دانایی، دانایی مؤثر و سواد
ژوئن 30, 2021
وادی چهارم و تاثیر آن روی من
جولای 14, 2021

                                                       بسم الله الرحمن الرحیم

يكي از انواع موادمخدر كه امروزه از مواد پر مصرف مي باشد، آيس، شيشه يا كريستال است. وجه تسميه اين ماده‌مخدر اين است كه اين ماده در بعضی حالات، شكل ظاهري آن شبيه خرده شیشه است و يا تكه‌هاي كوچک يخ، اما بیشتر به صورت دانه های ریز است. اين ماده در اروپا و آمريكا بيشتر به نام آيس شناخته مي‌شود. شابو كه در آسياي جنوب‌شرقي و خاوردور رواج دارد نيز شباهت‌هايي با اين ماده دارد.
مهمترين تركيب اين ماده‌مخدر آمفتامين است. سابقه توليد و مصرف آمفتامين به قبل از جنگ جهاني دوم مي‌رسد، در زمان جنگ جهاني دوم نیز به عنوان يك داروي مؤثر در رفع افسردگي سربازاني كه مشغول جنگ بودند و يا نيروهايي كه قرار بود چندين شبانه‌روز را به صورت پيوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند براي بالا نگه داشتن سطح انرژي آنان استفاده مي‌شد.

با گذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناك اين ماده و اعتياد به آن، كاربرد اين ماده به عنوان دارو به تدريج كنار گذاشته شد، اما سوداگران و توليدكنندگان موادمخدر، استفاده از اين ماده را در تهيه موادمخدر در دستور كار خود قرار دادند. شايد اولين و مهمترين ماده‌مخدري كه از آمفتامين به دست آمد و در سطح وسيع مورد مصرف قرار گرفت اكستازي باشد.
قرص اكستازي در كشور ما به ندرت مشاهده و مصرف مي‌شد اما در سال‌هاي اول دهه هشتاد ، مصرف آن افزايش يافت و بعد از گذشت دو یا سه سال ، مصرف آن دوباره کاهش یافت تا جایی که امروزه خوشبختانه مصرف آن به شدت کاهش یافته و دیگر نشانی از این ماده ماده مخدر به چشم نمی خورد . با کنار رفتن اکستازی ، ماده دیگری پا به عرصه گذاشت و روز به روز مصرف آن گسترش یافت و آن شیشه بود .
تقریباً از سال 1383 شیشه در انتهای نمودار های مصرف مواد مخدر پدیدار شد و هر سال اعداد و ارقام آن بیشتر می شد تا جایی که به عنوان یک ماده مخدر و خطرناک و پر مصرف شناخته شد .
مصرف شیشه بیش از هر نوع ماده مخدر دیگری در مغز تخریب ایجاد می کند . تخریب بیش از حد سیستم های دوپامینرژیک و سروتونینرژیک در بخش های از مغز از جمله هیپوتالاموس ، که مرکز کنترل احساسات و نیروی جنسی است ، باعث می شود مصرف کنندگان شیشه در دو زمینه یا به قولی در دو فاز اصلی وارد توهم شوند . البته از دید خودشان توهم نیست .

الف : مسایل جنسی و بدبینی شدید نسبت به اطرافیان در این زمینه
ب : احساس تحت نظر بودن
مصرف کنندگان شیشه در این دو زمینه سخت دچار توهم می شوند و بر همین مبنا خطرناکترین رفتارها از آن ها سر می زند .
با گذشت زمان ، اندک اندک نشانه های این سونامی پدیدار گشت. هر چه زمان می گذشت، اخبار مربوط به جنایات شیشه ای بر روی تلکس های خبری بیشتر و بیشتر دیده می شد.
قتل، جنایت و دیگر فجایع صورت گرفته به دست مصرف کنندگان شیشه، همگان را متوجه این موضوع نموده است.
مصرف کنندگان شیشه، صرف یک مصرف کننده ماده مخدر نیستند. در کجا، در چه زمان و چه نوع مصرف کننده ای دیده شده بود که چنین رفتارهای خطرناکی از آن ها سر بزند.

کافی است که در یک خانواه، یک مصرف کننده شیشه وجود داشته باشد، دیگر آن خانواده و اطرافیان آن ها امنیت نخواهند داشت.
در جمعیت نور که یک مرکز راهنمایی درمان اعتیاد می باشد، همه روزه مصرف کنندگان بیشماری برای درمان اعتیاد خود مراجعه می کنند که بیش از 30 درصد آن ها را مصرف کنندگان شیشه تشکیل می دهند.

از مهمترين عوارض طولاني مدت مصرف شيشه كه معمولاً بعد از گذشت چند ماه مصرف خود را نشان مي‌دهد اختلال در عملكرد دريچه پروستات است كه معمولاً ادرار و اسپرم با هم دفع مي‌شوند. آسيب‌هاي كبدي و جوش‌هاي صورت، ايجاد عفونت در دستگاه گوارش، خصوصاً روده ها، كوچك شدن بيضه‌ها به همراه درد  و تضعيف قواي جنسي از ديگر عوارض اين ماده‌مخدر خطرناك است.

توهمات شيشه به گونه ای است که بیان آن ها کار ساده ای نیست، باورکردنی نیست. شیشه ای ها پس از گذشت مدتی از مصرف شیشه شدیداً بدبین می شوند، همه مردم را دشمن خود می دانند، فکر می کنند سیستم های امنیتی از کا، گ، ب گرفته تا سی آی، ای همه دنبال آن ها هستند، تصور می کند در همه جا مشغول پاییدن او هستند، حتی در خانه اش ابزار مراقبت کار گذاشته اند، به نزدیک نرین افراد خانواده خود شدیداً بدبین می شود، بدبینی که قابل گفتن نیست… ، وقتی با او صحبت می کنند، حاضر نیست حرف و صحبت دیگران را بپذیرد و تایید کند، فکر می کند همه اشتباه می کنند، همه دنیا اشتباه می کنند و فقط اوست که درست فکر می کند، یکی از تفکرات جالب شیشه ای ها این است که فکر می کنند از زمانی که مصرف کننده شیشه شده اند بسیار پیشرفت کرده اند و تبدیل به انسان های دانایی شده اند و چیزهایی را می فهمند که دیگران نمی فهمند.

خود را معتاد نمی دانند، مصرف کنندگان تریاک را بی کلاس می دانند و اگر مثلاً به آن ها گفته شود که به جای شیشه تریاک مصرف کنند که این عوارض را ندارد، عصبانی می شوند و می گویند: تریاک! من تریاک مصرف کنم! متأسفانه در صحبتهاي عاميانه گفته مي‌شود كه شيشه چون مرفين ندارد پس اعتياد هم ندارد. چقدر این نگرش اشتباه؛ غلط و گمراه کننده است. این نگرش که فقط مواد مرفین دار و یا مواد بر گرفته از خانواده تریاک اعتیاد آور هستند و بقیه مواد که صناعی هستند و مرفین ندارند، اعتیاد آور نیستند، دنیا را گمراه کرده است.
از ديدگاه جمعیت نور كه نتيجه تحقيقات و مشاهدات و تجربه‌هاي عيني است، هر ماده اي كه مصرف آن انسان را از تعادل طبيعي خارج كند مستقيماً روي سيستم ایکس X  یا سیستم تولید کننده مخدر های طبیعی بدن اثر مي‌گذارد و باعث تخريب آن ها مي‌شود.
طيف تركيبات مخدرهای طبیعی كه در جسم انسان توليد مي‌شود به قدري گسترده و ناشناخته است كه به اشتباه تصور مي‌شود فقط مرفين يا مشتقات آن روي آن اثر مي‌گذارد هرچند همين موضوع را هم بسياري نمي‌دانند، اما جمعیت نور با اطمينان اين موضوع را ثابت كرده است كه كليه موادي كه انسان را از حالت تعادل طبيعي خارج مي‌كند، شامل هرويين، ترياك، شيره، الكل، حشيش، كراك، شيشه، قرص‌هاي خواب‌، آرامبخش و ضدافسردگي، دیفنوکسیلات، ترامادول، بروفن، ژلوفن و حتی استامینوفن، كه بدون تجويز پزشك مصرف گردد نيز مستقيماً روي اين سيستم اثر مي‌گذارند و باعث تخريب آن مي‌شوند.

از ديدگاه جمعیت نور شيشه يك ماده مخدر بسيار قوي و خطرناك است و اعتياد آن در مقايسه با مواد مخدر شناخته شده نظير ترياك و هروئين بسيار سنگين‌تر و خطرناكتر است. و به اعتقاد جمعیت نور هر نوع اعتيادي قابل درمان است.
هم‌ اكنون مصرف‌كنندگان شيشه بسياري در جمعیت نور به درمان قطعي رسيده‌اند . لازم به ذکر است تنها دارویی که می تواند اعتیاد به شیشه را به طور کامل درمان کند، داروی OT یا شربت تریاک است .هر چند سیستم های پزشکی اعتقادی به درمان اعتیاد به شیشه با استفاده از داروی اپیوم تینکچر ندارند، زیرا معتقدند که شیشه از دسته محرک هاست و اپیوم به عنوان یک داروی اپیوییدی نمی تواند اعتیاد به شیشه را درمان کند. اما باید بگوییم دانش پزشکی در حال حاضر در این زمینه عقب مانده است. در جمعیت نور تعداد زیادی از مصرف کنندگان شیشه با استفاده از داروی اپیوم تینکچر یا شربت تریاک درمان شده اند و این مسئله از نظر جمعیت نور یعنی درمان شیشه با OT امری اثبات شده و حل شده است.
از عزیزانی که مصرف کننده شیشه بوده اند خواهش می کنیم در صورت امکان، تجربیات و دانش خودشان در این زمینه را در بخش نظرات همین دستور جلسه و یا به هر شکلی که صلاح می دانند در قالب مقاله و یا نوشته در اختیار سایت جمعیت نور قرار دهند ، زیرا همه چیز را همگان بدانند.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور سینا

مورخ 16 تیرماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *