صورت مسئله اعتیاد (دخانیات)

وادی اول و تأثیر آن روی من
سپتامبر 14, 2020
رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش (سی دی)
سپتامبر 27, 2020

بسم الله الرحمن الرحیم

دستور جلسه: صورت مسئله اعتیاد (دخانیات)

شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی اعضای جمعیت نور و دانش پژوهان، تبریک و تهنیت عرض می نماییم، البته با توجه به بیماری کوید 19، کلاسهای درسی با سالهای قبل متفاوت است و بصورت مجازی برگزار میگردد.

جمعیت نور برای 52 هفته سال باید دستور جلسه مدون داشته باشد. که  در آینده نزدیک همه ساله لیست آن  در اختیار اعضای جمعیت نور قرار می گیرد و بر اساس آن، هر هفته پیرامون موضوع خاصی گفت و شنود و تبادل نظر صورت میگیرد.

این موضوعات به گونه ای تنظیم و تدوین شده است که کلیه اطلاعات و یا بخش عمده ای  از نیاز یک مصرف کننده مواد مخدر به علم و دانش اعتیاد و درمان آن، که به واسطه آن میتواند به رهایی برسد را، تامین می نماید.

در سال جدید که از اول مهر ماه آغاز می شود، در اولین هفته، وادی اول و در هفته دوم صورت مسئله اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرد.

وقتی از صورت مسئله اعتیاد صحبت می کنیم، یعنی از اولین خشت بنای علمی جمعیت نور صحبت می کنیم، جمعیت نور برای بیان کامل موضوع اعتیاد، تعریف اعتیاد و چگونگی آن، بنای عظیمی را ساخته است به گونه ای که اعتیاد دیگر یک موضوع ساده و در حاشیه نیست، بلکه اعتیاد، خود یک علم و رشته تخصصی است و جالب تر اینکه برای کامل شدن علوم اعتیاد، بایستی کلیه علوم و رشته ها به کمک آن بیایند. به عبارت دیگر، برای درک کامل موضوع بیماری اعتیاد و چگونگی درمان آعتیاد، به تمامی رشته های علمی، به نوعی احساس نیاز می شود.

صورت مسئله اعتیاد:
اگر بخواهیم به صورت ساده از صورت مسئله اعتیاد بگویم، ابتدا به ساکن بایستی صورت مسئله، یا صورت سوالات مطروحه در این زمینه را تشریح کنیم. چرا مسئله؟ چون یک علامت سوال در اذهان، در مقابل اعتیاد چیست، قرار دارد. پس اعتیاد یک مسئله است.

هر مسئله ای هم صورت مسئله دارد. صورت مسئله از تعدادی سوال بی جواب به وجود می آید. صورت مسئله، یعنی قبل از پاسخ دادن و فکر کردن به جواب، ابتدا فکر کنیم که سوال ها دقیقاً چه هستند و ما دنبال چه مجهول و گم شده ای می گردیم. بایستی با حوصله و دقت کافی تمام اجزای این سوالات را از هم جدا و تفکیک نمائیم تا بدانیم به دنبال چه هستیم. چرا که در غیر این صورت، نمی دانیم چه می خواهیم و زمانی که ندانیم به دنبال چه هستیم، تکلیف معلوم است که از کجا سر در می آوریم.

یکی از مشکلات  اصلی  اعتیاد  تا به حال همین موضوع بوده است. هزاران سوال و مجهول و پرسش و علت  که هیچ کس نتوانست به آنها پاسخی بدهد و نتیجه  آن، کلاف سر در گمی شد که همه جهانیان را گمراه کرد و هیچ کس نتوانست راهی منطقی برای آن پیدا کند و دست آخر، از شدت گمراهی، و نبود آگاهی، عده ای به جایی رسیدند که گفتند اعتیاد درمان ندارد و عده ای دیگر،  ادعای درمان اعتیاد را در کوتاه مدت و چند ساعت مطرح نمودند.

جالب است بدانیم که به همین دلیل  تعریف مشخص، واضح و کاملی از اعتیاد ارئه نشد و پروتکل درمانی مشخصی نیز برا ی آن مدون نشده بود.

یکی از مهمترین اقداماتی که بنیان جمعیت نور ( نویسنده کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش و مبتکر روش B.M.T ) قبل از همه اینها انجام دادند، این بود که  تمام این مجهول ها را به یک مجهول تبدیل نمودند. یعنی بسیاری از سوالات بی ربط  که گمراه کننده بودند را کنار گذاشتند و یک معادله با هزاران مجهول را به یک معادله با یک مجهول تبدیل کردند  و در اینجا بود که اتفاق بزرگی روی داد.

مجهول و یا ایکس، در معادله مذکور این بود که چرا یک فرد هر قدر تلاش می کند و با هر شیوه و متدی که مصرف مواد مخدر و استعمال دخانیات را کنار می گذارد، حالش خوب نمی شود و به تعادل نمی رسد حتی پس از گذشت مدت طولانی، چرا این فرد دیگر مثل سابق قادر به ادامه زندگی و انجام درست مسئولیت های خود نیست، چرا میل و وسوسه مصرف موا مخدر و سیگار را دارد، چرا؟

پس از تحقیق و بررسی های گسترده، پس از سال ها تجربه اعتیاد و بکار گیری روش های متعدد، زیر نظر متخصص ترین های این حوزه که بعضا فارق التحصیلان خارج از کشور نیز بودند و پس از ساعت ها تفکر نظری و کار عملی، ایشان به این جواب و نتیجه رسیدند: سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی و درون زای بدن است که ما در جمعیت نور به آن سیستم X می گوییم و این سیستم دچار اختلال شده  و کارش را درست انجام نمی دهد.

عملکرد آن به مواد مخدر بیرونی که فرد مصرف میکند، محتول شده است و هر وقت که مصرف مواد قطع شود نا کارآیی این سیستم هزار مشکل و اختلال ایجاد می کند، به این سادگی ها هم راه اندازی نمیشود تازه اگر مواد مخدر به ناگهان قطع شود خماری شدید ناشی از آن مثل یک ضربه مهلک چنان شوکی به این سیستم  وارد می کند که تا آخر عمر هم درست نمی شود. اینجا سوالی پیش می آید که وقتی این سیستم درست کار نمی کند چه اتفاقاتی در جسم  می افتد؛

اول: فیزیولوژِی و جسم، تماماً دچار اشکال میشود از شصت پا گرفته تا موهای سر، همه و همه از تعادل خارج می شوند و انواع  و اقسام درد ها و بی قراری ها، از عطسه و خمیازه گرفته تا اسهال و… به سراغ فرد می آید

دوم: روان، خلق و خوی انسان یا مجموعه صور پنهان از تعادل خارج می شود. مصرف کننده مواد مخدر، وقتی مصرفش را قطع میکند بعد از مسئله فیزیولوژی، در قست صور پنهان، شهر وجودی هم دچار اشکال و بهم ریختگی می شود. اما این به هم ریختگی به مفهوم بیمار روانی بودن نیست. خیر، بیمار روانی به آن مفهوم نیست. چون جسم تعادل ندارد، روان هم از تعادل خارج شده، چون مخدر های طبیعی بدن از تعادل خارج شده، حالاتی به فرد دست می دهد که شبیه افراد و بیماران روانی است، مثل افسردگی، گوشه گیری، خسنگی، ناامیدی…، ریشه این اختلالات در جسم است نه در روان

سوم: تفکرات و دیدگاه شخص به زندگی نیز دچار تحول و دگرگونی می شود. البته در جهت منفی. در این حالت شخص هیچ امیدی به زندگی ندارد، قادر به فکر کردن و تصمیم گرفتن نیست، قادر به انجام کارها و مسولیت های خود نیست، همه چیز را چپکی و وارونه می بیند، از همه طلب کار و متوقع است و فکر می کند که زندگی بدون مواد مخدر هیچ معنا و مفهومی ندارد و تمام لذت های دنیا و زندگی فقط در یک کلمه خلاصه شده است ( مصرف مواد و سیگار ) ما در جمعیت نور به چنین وضعیتی، جهان بینی افیونی میگوییم.

زمانیکه بنیان جمعیت نور، مهمترین گره اعتیاد (دخانیات) را که تا آن موقع کسی کوچکترین توجهی به آن نکرده بود، را یافتند، که درمان اعتیاد باید با درمان سیگار، کامل می شود! در عمل یافته های خود را  به اجرا گذاشتند و پس از گذشت 10 ماه از به کار گیری شیوه جدید، موفق شدند مصرف مواد مخدر و سیگار خود را قطع کنند، با این تفاوت که هیچ یک از مسائل و مشکلات و عوارضی که در گذشته با قطع مصرف مواد مخدر و دخانیات به سراغ او می آمد، با استفاده از متدد B.M.T هیچ کدامشان وجود نداشتند و این، جای شگفتی بسیار بود که نه از نظر جسمی دچار مشکل بودند، نه از نظر روانی و نه از نظر فکری و جهان بینی.

نویسنده کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، سرانجام پس از سالها مصرف مواد مخدر و سیگار، موفق به درمان اعتیاد خود شدند، بدون هیچ گونه عارضه و بدون  وسوسه و میل مصرف مجدد سیگار و مواد مخدر. او دریافت که مهم ترین مسئله در درمان اسنعمال انواع دخانیات و اعتیاد، سیستم X یا سیستم تولید کنند مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی جسم است که تعادل تمام ابعاد وجودی انسان شامل جسم، روان، جهان بینی را در بر میگیرد. اینجا بود که ایشان کشف و یافته خود را در قالب دو مقاله علمی به  نام : اصول شناخت اعتیاد ( 19 اصل؛ آموزش، پیشگیری و درمان اعتیاد) و مقاله مضرات انواع توتون و دخانیات در مورخ: 13 بهمن، دوم فوریه 2019 و 25 اسفند 1397، 16 مارس 2019 در هفته نامه سیبه؛ که این روزنامه اجتماعی و فرهنگی بود، در شهر اصفهان ارائه نمودنند و مقاله فوق پذیرفته شد.

این مقاله ها به  صورتی بسیار ساده، صورت مسئله بیماری اعتیاد و دخانیات را تشریح می کند و می گوید بیماری اعتیاد و یا مصرف مواد مخدر و سیگار وابستگی به آن، در سه بخش مهم، شهر وجودی انسان را دچار اختلال و تخریب ایجاد میکند. جسم، روان، جهان بینی.

در قسمت جسم، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی یا درون زا و یا مطابق با  اصطلاحات  پزشکی، نورو ترانسمیتر ها و میانجی های عصبی و شیمیایی مثل دینورفین، اندورفین، انکفالین، دوپامین، سروتوئین، استیل کولین و همچنین هورمون های درون ریز مثل اپی نفرین، ملاتونین، آدرنالین و… دچار اختلال شده و تولیدشان به ورود مواد مخدر بیرونی مثل تریاک، هروئین، شیره، کراک، شیشه، انواع دخانیات (نیکوتین) و غیره وابسته است و به عبارتی، مخدرهای بیرونی، جایگزین مخدرهای درونی شده است.

لازم به ذکر است، استعمال انواع دخانیات، آسیب جدی به سیستم ایکس بدن می رساند. به عنوان مثال در قسمت غدد فوق کلیوی که استیل کولین، حداقل چهار نوع گیرنده نیکوتینی و پنج گیرنده موسکارینی دارد را اشتغال نموده و در آن اختلال بوجود می آورد.

جامع ترین و کامل ترین و شاخص ترین تعریف برای بیماری اعتیاد از نقطه نظر فیزیولوژی همین مسئله است یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرونی یا مصنوعی به جای مخدر های طبیعی جسم.
در قسمت روان، ریشه تمام اختلالات، در جسم و عدم تعادل جسمی و جهانبینی  می باشد و با به تعادل رسیدن جسم  و جهانبینی، روان نیز در شرایط  مطلوب خواهد بود.
در قسمت جهان بینی و تفکرات نیز به موازات به تعادل رسیدن جسم و روان می توان با آموزش، این قسمت را نیز به تعادل رساند به گونه ای که اثری از تفکرات منفی ناشی از مصرف موا مخدر و جهان بینی افیونی باقی نماند.

آقای محمد داودی کارشناس، روان شناسی؛ صورت مسئله اعتیاد را در قالب یک مثلث به نام مثلث درمان اعتیاد تنظیم نمودند؛ جسم، روان، جهانبینی .  Physiology _ Sickology _ Ideology
امروز، نزدیک به دو سال از آن زمان می گذرد و تعداد بیشماری از گوشه و کنار کشور که مصرف کننده انواع مواد مخدر و دخانیات بوده اند به جمعیت نور مراجعه نموده و با استفاده از متد B.M.T  و با داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر) و ( نیکوتین خوراکی)  به درمان قطعی اعتیاد رسیدند.  آنها پس از درمان کامل و قطعی کوچکترین عارضه ای ندارند .لازم به ذکر است که این روش، بهترین، کاملترین، کم عارضه ترین، سالمترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد را اپیوم تینکچر Opiumtinctur یا OT  یا شربت تریاک  و برای درمان انواع دخانیات؛ آدامس نیکوتینی می داند.

امروزه مهمترین مسئله در روش های مختلف درمان اعتیاد، ولع مصرف مواد مخدر و ریلپس یا بازگشت به مواد مخدر است در حالی که مصرف کنندگان مواد مخدر و سیگار که با روش درمان B.M.T جمعیت نور به درمان و رهایی رسیده اند، کوچکترین وسوسه و ریلپس یا بازگشتی نیز در کار نیست.

در حال حاضر این روش که بر اساس مقاله شناخت اصول اعتیاد شناخته و… شده است و مورد توجه بسیاری از محققان  و متخصصان حوزه اعتیاد و درمان در داخل و خارج از کشور قرار گرفته و در قالب  طرح های تحقیقاتی در بسیاری از مراکز تخصصی مطرح و انجام شده است. این روش می رود تا به زودی در تمام دنیا به عنوان الگوی جهانی، ارائه و پذیرفته شود. ﴿جهت مشاهده اصل مقاله روش درمان اعتیاد به توتون و دخانیات و مقاله 19 اصل به نوشتارهاي جمعیت نور در سايت  Sina19. ir مراجعه نماييد﴾

نه هر که چهره برافروخت دلبری داند         نه هر که آینه سازد سکندری داند

غلام همت آن رند  عافیت  سوزم              که در گداصفتی کیمیا گری داند

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت احیای انسانی نور

مورخ: یکم مهرماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *