عدالت: آیا همه افراد در جمعیت نور با هم برابرند
سپتامبر 5, 2021
وادی سوم و تاثیر آن روی من
سپتامبر 30, 2021

بسم الله الرحمن الرحیم

صورت مسئله اعتیاد

امروزه شواهد علمی نشان می دهد که اعتیاد یک نوع بیماری شناخته شده است. بزرگترین دانش در اصل پیشگیری، مهار و درمان اعتیاد، دانش و آگاهی می باشد. اعتیاد در شروع جذابیت زیادی دارد و در آخر جز بدبختی، ویرانگری و در نهایت بر روی تفکر و اندیشه انسان پوش و حجاب قرار می دهد.

شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی اعضای جمعیت نور و دانش پژوهان، تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

جمعیت نور برای ۵۲ هفته سال ، ۵۲ دستور جلسه مدون دارد که همه ساله لیست آن  در اختیار نمایندگی ها و اعضای جمعیت قرار می گیرد و بر اساس آن،  هر هفته پیرامون موضوع خاصی گفت و شنود و تبادل نظر صورت میگیرد.

این موضوعات به گونه ای تنظیم و تدوین شده است که کلیه اطلاعات و یا بخش عمده ای از نیاز یک مصرف کننده مواد مخدر به علم و دانش اعتیاد و درمان آن، که به واسطه آن میتواند به رهایی برسد را، تامین می نماید.

وقتی از صورت مسئله اعتیاد صحبت می کنیم، یعنی از اولین خشت بنای علمی جمعیت نور صحبت می کنیم، جمعیت نور برای بیان کامل موضوع اعتیاد، تعریف اعتیاد و چگونگی آن، بنای عظیمی را ساخته است به گونه ای که اعتیاد دیگر یک موضوع ساده و در حاشیه نیست، بلکه اعتیاد، خود یک علم و رشته تخصصی است و جالب تر اینکه برای کامل شدن علوم اعتیاد، بایستی کلیه علوم و رشته ها به کمک آن بیایند. به عبارت دیگر، برای درک کامل موضوع بیماری اعتیاد و چگونگی درمان آعتیاد، به تمامی رشته های علمی، به نوعی  احساس نیاز می شود.

و اما صورت مسئله اعتیاد.
اگر بخواهیم به صورت ساده از صورت مسئله اعتیاد بگویم، ابتدا به ساکن بایستی صورت مسئله، یا صورت سوالات مطروحه در این زمینه را تشریح کنیم. چرا مسئله؟ چون یک علامت سوال در اذهان، در مقابل اعتیاد چیست، قرار دارد. پس اعتیاد یک مسئله است.

هر مسئله ای هم صورت مسئله دارد. صورت مسئله از تعدادی سوال بی جواب به وجود می آید. صورت مسئله، یعنی قبل از پاسخ دادن و فکر کردن به جواب، ابتدا فکر کنیم که سوال ها دقیقاً چه هستند و ما دنبال چه مجهول و گم شده ای می گردیم. بایستی با حوصله و دقت کافی تمام اجزای این سوالات را از هم جدا و تفکیک نمائیم تا بدانیم به دنبال چه هستیم. چرا که در غیر این صورت، نمی دانیم چه می خواهیم و زمانی که ندانیم به دنبال چه هستیم، تکلیف معلوم است که از کجا سر در می آوریم.

یکی از مشکلات  اصلی  اعتیاد  تا به حال همین موضوع بوده است. هزاران سوال و مجهول و پرسش و علت  که هیچ کس نتوانست به آنها پاسخی بدهد و نتیجه  آن، کلاف سر در گمی شد که همه جهانیان را گمراه کرد و هیچ کس نتوانست راهی منطقی برای آن پیدا کند و دست آخر، از شدت گمراهی، و نبود آگاهی، عده ای به جایی رسیدند که گفتند اعتیاد درمان ندارد و عده ای دیگر،  ادعای درمان اعتیاد را در کوتاه مدت و چند ساعت مطرح نمودند.

جالب است بدانیم که به همین دلیل  تعریف مشخص، واضح و کاملی از اعتیاد ارئه نشد و پروتکل درمانی مشخصی نیز برا ی آن مدون نشده بود.

یکی از مهمترین اقداماتی که موسس جمعیت نور و نویسنده کتاب: رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش و مبتکر روش B.M.T قبل از همه اینها انجام دادند، این بود که  تمام این مجهول ها را به یک مجهول تبدیل نمودند. یعنی بسیاری از سوالات بی ربط  که گمراه کننده بودند را کنار گذاشتند و یک معادله با هزاران مجهول را به یک معادله با یک مجهول تبدیل کردند و در اینجا بود که اتفاق بزرگی روی داد.

مجهول و یا ایکس، درمعادله مذکور این بود که چرا یک فرد هر قدر تلاش می کند و با هر شیوه و متدی که مصرف مواد مخدر و سیگار را کنار می گذارد، حالش خوب نمی شود و به تعادل نمیرسد حتی پس از گذشت مدت طولانی، چرا این فرد دیگر مثل سابق قادر به ادامه زندگی و انجام درست مسئولیت های خود نیست، چرا میل و وسوسه مصرف موا مخدر و سیگار را دارد، چرا؟

پس از تحقیق و بررسی های گسترده، پس از سال ها تجربه اعتیاد و بکار گیری روش های متعدد، زیر نظر متخصص ترین های این حوزه که بعضا فارق التحصیلان خارج از کشور نیز بودند و پس از ساعت ها تفکر نظری و کار عملی، ایشان به این جواب و نتیجه رسیدند: سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی و درون زای بدن، یا اندوجنوسEndogenous  که ما در جمعیت نور به آن  سیستم X می گوییم.

این سیستم دچار اختلال شده و کارش را درست انجام نمی دهد. عملکرد آن به مواد مخدر بیرونی یا اکسوجنوس Exogenous   که فرد مصرف میکند، محول شده است و هر وقت که مصرف مواد قطع شود نا کارآیی این سیستم هزار مشکل و اختلال ایجاد می کند، به این سادگی ها هم راه اندازی نمیشود تازه اگر مواد مخدر و غیره (انواع دخانیات) به ناگهان قطع شود خماری شدید ناشی از آن مثل یک ضربه مهلک  چنان شوکی به این سیستم  وارد می کند  که تا آخر عمر هم درست نمی شود.

وقتی این سیستم درست کار نمی کند:

اول: فیزیولوژِی و جسم، تماماً دچار اشکال میشود از شصت پا گرفته تا موهای سر، همه و همه از تعادل خارج می شوند و انواع  و اقسام درد ها و بی قراری ها، از عطسه و خمیازه گرفته تا اسهال و … به سراغ فرد می آید

دوم: روان یا مجموعه صور پنهان از تعادل خارج می شود. مصرف کننده مواد مخدر، وقی مصرفش را قطع میکند بعد از مسئله فیزیولوژی، در قست صور پنهان شهر وجود هم دچار اشکال و بهم ریختگی می شود. اما این به هم ریختگی به مفهوم بیمار روانی بودن نیست. خیر، بیمار روانی به آن مفهوم نیست. چون جسم تعادل ندارد، روان هم از تعادل خارج شده، چون مخدر های طبیعی بدن از تعادل خارج شده، حالاتی به فرد دست می دهد که شبیه افراد و بیماران روانی است، مثل افسردگی، گوشه گیری…،  ریشه این اختلالات در جسم است نه در روان.

سوم: تفکرات و دیدگاه شخص به زندگی نیز دچار تحول و دگر گونی می شود. البته در جهت منفی. در این حالت شخص هیچ امیدی به زندگی ندارد، قادر به فکر کردن و تصمیم گرفتن نیست، قادر به انجام کارها و مسولیت های خود نیست، همه چیز را چپکی و وارونه می بیند، از همه طلب کار و متوقع است و فکر می کند که زندگی بدون مواد مخدر هیچ معنا و مفهومی ندارد و تمام لذت های دنیا و زندگی فقط در  یک  کلمه خلاصه  شده است ( مصرف مواد ) ما در جمعیت نور به چنین وضعیتی، جهان بینی افیونی میگوییم.

زمانیکه موسس جمعیت نور، مهمترین گره اعتیاد را که تا آن موقع کسی کوچکترین توجهی به آن  نکرده بود، را یافتند،  در عمل یافته های خود را  به اجرا گذاشتند و پس از گذشت ۱0 ماه از به کار گیری شیوه جدید، موفق شدند مصرف مواد مخدر خود را قطع کنند، با این تفاوت که هیچ یک از مسائل و مشکلات و عوارضی که در گذشته با قطع مصرف مواد مخدر به سراغ او می آمد، با استفاده از متدی که بعدها B.M.T نام گرفت،  هیچ کدامشان وجود نداشتند و این جای شگفتی بسیار بود که نه از نظر جسمی دچار مشکل بودند، نه از نظر روانی و نه از نظر فکری و جهان بینی.

نویسنده کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، سرانجام پس از سالها مصرف مواد مخدر و مهمترین آن که سیگار بود، موفق به درمان اعتیاد خود شدند، بدون هیچ گونه عارضه و بدون  وسوسه و میل مصرف مجدد مواد مخدر و سیگار. او دریافت که مهم ترین مسئله در درمان اعتیاد، سیستم X یا سیستم تولید کنند مواد شبه افیونی و مخدر های طبیعی جسم است که تعادل تمام ابعاد وجودی انسان شامل جسم، روان، جهان بینی را در بر میگیرد. اینجا بود که ایشان در اسفند ماه 1397 کشف و یافته خود را در قالب یک مقاله علمی؛ اصول شناخت اعتیاد(19 اصل) و مقاله روش درمان اعتیاد به توتون و دخانیات را در گرد همایی N.G.O و راهکارهای درمان اعتیاد، در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارائه نمودند.

این مقاله به  صورتی بسیار ساده، صورت مسئله بیماری اعتیاد را تشریح می کند و می گوید بیماری اعتیاد و یا مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن، در سه بخش مهم شهر وجودی انسان اختلال و تخریب ایجاد میکند. جسم، روان، جهان بینی.

در قسمت جسم، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی یا درون زا و یا مطابق با  اصطلاحات  پزشکی، نورو ترانسمیتر ها و میانجی های عصبی و شیمیایی مثل دینورفین، اندورفین، انکفالین، دوپامین، سروتوئین، استیل کولین و همچنین هورمون های درون ریز مثل اپی نفرین، ملاتونین، آدرنالین و… دچار اختلال شده و تولیدشان به ورود مواد مخدر بیرونی مثل تریاک، هروئین، شیره، کراک، شیشه و غیره وابسته است و به عبارتی، مخدرهای بیرونی، جایگزین مخدرهای درونی شده است .

جامع ترین و کامل ترین و شاخص ترین تعریف برای بیماری اعتیاد از نقطه نظر فیزیولوژی همین مسئله است یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرونی یا مصنوعی به جای مخدر های طبیعی جسم.
در قسمت روان، ریشه تمام اختلالات، در جسم و عدم تعادل جسمی و جهانبینی می باشد و با به تعادل رسیدن جسم  و جهانبینی، روان نیز در شرایط  مطلوب خواهد بود.
در قسمت جهان بینی و تفکرات نیز به موازات به تعادل رسیدن جسم و روان می توان با آموزش، این قسمت را نیز به تعادل رساند به گونه ای که اثری از تفکرات منفی ناشی از مصرف موا مخدر و جهان بینی افیونی باقی نماند.

جناب دکتر محمد داودی کارشناس روانشناسی؛ صورت مسئله اعتیاد را در قالب یک مثلث به نام مثلث درمان اعتیاد تنظیم نمودند
جسم، روان، جهانبینی     .Physiology _ Sickology _ Ideology
امروز، نزدیک به ۴ سال از آن زمان می گذرد و افراد زیادی که مصرف کننده انواع مواد مخدر و (انواع دخانیات) بوده اند به جمعیت نور مراجعه نموده و با استفاده از متد B.M.T و با داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر OT به درمان قطعی اعتیاد رسیدند (انواع دخانیات، نیکوتین خوراکی). آنها پس از درمان کامل و قطعی کوچکترین عارضه ای ندارند .لازم به ذکر است که این روش، بهترین، کاملترین، کم عارضه ترین، سالمترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد را اپیوم تینکچر Opiumtinctur یا OT یا شربت تریاک می داند.

امروزه مهمترین مسئله در روش های مختلف درمان اعتیاد، یا ولع مصرف مواد مخدر و ریلپس یا بازگشت به مواد مخدر است در حالی که مصرف کنندگان مواد مخدر که با روش درمان B.M.T جمعیت نور به درمان و رهایی رسیده اند، کوچکترین وسوسه و ریلپس یا بازگشتی نیز در کار نیست .

در حال حاضر این روش که بر اساس مقاله اصول شناخت اعتیاد (19 اصل) صورت مسئله اعتیاد طراحی شده است، مورد توجه بسیاری از محققان و متخصصان حوزه اعتیاد و درمان در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است. این روش می رود تا به زودی در تمام دنیا به عنوان الگوی جهانی، ارائه و پذیرفته شود.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور

مورخ: 27 شهریور ماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *