اندیشه و جهان بینی در ورزش

رهایی مسافر مصطفی از بند مصرف مواد مخدر از بنیان جمعیت نور سینا 19
ژانویه 7, 2020
سیستم X ایکس بدن
ژانویه 14, 2020

بسم الله الرحمن الرحیم

 

دستور جلسه: جهان بینی در ورزش

عمل تنفس اولین چیزی است که هنگام بروز احساسات یا خستگی و فشارهای جسمی و روحی تحت تأثیرقرار می گیرد. زندگی به نفس هایی که می کشیم وابسته است. چرا که تمام سلول های شهر وجودی ما نیازمند مقدار زیادی اکسیژن هستند پس ورزش نمودن منظم بسیار در این عملکرد حیاتی انسان نقش مهمی را ایفا می کند.

برسی و مطالعه تاریخ اعتیاد نشان می دهد، از زمانی که جوامع انسانی با موضوعی به نام اعتیاد روبرو شدند، تاکنون، رویگردها، روش ها و تدابیر گوناگونی در مقابله با این پدیده، از جمله درمان، به کار گرفته شده است.رویکردهایی که می توان گفت چندان نتیجه مشخصی به دنبال نداشته است.

بر همین اساس، پس از مطالعات گسترده توسط متخصین امر در سرتاسر جهان و گذشت زمان، یکی از نتایج مشخصی که بدست آمده این بود که بیماری اعتیاد درمان قطعی و شناخته شده ای ندارد.

این دیدگاه باعث گردید که در ادامه، تئوری کاهش آسیب و درمان های نگهدارنده در محافل علمی اعتیاد مطرح گردد. به بیان دیگر، پس از گشت طرح های درمانی مختلف، این موضوع مطرح شد که اگر درماتی وجود ندارد، سعی کنیم کاری انجام دهیم که این بیماری آسیب کمتری به دنبال داشته باشد و داروهایی تجویز شود که شخص حتی برای همیشه استفاده کند، اما سمت مواد پر خطر نرود.

این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که متد BMT که طراح و مبتکر آن آقای محمد داودی کارشناش علوم تربیتی می باشند، پا به عرصه گذاشت و پس از گذشت چند سال به کار گیری این متد، نتایج مشخص این روش نشان داد که بیماری اعتیاد کاملاً قابل درمان است و حتی می توان از واژه درمان قطعی نیز استفاده نمود.

مطالعات علمی انجام شده در خصوص این روش، نشان می دهد، این متد جامع ترین و کامل ترین متد درمان اعتیاد در جهان می باشد که به صورت همه جانبه، کلیه آسیب های بیماری اعتیاد را در جسم، روان و جهان بینی پوشش می دهد و بستری مناسب و قابل اجرا برای درمان اعتیاد به انواع مواد مخدر را به وجود می آورد. این متد، مجموعه ای از عملکردهای گوناگون نظیر درمان نگهدارنده، کاهش آسیب، روان درمانی، گروه درمانی، گفتار درمانی و همیاری خانواده می باشد. در هیچ یک از متدها و روش های درمان اعتیاد که تاکنون در جهان معرفی شده است، چنین نگاه همه جانبه ای وجود نداشته است.

جمعیت نور سینا و متد BMT در کنار همه این عوامل یک اصل بسیار مهم و اساسی دیکر را نیز در دستور کار خود قرار داده است و آن استفاتده از مکمل ورزش می باشد .میزان و حجم فعالیت های ورزشی به آرامی با پیشرفت درمان افزوده می شود و شخص در یکی از رشته های ورزشی جمعیت نور سینا رسماء فعالیت خود را آغاز میکند.

جمعیت نور اعتقادی به درمان اعتیاد با ورزش ندارد! جمعیت نور ورزش را به عنوان یک عامل مهم، اما کمکی و مکمل، در درمان اعتیاد مؤثر می داند این مسئله به گونه ای است که حتی بدون در نظر گرفتن عامل ورزش، درمان اعتیاد امکان پذیر است، اما بکارگیری آن به عنوان مکمل، نقش بسیار پر رنگی در تحکیم نتایج بدست آمده در درمان اعتیاد بازی می کند. در همین راستا جمعیت نور، فعالیت ورزشی را در سطحی گسترده در دستور کار خود دارد تا در ادامه باشگاهی را به ثبت برساند.

اندیشه و جهان بینی در ورزش:

همانگونه که میدانیم، جهان بینی، یکی از علوم مهم جمعیت نور سینا و یکی از اضلاع مثلث درمان اعتیاد در متدBMT است.

اندیشه و جهان بینی، موضوعی است که در تمام فعالیتهای جمعیت نور سینا اهمیت حضور و اهمیت خاص خود را دارد و فقط به امر درمان اعتیاد مربوط نمی شود، جهان بینی مجموعه تفکرات، احساس، ادراک و برداشت ما نسبت به خودمان و جهان پیرامون و هستی است و هیچ موضوعی نمی توتند خارج از حوزه علم جهان بینی قرار گیرد.

اندیشه و جهان بینی در ورزش به چه مسائلی می پردازد؟

ما برای چه ورزش می کنیم؟

هدف ما از ورزش چیست؟

در ورزش به دنبال چه هستیم؟

جمعیت نور به ما آموزش می دهد که بر خلاف دوران اعتیاد و مصرف، سعی کنیم از جسم خودمان، که یک امانت الهی است، در حد اعلای خود نگهداری و مراقبت کنیم و به قول سردار: برای کشتی خود که لازمه حیات و هستی در آن است، نوعی دیگر باشیم.

خداوند جسم ما را در بهترین تقویم، طراحی و خلق نموده است. حال بقیه تزئینات و نگهداری و سالم نگه‌داشتن آن به عهده ماست.

ورزش، یکی از مهم‌ترین عواملی است که در سلامتی ما نقش ایفا می‌کند. بیماری‌های که امروزه اکثر مردم با آنها دست‌ به‌ گریبان هستند، یکی از دلایل اصلی آن، ورزش نکردن است و اگر ما به‌صورت منظم فعالیت ورزشی داشته باشیم و سایر فاکتورهای سلامتی را نیز رعایت کنیم، درواقع سلامتی خودمان را تضمین کرده‌ایم.

ازنقطه‌نظر درمان اعتیاد نیز باید بگوییم که ورزش به‌عنوان مکمل، به امر درمان کمک شایانی می‌نماید و ما را در رسیدن به حداکثر تعادل جسمی، روانی و جهان‌بینی یاری می‌دهد؛ زیرا درمان، فوق ترک است و تعادل، فوق درمان.

البته در سفر اول از ورزش های سنگین که باعث تخریب جسم می شود باید خوداری کنیم و به تدریج، آرام و منظم ورزش را شروع کنیم ؟

قرار است که ما با ورزش به‌سلامتی و تعادل بیشتر برسیم.

حال سؤال این است که آیا ممکن است عکس این قضیه نیز صادق باشد، یعنی ورزش باعث از دست رفتن تعادل شود؟

باید بگوییم آری، اگر ما اعضای جمعیت نور، اندیشه و جهان‌بینی جمعیت نور را در ورزش به کار نگیریم، ورزش می‌تواند حال ما را خراب کند.

برای مثال در یک مسابقه فوتسال یا والیبال یا هر رشته دیگری، ممکن است افرادی باشند که در حین بازی عصبانی شوند، داد بزنند و حال خود و دیگران را خراب کنند. این افراد کسانی هستند که جهان‌بینی جمعیت را در ورزش به کار نمی‌گیرند.

ما ورزش می‌کنیم که حالمان خوب شود، ورزش می‌کنیم که لذت ببریم، ورزش می‌کنیم که به تعادل بیشتر برسیم؛ اما اگر قرار باشد که ورزش حال ما را خراب کند و همان مقدار تعادلی هم که داریم، با ورزش از دست بدهیم، این چگونه ورزشی است؟

قدر مسلم، این ورزش، ورزشی نیست که مد نظر جمعیت نور هست. ممکن است درجایی گفته شود که‌ ای بابا فوتسال اینه دیگه، والیبال همینه، فوتسال داد زدن داره، فیلم بازی کردن داره، داور و فریب دادن داره، دیگران رو به هم ریختن داره اینا بخشی از فوتباله .

یا ممکن است گفته شود که در زمان بازی، به دلیل فشار بازی و تغییرات فیزیولوژیک مثل بالا رفتن اسیدلاکتیک در خون یا ترشح زیاد آدرنالین، رفتار تا حدی از کنترل خارج شود.

به‌هرحال و به هر دلیل، اگر قرار باشد ورزش، ما را به هم بریزد و حال ما را خراب کند و ما را از تعادل خارج کند، ممکن است در خارج از جمعیت نور سینا عادی باشد، اما در جمعیت نور پذیرفتنی نیست.

در جمعیت نور بسیارند ورزشکارانی که در سخت‌ترین لحظات ورزشی نیز از کنترل خارج نمی‌شوند، داد نمی‌زنند، عصبانی نمی‌شوند و حال خود و دیگران را خراب نمی‌کنند.

پس می‌شود با کمک اندیشه و جهان‌بینی جمعیت نور و با تغییر دیدگاه نسبت به ورزش، طوری ورزش کنیم که هم خودمان لذت بریم و هم دیگران.

گفته می‌شود، بازی فوتسال ، بازی والیبال . ورزش بازی است، اما گاهی اوقات نوع نگاه باعث می‌شود که جنگ جایگزین بازی شود و بعضی‌ها طوری قضیه را جدی بگیرند که همه‌چیز را فراموش کنند و زیر پا بگذارند.

البته کسی نمی‌تواند منکر لذت برد در یک بازی یا مسابقه شود و کسی هم نمی‌تواند منکر ناراحتی پس از باخت در یک بازی یا مسابقه شود. همه ما برد را دوست داریم و از باخت خوشمان نمی‌آید، اما نباید فراموش کنیم که سکه بازی دو رو دارد. یک رو برد و یک رو باخت. هر دو، بخشی از بازی هستند. بعضی وقت‌ها نوبت برد است و بعضی وقت‌ها نوبت باخت. کسی که باخت را با خوش‌رویی می‌پذیرد، یعنی لیاقت و ظرفیت برد را نیز دارد.

مهم این است که هستیم، مهم این است که سالم هستیم، مهم این است که ورزش می‌کنیم. بردوباخت در درجه بعدی است و آن هم نه به هر قیمت. ما در جمعیت نور معتقدیم که در یک مسابقه  “یا می‌بریم یا می‌آموزیم، باختی در کار نیست “

ما یاد می‌گیریم که اخلاق و جهان‌بینی جمعیت را در ورزش نشان دهیم. ما یاد می‌گیریم در یک مسابقه به اعضای تیم خودمان و تیم مقابل احترام بگذاریم. همان حقی را که برای خودمان قائل هستیم برای تیم دیگر نیز قائل باشیم. به قوانین بازی احترام بگذاریم به داوران نهایت احترام را بگذاریم و حتی در صورت تصمیم نادرست و اشتباه به داور اعتراض نکنیم. یاد می‌گیریم که با راستی و درستی بازی کنیم و مسابقه دهیم نه با فریب و دوز کلک.

قرار است که ما با ورزش خودمان در جمعیت، تعادل پس از درمان را به دیگران نشان دهیم و ثابت کنیم که به درمان و تعادل رسیده‌ایم.

در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش ، ص25 پیغام از طرف کائنات … حرکتی در بیکران شروع شد که گوشه ای از آن با قلم محبت و عشق نگاشته شد که سرچشه آن از ورزش نمودن نگهبان جمعیت آغاز گردید و در پایان با متد BMT درمان انواع مواد مخدر به ویژه انواع دخانیات (سیگار و قلیان)، آغازی را در جهان گشود و این حرکت، جز لطف خداوند متعال و نیروهای الهی که قطره ای از اقیانوس لایتناهی بود به انجام رسید. امید است که جمعیت نور سینا در جهان از جایگاهی بالایی برخوردار باشد.

 

طبقه بندی: محمد داودی؛ کارشناس علوم تربیتی
برچسب ها: جمعیت نور سینا   S 19

مورخ :   1398/10/19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *