هفته همسفر (جشن)
فوریه 16, 2021
دلنوشته یک همسفر
فوریه 17, 2021

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش ص 148

عزیزان برای خروج از تاریکی ها باید خود دست به اقدام بزنیم و تمام مسئولیت ها را خودمان بر عهده بگیریم و به جبران خسارت های جسمی، مادی و معنوی ناشی از تخریب بوجود آمده را بپذیریم. همه هستی و اندیشه در درون و برون ماست و اگر اقدام به حل مسائل خود نماییم مورد حمایت اللة و نیروهای مافوق قرار می گیریم.

انسان به جایی رسیده که با اندک اطلاعاتی که دارد، خیال می‌کند همه چیز را می‌داند، در حالی که جهان هستی آنقدر عظمت دارد که اصلاً در خیال و باور انسان نمی‌گنجد.

یکی از اجزای صور پنهان نفس است که تعیین موجودیت می‌کند و دارای خواسته است. جنس نفس از نار است که در تکامل باید ذره ذره پالایش شود و تبدیل به نور شود. یکی دیگر از اجزای صورت پنهان روح است که کاملاً با نفس متفاوت است.

نفس تعیین موجودیت می‌کند و روح، انسان را به طرف نیکی و خوبی هدایت می‌کند و خواستار ارتقاء نفس است. اعتقاد به وجود خداوند در زندگی ما خیلی مهم است و بر روی دیدگاه انسان اثر می‌گذارد و برای به آرامش رسیدن بسیار موثر است. انسان برای زندگی در زمین باید امکاناتی فراهم کند. اگر از راه درست آن را به دست آورد، باید به افراد نیازمند کمک کند؛ اما اگر از راه نادرست به دست آورد، باید کفاره‌ی آن را بدهد، یا به دینار یا به جان.
استاد می‌گوید: هدف از این آموزش ها آشنا شدن با دنیاهای دیگر، یعنی جهان پس از مرگ و سفری بدون وحشت است. مرگ برای افرادی که به انسانها ظلم کرده‌اند، وحشت است و این افراد از مرگ ترس دارند.
وقتی وارد دنیای دیگر می‌شوی، با اعمالت ارزیابی می‌شوی که خیر بوده و یا شر. کارهایی که انسان انجام داده است، مهم است که آیا این‌ها را برای ارتقاء نفس انجام داده یا برای ثروت اندوزی. این مهم است که آیا انسان زندگی خودش را مادی اداره کرده یا معنوی و یا هم مادی و هم معنوی و یا اینکه اصلاً به خودش زحمت نداده که فکر کند و بیهوده گذرانده است و نیز چقدر دانش کسب کرده است. زیرا کسب دانش و معرفت برای بعدهای بعد لازم است تا انسان ارتقا پیدا کند.

در هیچ جای عالم جایی نیست که انسان بنشیند، بخورد و بخوابد. چون عمر خوشی کوتاه است و انسان نمی‌تواند به مدت طولانی بخندد، ولی به مدت طولانی می‌تواند در غم باشد و یا خوش‌گذرانی زیاد انسان را زود خسته می‌کند. انسان یکسره در حال آموزش و ساخته شدن است. اگر انسان خوب و دقیق به علم نگاه کند تا به علم و دانش برسد، خودش را پیدا می‌کند. ولی کسانی که به دنبال مال و ثروت و شهرت هستند، دلهایشان تاریک خواهد بود.
بعضی انسان‌ها می‌خواهند بدانند و بیاموزند که به آنها می‌شود کمک کرد؛ ولی کسی که نمی‌خواهد یاد بگیرد، باید از آنها جدا شود. هیچکدام از ما نمی‌توانیم انسان دیگری را تغییر دهیم. ما فقط می‌توانیم بگوییم او خودش باید بخواهد و عمل کند.
خداوند در قرآن به پیامبر می‌فرماید: تو فقط به یاد آورنده‌ای و نمی‌توانی آنها را عوض کنی. یک راهنما فقط می‌گوید، رهجو خواست عمل می‌کند نخواست عمل نمی‌کند. انسان باید بیاموزد و عمل کند و آموزش دهد. در بُعدِ بَعد هدف، به ارتقاء رسیدن نفس است و رسیدن به مقام والای انسانی که همان نزدیک شدن به فرمان عقل است. انسان فقط اندوخته‌های ذهنی‌اش را می‌تواند حمل کند که همان رفتار و کردارش است.
انسان لازم است برای جهان خود اینگونه باشد: بی‌تکبر اما سرفراز، ثروتمند اما فاضل و بخشاینده، خوش‌لباس اما نه برای تفاخر. این مطالب در جهان دیگر جهت شناسایی شما با شما نمایان می‌شود. شما باید خود معلمی باشید که از استواری شما، انسان‌های دیگر آموزش ببیند.
زیباترین عمل کاوش و جستجو در دنیای علم است بله؛ شکافتن و ژرف نگریستن به طبیعت، پر بارترین منبع کشف الهامات است.

محمد داودی؛ کارشناس علوم تربیتی و روانشناسی

مورخ بهمن ماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *