان اعتیاد خوراک نفس داده می‌شود و به‌آرامی تربیت می‌شود و از خوراک آن کاسته می‌شود تا به صفر برسد.

در روزه نیز ما یاد می‌گیریم که به خواسته‌های نفس نه بگوییم و این نه گفتن را تمرین کنیم.

حتماً دیده‌اید بعضی‌ها چقدر نقطه تحملشان در برابر خوراکی‌ها و مواد غذایی پایین است. همین‌که خوراکی می‌بینند حمله‌ور می‌شوند و نمی‌توانند چند دقیقه سر سفره منتظر بمانند. این‌ها نشانه‌های ضعف و پایین بودن نقطه تحمل است در برابر خواسته‌ها.

اما در رمضان، روزه باعث بالا رفتن نقطه تحمل در این زمینه‌ها و دیگر زمینه‌ها می‌شود؛ بنابراین روزه نیز همانند متد B.M.T تربیت نفس است نه کشتن نفس.

متد B.M.T کل سیستم‌های حیاتی ما را در یازده ماه سفر چکاپ یا بازنگری می‌کند و عیوب و بیماری‌ها را برطرف می‌کند. در جمعیت نور بسیار دیده‌ایم افرادی که همزمان با درمان اعتیاد بیماری‌های دیگری نیز داشته‌اند که درمان شده است. از نازایی و نارسایی کلیه و کبد و دیگر اعضا گرفته تا بی‌نظمی ضربان قلب و ضعف سیستم گوارش و مشکلات روده‌ای. از بیماری سرع تا بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی.

در متد B.M.T اغلب این مشکلات و بیماری‌ها برطرف می‌شود و درمان می‌شود.

در روزه نیز آن‌هایی که ماه مبارک را به بطالت نمی‌گذرانند، پس از گذشت این ماه گویی کالبدی نو به آن‌ها هدیه شده است. کل سیستم‌های بدن ریکاوری می‌شود و همه‌چیز از نو احیا می‌شود.

آن‌هایی که همه‌ساله روزه می‌گیرند اغلب مشکلات گوارشی ندارند. چربی خون ندارند، مشکلات کبدی ندارند. چربی اضافی ندارند.

این‌ها نمونه‌ها و شباهت‌هایی از متد B.M.T و روزه ماه مبارک رمضان است.

وقتی دقت می‌کنیم از این‌همه شباهت و نزدیکی متعجب می‌شویم.

پس در جمعیت نور روزه و رمضان جایگاه خاصی دارد و متد بی، ام، تی الهام گرفته از رمضان می‌باشد.

جمعیت نور می‌گوید در ماه مبارک رمضان در کلیه شعب افطاری داده می‌شود آیا تابه‌حال پرسیده‌ایم چرا؟

برای اینکه ما باید روزه‌بگیریم. دوستانِ، سفر دوم هم بایستی حتماً روزه‌بگیرند، زیرا در این ماه هرگونه خوردن، آشامیدن و مصرف دخانیات درملأعام  جمعیت ممنوع است. در این ماه برای روزه نگرفتن سفر دومی‌ها عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست.

و اما برای سفر اولی‌ها ببینیم جمعیت نور چه می‌گوید.

دیدگاه جمعیت نور به این صورت است که دوستان سفر اولی خوب است روزه‌بگیرند اما مشروط به اینکه در برنامه درمان و TDS آن‌ها اختلالی وارد نشود؛ یعنی هر سه وعده TDS خود را به‌صورت منظم و طبق برنامه ادامه دهند.

اما اگر قرار باشد به خاطر روزه در TDS و وعده‌های آن‌ها بی‌نظمی به وجود بیاید و آن‌ها را جابجا کنند یا کم‌وزیاد کنند این روزه برای آن‌ها زیان سنگیی به دنبال دارد و آن خراب شدن سفر اول است که موارد بسیاری از آن در جمعیت نور مشاهده‌شده است.

در استفتایی که از مراجع تقلید نیز صورت گرفته، مصرف دارو برای بیماران تحت درمان اعتیاد جایز شمرده‌ شده است و می‌توانند روزه باشند و داروی خود را نیز در ساعت مقرر مصرف کنند.

ممکن است کسانی باشند که به هر دلیل نخواهند و یا نتوانند روزه کامل بگیرند. جمعیت نور برای این عده نیز معتقد است که اگر نمی‌خواهند روزه کامل بگیرند حداقل چندساعتی را روزه باشند تا حس این ماه مبارک را کمی درک کنیم. نباید کاملاً بی‌تفاوت باشیم؛ زیرا مطمئناً نتیجه این بی‌تفاوتی حال خرابی خواهد بود.

ماه مبارک رمضان در جمعیت نور حال و هوایی دیگر دارد. گویی به اصل خویش بازگشته‌ایم. گویی در کنار مادر هستیم. رمضان در جمعیت نور بسیار لذت‌بخش است با افطاری‌های مخصوص خود که در هیچ کجا پیدا نمی‌شود. از سادگی و از خوشمزگی.

 افطارهای جمعیت نور غذاهایی ساده هستند اما با یک دنیا عشق و محبت و سلامتی که برای ما در رمضان نعمت الهی است. آری رمضان ضیافت الهی است، نشستن سر سفره باری‌تعالی آن‌هم به‌صورت مستقیم.

خوشا به سعادت کسانی که آن را درک کرده‌اند و یا برای اولین بار امسال درک می‌نمایند.

رمضان یعنی سوختن، رمضان تجدید حیات در حیات است آنگاه‌که فرمان خداوند اجرا می‌شود.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران کنگره نور

مورخ: دوم فروردین 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *