مرزبان و ایجنت ( تازواریدن)

عملکرد سیستم ایکس X بدن
اکتبر 1, 2020
تلاش بی وقفه برای عشق
اکتبر 11, 2020

هفته ایجنت و مرزبان مبارک باد

فرامین الهی به دست کسانی می رسد که تاب اجرای شایسته آن ها را داشته باشند. انسان هایی که همواره اجرای عمل سالم را بر خواسته های شخصی خویش مقدم دانسته اند، پیام آور آرامش در مکان هایی هستند که به جهات انجام وظیفه حاضر می شوند. خداوند حافظ و دوست دارتان باشد.

جمعیت نور، مرکزی علمی و تحقیقاتی و سازمانی مردم‌نهاد است که در حوزه کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر و اعتیاد فعالیت می‌کند و در سال 1398 توسط آقای محمد داودی پایه‌گذاری و تأسیس شد . یافته‌های علمی و تجربی در 19 سال تحقیقات میدانی ، جمعیت نور را به یکی از پیشگامان ارائه‌کننده نظریه‌ها و روش‌های کاملاً علمی در حوزه درمان اعتیاد در دنیا تبدیل کرده است به‌گونه‌ای که امروزه اکثر متخصصان حوزه درمان اعتیاد اذعان می‌کنند که متد جمعیت نور در درمان اعتیاد ( B.M.T ) با داروی OT (نیکوتین خوراکی) یکی از کامل‌ترین روش‌های درمان اعتیادت در جهان می‌باشد .

این موفقیت‌ها روی کاغذ نیست ، بلکه شمار زیادی از مصرف‌کنندگان انواع مواد مخدر سنتی ، صناعی و شیمایی است که توانسته‌اند اعتیاد و دخانیات خود را درمان کنند آن‌هم درمان قطعی و برای همیشه.
جمعیت نور همان‌گونه که درزمینهٔ درمان اعتیاد مبتکر و ارائه‌کننده متد بسیار موفق B.M.T بوده است ، در ساختار درونی و از نقطه‌نظر چارت سازمانی و نحوه اداره این سازمان مردم‌نهاد، طرح‌های بسیار مبتکرانه و جالبی را ارائه کرده است که شاید در جای دیگری نظیر آن را نیابیم.
اعضای جمعیت نور و اداره ‌کنندگان این سازمان مردم‌نهاد، افرادی هستند که درگذشته مصرف‌کننده مواد مخدر بوده  و هرکدام برای به هم ریختن یک خانواده و یک محله کافی بوده‌اند، اما چه شده است که اکنون در کمال آرامش و احترام  و درنهایت نظم و برنامه‌ریزی در قالب‌های اداره‌کننده جمعیت نور جای می‌گیرند و به بهترین شکل ممکن کار خود و وظیفه و خدمت خود را انجام می‌دهند، آن‌هم به‌ دور از هرگونه بی‌نظمی.

سیستم اداره جمعیت نور به‌ گونه‌ای است که تمامی برنامه‌ها، کلاس‌ها، مراسم، جشن‌ها، تولدها، و به ‌طور کلی تمامی امور، رأس ساعت مقرر،  بدون تأخیر انجام می‌شود.  به ‌عنوان‌ مثال  کلاس‌های درمان گروهی و کارگاه‌های آموزشی جمعیت نور در ساعت 5 بعدازظهر آغاز می‌شود. جمعیت نور فعلا در طول سال بیش از200 جلسه و کارگاه آموزشی برگزار می‌کند، آیا تا به‌ حال شنیده‌اید که یکی از کلاس‌ها با ده دقیقه تأخیر برگزار شود ؟ برگزارکنندگان این جلسات و کلاس‌ها، همان مصرف‌کنندگان مواد مخدر هستند که زمانی کسی برای آن‌ها ارزشی قائل نبود. همان افراد بی‌نظم و بی‌مسئولیت. معجزه جمعیت نور تنها به درمان قطعی اعتیاد ختم نمی‌شود، بلکه بخش عظیمی از این معجزه در پرورش انسان سالم و صالح است، انسان منظم و باانضباط است. انسانی که نظم سرلوحه امورات زندگی او است. آن‌هم انسانی که زمانی در قعر تاریکی اعتياد بوده است.
روزهای جمعه در پاغ غدیر اصفهان شاهد برگزاری ورزش جمعیت هستیم که نزدیک به 9 ماه طول می‌کشد و در طول این مدت، مسابقه و بازی گروهی در  رشته های ورزشی و با حضور جمعی ورزشکار که رها یافتگان از دام اعتیاد و سفر اول هستند برگزار می‌شود.
این‌ها بخش کوچکی از شگفتی‌های اداره جمعیت نور است که توسط خود اعضای جمعیت نور صورت می‌گیرد . وقتی به این موضوعات فکر می‌کنیم دوست داریم از صمیم قلب و با تمام وجودمان به کسی که طراح ساختارهای جمعیت نور می‌باشد، یعنی آقای محمد داودی کارشناس روانشناسی، تبریک بگوییم، او در شرایطی جمعیت نور سینا را بنا نهاد که هیچ‌کدام از ما در جمعیت نبودیم، نه راهنمایی بود و نه مرزبانی، نه کلاسی بود و نه کارگاهی، نه مسافری بود و نه همسفری. نه دیده‌بانی بود و نه ایجنت و شورایی، او تنهای تنها، باقوت گرفتن از قدرت مطلق کار خود را آغاز کرد، در اولین جلسه جمعیت نور فقط تعدادی که شمار آن‌ها به انگشتان دست هم نمی‌رسید و همگی مصداق کامل واژه حال خراب بودند، حضور داشتند. نگهبان جمعیت نور از این نقطه حرکتش را آغاز کرد و در ادامه، با تبدیل این انسان‌ها به انسان‌هایی درمان شده و رها یافته و در ادامه با کادر سازی و طراحی ساختارهای مدون، نوشتارها، چگونگی برگزاری کلاس‌ها، طراحی ساختار آموزشی، کمک راهنما و راهنما، نگهبان جلسه، دبیر، استاد و در ادامه تشکیل جمعیت دیده بانان و سپس طراحی ساختار مرزبانی و ایجنتی جمعیت نور را به جایگاه امروزی رساندند.
جمعیت نور ازنقطه‌ نظر علم سازمان و مديريت، دارای چارت سازمانی پیشرفته‌ای است که امورات آن در نهایت نظم برگزار می‌شود.
وظایف صف و ستاد با  دقت  و با نگاه همه ‌جانبه، طراحی و به اجرا گذاشته‌شده است.  محض آشنایی با بعضی از این مسئولیت‌ها در حد امکان به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم .

ایجنت ، مرزبان

ایجنت :

در آینده نزدیک در هر یک از نمایندگی‌های جمعیت نور، برای نظارت بر عملکرد مرزبانان، یکی از دیده بانان به‌ عنوان دیده بان رابط حضور باید داشته باشد. با گذشت زمان و افزایش تعداد نمایندگی‌ها ، نگهبان جمعیت، طرح ایجنت را به جمعیت 12 نفره ارائه می نماید و این طرح پس از بحث و بررسی به تصویب می رسد.

هم ‌اکنون در نمایندگی‌ آکادمی جمعیت نور، در کنار مرزبانان، یک نفر به ‌عنوان ایجنت خدمت می‌کند.

 نشان ایجنت، شال کرم‌ رنگ می‌باشد که حدفاصل شال زرد مرزبانی و شال سفید دیده‌بانی است. ایجنت رابط جمعیت دیده بانان و هر یک از نمایندگی‌های جمعیت نور می‌باشد و در واقع راهنمای مرزبانان در اداره امور نمایندگی می‌باشد و بر عملکرد مرزبانان نظارت می‌کند. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید شرح کامل وظایف ایجنت را در جزوه شرح وظایف که در نشریات موجود است، تهیه و مطالعه فرمایید.

مرزبان :

طراحی ساختار مرزبانی و لژیون مرزبانان در جمعیت نور به سال 1398 برمی‌گردد. تا آن موقع مسئولیت اداره نمایندگی‌ به عهده دیده‌بانان و نگهبانان جلسات در نمایندگی‌ آکادمی بود. در آن زمان جلساتی تحت عنوان جلسه هماهنگي نگهبانان برگزار می‌شد که تقریباً مسائل مربوط به نمایندگی در آن جلسه مطرح می‌شد. به دلیل مشکلاتی که در آن زمان مطرح بود، ساختار مرزبانی توسط نگهبان جمعیت نور طراحی و در شورای دیده‌بانان به تصویب رسید و اولین گروه مرزبانان در جمعیت نور در اسفند ماه 1398 در نمایندگی آکادمی جمعیت نور فعالیت خود را آغاز نمودند .

طراحی ساختار مرزبانی  یکی از حرکت‌های بسیار ثمربخش در جمعیت نور بود که برکات بسیاری را برای جمعیت به ارمغان آورد. مرزبانان اداره‌کنندگان نمایندگی‌ های جمعیت هستند که در اداره امور داخلی نمایندگی مستقل هستند اما در خط‌مشی کلی، تابع مرکز می‌باشند. مرزبانان حافظ و نگهبان مرزهای علمی و معنوی شامل اصول، قوانین و حرمت جمعیت نور در نمایندگی خود هستند. مرزبانان مسئول مستقیم کیفیت آموزشی و آمار رها یافتگان نمایندگی خود می‌باشند. مرزبان آن‌همه ساله توسط آرای مستقیم اعضای هر نمایندگی برای مدت 15 ماه انتخاب می‌شوند .

جمعیت مرزبانان هر نمایندگی، شامل 7 نفر مرزبان است که 5 نفر از آن‌ها از گروه آقایان مسافر و 2 نفر از جمعیت همسفران یا خانواده‌ها می‌باشند. هر یک از نمایندگی‌های جمعیت دارای ایجنت نیز می‌باشد که این شخص، ناظر بر عملکرد مرزبانان است تا مرزبانان اصول و قوانین جمعیت نور را به‌خوبی اجرا نمایند .

 در آینده نزدیک بعد از طراحی و به وجود آمدن ساختار مرزبانی در جمعیت نور، نمایندگی‌های مختلف جمعیت، پیوسته در حال ارتقا و پیشرفت می باشند و همه ما شاهد هستیم که هرسال با روی کار آمدن مرزبانان جدید، گویی روح تازه‌ای در هریک از نمایندگی‌های جمعیت دمیده می‌شود که حقیقتاً در ارتقای نمایندگی در تمامی سطوح، نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد.

نشان مرزبانی در جمعیت نور، شال زردرنگ می‌باشد و مرزبانان پس از کسب آرای لازم، پیمان مرزبانی خود را امضا می‌کنند .

ما، اعضای جمعیت نور آموخته‌ایم که در تمام امور با مرزبان و ایجنت نمایندگی خود هماهنگ باشیم و به گفته‌های آن‌ها توجه نماییم و از آن‌ها حرف ‌شنوی کامل داشته باشیم. این مهم نشان‌دهنده سطح آگاهی، دانایی و تعادل ماست. بی‌توجهی به این مسئله، یکی از مصادیق بارز بی‌تعادلی و عدم آگاهی از قوانین جمعیت نور است. زیرا آن‌ها با تمام وجود به ما و به جمعیت نور خدمت می‌کنند، مرزبان کشیک از 9 صبح تا 9 شب در خدمت جمعیت نور و اعضای جمعیت است. برای من، برای تو، و برای تمام آن‌هایی که خواستار رهایی از دام اعتیاد هستند و آن‌هایی که در راه‌اند.

همان‌طور که در پیام بنیان و نگهبان جمعیت برای این هفته آمده است ، ما اعضای جمعیت نور همه باهم در این هفته از مرزبانان و ایجنت نمایندگی خود قدردانی و سپاسگزاری می‌نماییم، زیرا آموخته‌ایم که لم یشکرالمخلوق، لم یشکرالخالق. اگر از انسان‌هایی که به ما خدمت می‌کنند تشکر و قدردانی ننماییم، یعنی تشکر و شکرگزاری از خداوند را نیاموخته‌ایم. بر همه ما فرض است که در این هفته با دادن پاکت از این عزیزان قدردانی به عمل آموریم و نشان بدهیم که آن‌ها را می‌بینیم و قدردان خدمات آن‌ها هستیم.

پیام بنیان و نگهبان جمعیت نور برای هفته مرزبان و ایجنت :

هفته ایجنت و مرزبان مبارک و پر شگون باد .

همه برای یک نفر و یک نفر برای همه. همه با هم در این هفته از ایجنت و مرزبانان خود قدردانی و سپاسگزاری می‌کنیم .

با احترام ، نگهبان جمعیت نور سینا، 19 مهرماه  1399

تازه واردین : 

قسمت تازه‌واردین تعیین‌کننده سرنوشت یک نمایندگی است، چون فوق‌العاده مهم است. برای اینکه بتوانیم این کار را انجام دهیم باید مرحله‌ به ‌مرحله جلو برویم.

مرحله اول: هماهنگ و تیمی عمل کنیم و سلایق شخصی را کنار بگزاریم. اگر یک نمایندگی می خواهد در کار خود موفق باشد باید تیمی عمل ‌کند، تیمی عمل کردن یک نوع فرهنگ است که هر قسمتی آن را داشته باشند موفقیت بیشتری را کسب می‌کنند و انرژی بیشتری دارند. در روز اولی که تازه‌وارد با هم‌سفرش وارد جمعیت نور می‌شود مرزبانی فقط او را به‌صورت انفرادی پذیرش می‌کند و پرسشنامه را پر می‌کنند و هم‌سفر هم به‌صورت جداگانه پرسشنامه و روزهای که مختص به هم‌سفرها است را به او بازگو می‌کند تا مراجعه کنند به جلسات هم‌سفرها و ما هیچ‌گونه دخالت و یا مشاوره‌ای به هم‌سفر نمی‌دهیم.

 معرفی یک راهنما برای پذیرش یک رهجو با عشق، محبت و حس خوب باید باشد یک کمک راهنما هیچ‌ وقت در خدمت یک تازه‌وارد نیست بلکه آن‌ها در خدمت کسانی هستند که سه جلسه اول را سپری کرده باشند. بنابراین تازه‌وارد سه جلسه اول را نزد کمک راهنمای تازه‌واردین می‌گذراند.

یک تازه‌وارد سه جلسه اول را باید طوری بگذراند که کاملاً برای انتخاب راهنمایش و ادامه مسیر مسلط باشد. اگر راهنمای تازه‌واردین هنرمند باشد حتماً جلسه بعد هم تازه‌وارد به نمایندگی مراجعه می‌کند. باید قدرت جذبتان را بالا ببرید و هنرمندی را در خودتان تقویت کنید و طوری عمل کنید که یک تازه‌وارد تشنه آن شود که جلسه بعد هم مراجعه کند. راهنمای تازه‌واردین در سه جلسه اول باید تازه‌وارد را اهلی کنند به گفته استاد سردار: (به‌راستی چه سخت است دانه دادن به پرنده وحشی). یک تازه‌وارد مانند یک پرنده وحشی گرسنه و تشنه یادگیری است و این هنر شما است که او را اهلی کنید و قلق کار این است که به او به‌عناوین ‌مختلف احساس امنیت بدهید و اگر این احساس را دریافت کند آموزش پذیر تر می‌شود، یک تازه‌وارد احساس امنیت را از نحوه پوشش، راه رفتن و صحبت کردن شما به دست می‌آورد، چون حس یک تازه‌وارد در مسائل منفی بسیار قوی است و کوچک‌ترین مشکلات را می‌بیند.

شما باید پکیج را حتماً به‌طور کامل در لژیون تازه‌واردین معرفی کنید. هنر و جذب تازه‌وارد را با دریافت پکیج جمعیت نور شروع کنید، هرچند پکیج ازنظر مادی نفعی ندارد ولی ازنظر معنوی و شروع کار تازه‌وارد بسیار مفید است و پل ارتباطی ما با یک تازه‌وارد است. هیچ‌ وقت در مورد راهنما سفارشی عمل نکنید، اگر می‌خواهید یک نفر را بیچاره کنید و او به درمان نرسد می‌توانید به او سفارش کنید که راهنمایش را به‌دلخواه شما انتخاب کند. سفارشی عمل کردن بیشترین لطمه و خیانت به یک تازه‌وارد است و در آخر اینکه از القاب مثل (سید، حاجی و غیره) استفاده نکنید.

با سپاس: گروه کاوشگران جمعیت احیای انسانی نور سینا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *