برای چه ورزش می کنم؟ جهان بینی در ورزش و ریکاوری

بنیان جمعیت احیای نور سینا
نوامبر 30, 2022
جایگاه عقل در شهروجودی انسان(جسم)
دسامبر 13, 2022

بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه این هفته :  برای چه ورزش می کنم ؟ جهانبینی در ورزشی:
بررسی و مطالعه تاریخ اعتیاد نشان می دهد، از زمانی که جوامع انسانی با موضوعی به نام اعتیاد روبرو شدند، تاکنون، رویکردها، روش ها و تدابیر گوناگونی در مقابله با این پدیده، از جمله درمان، به کار گرفته شده است. رویکردهایی که می توان گفت چندان نتیجه مشخصی به دنبال نداشته است.
بر همین اساس، پس از مطالعات گسترده توسط متخصین امر در سرتاسر جهان، و گذشت زمان، یکی از نتایج مشخصی که به دست آمد این بود که بیماری اعتیاد درمان قطعی و شناخته شده ای ندارد.
این دیدگاه باعث گردید که در ادامه، تئوری کاهش آسیب و درمان های نگهدارنده در محافل علمی اعتیاد مطرح گردد.
به بیان دیگر، پس از شکست طرح های درمانی مختلف، این موضوع مطرح شد که اگر درمانی وجود ندارد، سعی کنیم کاری انجام دهیم که این بیماری آسیب کمتری به دنبال داشته باشد و داورهایی تجویز شود که شخص حتی برای همیشه استفاده کند، اما سمت مواد پرخطر نرود.
این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که متد درمانی B.M.T که طراح و مبتکر آن دکتر محمد داودی روانشناس می باشند، پا به عرصه گذاشت و پس از گذشت چند سال به کارگیری این متد، نتایج  مشخص این روش نشان داد که بیماری اعتیاد کاملاً قابل درمان است و حتی می توان از واژه درمان قطعی نیز استفاده نمود.
مطالعات علمی انجام شده در خصوص این روش، نشان می دهد، این متد جامع ترین و کامل ترین متد درمان اعتیاد در جهان می باشد که به صورت همه جانبه، کلیه آسیب های بیماری اعتیاد را در جسم، روان و جهانبینی پوشش می دهد و بستری مناسب و قابل اجرا برای درمان اعتیاد به انواع مواد مخدر را وجود می آورد. این متد، مجموعه ای از عملکرد های گوناگون نظیر درمان نگهدارنده، کاهش آسیب، روان درمانی، گروه درمانی، گفتار درمانی و همیاری خانواده می باشد.
در هیچیک از متد ها و روش های درمان اعتیاد که تاکنون در جهان معرفی شده است، چنین نگاه همه جانبه ای وجود نداشته است.
جمعیت نور و متد B.M.T در کنار همه این عوامل، یک اصل بسیار مهم و اساسی دیگر را نیز در دستور کار خود قرار داده است و آن استفاده از مکمل ورزش می باشد.
افرادی که برای درمان اعتیاد به جمعیت نور مراجعه می کنند، همزمان با درمان اعتیاد با متد B.M.T می توانند پس از مدتی، تحت برنامه های خاص، وارد فعالیت های ورزشی جمعیت نور شوند.
میزان و حجم فعالیت های ورزشی، به آرامی با پیشرفت درمان افزوده می شود و شخص در یکی از رشته های ورزشی جمعیت نور، رسماً فعالیت خود را آغاز می کند.
جمعیت نور اعتقادی به درمان اعتیاد با ورزش ندارد. جمعیت نور ورزش را به عنوان یک عامل مهم، اما کمکی و مکمل، در درمان اعتیاد موثر می داند. این مسئله به گونه ای است که حتی بدون در نظر گرفتن عامل ورزش، درمان اعتیاد امکان پذیر است، اما به کارگیری آن به عنوان مکمل، نقش بسیار پر رنگی در تحکیم نتایج بدست آمده در درمان اعتیاد بازی می کند.
در همین راستا، جمعیت نور از سال 1398 اقدام به تاسیس تربیت بدنی نموده و هم اکنون تربیت بدنی جمعیت نور در رشته های  ورزشی فعالیت می نماید.
اعضای جمعیت نور الزاماً بایستی عضو تربیت بدنی بوده و در یکی از رشته های ورزشی حضور داشته باشند.
جمعیت نور در آینده نزدیک همه ساله به مناسبت پنجم تیرماه، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، المپیاد ورزشی جشنواره رهایی را برگزار می نماید .
هم اکنون  صبح های جمعه در باغ غدیر اصفهان در رشته والیبال اعضای جمعیت نور مشغول هستند، جا دارد از همه مسافران و همسفرهای محترم تشکر کنیم.
جهانبینی ورزشی(ریکاوری) :
 همانگونه که می دانیم، جهانبینی، یکی از علوم مهم جمعیت نور و یکی از اضلاع مثلث درمان اعتیاد در متد B.M.T است.
جهانبینی، موضوعی است که در تمام فعالیت های جمعیت نور اهمیت حضور و اهمیت خاص خود را دارد و فقط به امر درمان اعتیاد مربوط نمی شود، جهانبینی مجموعه تفکرات، احساس، ادراک و برداشت ما نسبت به خودمان و جهان پیرامون و هستی است و هیچ موضوعی نمی تواند خارج از حوزه علم جهانبینی قرار گیرد.
ببینیم جهانبینی ورزشی به چه مسایلی می پردازد.
ما برای چه ورزش می کنیم؟
هدف ما از ورزش چیست؟
در ورزش به دنبال چه هستیم؟
جمعیت نور به ما آموزش می دهد که بر خلاف دوران اعتیاد (سیگار،قلیان) و مصرف، سعی کنیم از جسم خودمان که یک امانت الهی است، در حد اعلای خود نگهداری و مراقبت کنیم و به قول سردار: برای کشتی خود که لازمه حیات و هستی در آن است، نوعی دیگر باشیم.
خداوند جسم ما را در بهترین تقویم، طراحی و خلق نموده است. حال بقیه تزئینات و نگهداری و سالم نگه داشتن آن به عهده ماست.
ورزش، یکی از مهمترین عواملی است که در سلامتی ما نقش ایفا می کند. بیماری های که امروزه اکثر مردم با آن ها دست به گریبان هستند، یکی از دلایل اصلی آن، ورزش نکردن است و اگر ما به صورت منظم فعالیت ورزشی داشته باشیم و سایر فاکتورهای سلامتی را نیز رعایت کنیم، در واقع سلامتی خودمان را تضمین کرده ایم.
از نقطه نظر درمان اعتیاد نیز باید بگوییم که ورزش به عنوان مکمل، به امر درمان کمک شایانی می نماید و ما را در رسیدن به حداکثر تعادل جسمی، روانی و جهانبینی یاری می دهد. زیرا درمان، فوق ترک است و تعادل، فوق درمان.
قرار است که ما با ورزش به سلامتی و تعادل بیشتر برسیم.
حال سوال این است که آیا ممکن است عکس این قضیه نیز صادق باشد، یعنی ورزش باعث از دست رفتن تعادل شود؟
باید بگوییم، آری، اگر ما اعضای جمعیت نور، جهانبینی جمعیت را در ورزش به کار نگیریم، ورزش می تواند حال ما را خراب کند.
برای مثال در یک مسابقه فوتسال یا والیبال یا هر رشته دیگری، ممکن است افرادی باشند که در حین بازی عصبانی شوند، داد بزنند و کام خود و دیگران را تلخ کنند. این افراد کسانی هستند که جهانبینی جمعیت نور را در ورزش به کار نمی گیرند.
ما ورزش می کنیم که حالمان خوب شود، ورزش می کنیم که لذت ببریم، ورزش می کنیم که به تعادل بیشتر برسیم. اما اگر قرار باشد که ورزش حال ما را خراب کند و همان مقدار تعادلی هم که داریم، با ورزش از دست بدهیم، این چگونه ورزشی است؟
قدر مسلم، این ورزش، ورزشی نیست که مد نظر جمعیت نور می باشد. ممکن است در جایی گفته شود که ای بابا فوتسال اینه دیگه، والیبال همینه، فوتسال داد زدن داره، فیلم بازی کردن داره، داورو فریب دادن داره، دیگران رو به هم ریختن داره اینا بخشی از فوتباله.
یا ممکن است گفته شود که در زمان بازی، به دلیل فشار بازی و تغییرات فیزیولوژیک مثل بالا رفتن اسید لاکتیک در خون یا ترشح زیاد آدرنالین، رفتار تا حدی از کنترل خارج شود.
به هر حال و به هر دلیل، اگر قرار باشد ورزش، ما را به هم بریزد و حال ما را خراب کند و ما را از تعادل خارج کند، ممکن است در خارج از جمعیت نور عادی باشد، اما در جمعیت نور پذیرفتنی نیست.
در جمعیت نور بسیارند ورزشکارانی که در سخت ترین لحظات ورزشی نیز از کنترل خارج نمی شوند، داد نمی زنند، عصبانی نمی شوند و حال خود و دیگران را خراب نمی کنند.
 پس می شود با کمک جهانبینی جمعیت نور و با تغییر دیدگاه نسبت به ورزش، طوری ورزش کنیم که هم خودمان لذت بریم و هم دیگران.
گفته می شود، بازی فوتسال، بازی والیبال. ورزش بازی است، اما گاهی اوقات نوع نگاه باعث می شود که جنگ جایگزین بازی شود و بعضی ها طوری قضیه را جدی بگیرند که همه چیز را فراموش کنند و زیر پا بگذارند.
البته کسی نمی تواند منکر لذت برد در یک بازی یا مسابقه شود و کسی هم نمی تواند منکر ناراحتی پس از باخت در یک بازی یا مسابقه شود. همه ما برد را دوست داریم و از باخت خوشمان نمی آید، اما نباید فراموش کنیم که سکه بازی دو رو دارد. یک رو برد و یک رو باخت. هر دو، بخشی از بازی هستند. بعضی وقت ها نوبت برد است و بعضی وقت ها نوبت باخت. کسی که باخت را با خوشرویی می پذیرد، یعنی لیاقت و ظرفیت برد را نیز دارد.
مهم این است که هستیم، مهم این است که سالم هستیم، مهم این است که ورزش می کنیم. برد و باخت در درجه بعدی است و آن هم نه به هر قیمت. ما در جمعیت نور معتقدیم که در یک مسابقه  “یا می بریم یا می آموزیم، باختی در کار نیست”
ما یاد می گیریم که اخلاق و جهانبینیِ، جمعیت نور را در ورزش نشان دهیم. ما یاد می گیریم در یک مسابقه به اعضای تیم خودمان و تیم مقابل احترام بگذاریم. همان حقی را که برای خودمان قائل هستیم برای تیم دیگر نیز قائل باشیم. به قوانین بازی احترام بگذاریم به داوران نهایت احترام را بگذاریم و حتی در صورت تصمیم نادرست و اشتباه به داور اعتراض نکنیم. یاد می گیریم که با راستی و درستی بازی کنیم و مسابقه دهیم نه با فریب و دوز کلک.
قرار است که ما با ورزش خودمان در جمعیت نور، تعادل پس از درمان را به دیگران نشان دهیم و ثابت کنیم که به تعادل رسیده ایم .
امید که همه ما بتوانیم با به کارگیری علم جهانبینی در ورزش، تحسین همگان را نسبت به ورزش جمعیت نور و ورزشکاران جمعیت نور برانگیزیم.
تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور
مورخ: 17 آذر ماه 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *