کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش و تصاویرآن

وظایف رهنما و رهجو
فوریه 16, 2022
هفته درختکاری
مارس 2, 2022

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش و تصاویر آن

دکتر محمد داودی کارشناس روانشناسی، پس از 19 سال اعتیاد به دخانیات، سر انجام در سال 1390 و با الهام از روزه و نظم حاصل از روزه‌داری، موفق شدند میزان مصرف نیکوتین خوراکی خود را منظم و تثبیت نمایند و این امر، مقدمه و جرقه‌ای شد برای ابداع کامل‌ترین و پیشرفته‌ترین متد درمان جامع اعتیاد یعنی متد؛ B.M.T

همزمان با اجرای این متد و کاهش تدریجی و پله‌ای مصرف نیکوتین، ایشان تجربیات روزانه و لحظه‌ای خود را جهت ثبت، به رشته تحریر درآوردند. یک سال بعد، در 92،1،1 ایشان موفق شدند پس از 10 ماه عملیات درمانی و کاهش تدریجی، به قطع مصرف و رهایی از دخانیات برسند.

آقای محمد داودی، پس از موفقیت در ابداع و به‌کارگیری این متد و اطمینان از اجرای آن و رسیدن به درمان قطعی، نوشته‌های خود را در به‌کارگیری این روش، تحت عنوان کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، منتشر نمودند.

نویسنده کتاب، در سال۱۳98 اولین جلسه جمعیت نور را با تعداد انگشت‌شماری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر تشکیل دادند و پس از چند ماه، درسال 1399، جمعیت نور رسماً اعلام موجودیت نمود. اکنون 4 سال از آن تاریخ می‌گذرد و جمعیت نور به یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد (سیگار، قلیان…) و درمان آن در کشور و در آینده در جهان تبدیل شده است.

کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش نیز پس از 4 سال انتشار، هم اکنون به چاپ ششم رسیده است. ضمن اینکه این کتاب نیز به زبان انگلیسی دارد ترجمه می شود تا در سایت‌های بزرگ حوزه اعتیاد در دنیا معرفی گردد.
آن گونه که نویسنده در ابتدای کتاب اشاره می‌کند، این کتاب تحقیقی مستند در مورد صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و انواع دخانیات و روش درمان آن و قابل‌استفاده برای بیماران مواد مخدر، خانواده‌ها، پزشکان، محققین و قضات می‌باشد.

می‌توان گفت، کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، خودآموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده است که پیچیده‌ترین مصائب و مشکلات درمان اعتیاد، اعم از جسم، روان و جهان‌بینی  را با زبانی ساده و درعین‌حال علمی بیان می‌نماید.

نکته:

هدف از انتشار این کتاب، روشن نمودن صورت مسئلۀ اعتیاد و چگونگی درمان آن است که در این کتاب با دیدگاهی کلی به مسئله، نگریسته شده است. این دیدگاه، به صورتی ساده و روان، مشکلات مصرف‌کننده (معتاد) را بیان می‌نماید و مهم‌ترین گره‌های کور آن را مشخص و برای باز کردن این گره‌ها نظریۀ خود را بیان می‌کند.
تحقیق در این کتاب به گونه ای انجام گرفته است که در حوصله و توانِ مطالعۀ تمام افراد جامعه باشد تا جایگاه این کتاب، هم در خانواده ها باشد و هم در کتابخانه های تخصصی دانشگاه‌ها.
این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی ها و نیکوتینی ها را مشخص می نماید، که در کجای کار قرارگرفته‌اند و علت شکست ترک های پیاپی آن‌ها چیست.
این مجموعه، اطلاعات و آگاهی های بسیاری را در اختیار خانواده ها  قرار می دهد، تا شخصِ بیمار یا معتادِ خانوادۀ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و برای مبارزه با اهریمن اعتیاد، به صورت گروهی، نیروهای خود را در یک جهت جمع‌آوری نمایند.
این کتاب، ممکن است همه را سیراب نکند؛ اما از غرق شدن عدۀ کثیری، جلوگیری خواهد نمود.
در نهایت، این مجموعه برای محققین و پزشکان و مسئولین، دری را بازخواهد نمود تا با دیدگاهی نوین به موضوع بنگرند و برای باز کردن گره های کور این مسئله، اقداماتی آگاهانه به انجام برسانند و در حل آن کوشا باشند؛ زیرا امروزه گروه کثیری از معتادان، از اعتیاد خود، متنفر هستند و راه حلی برای آن پیدا نمی کنند.
در این کتاب، استادانی سخن گفته اند که فعلاً گفته های آنان برای ما حائز اهمیت است، مطرح نمودن اینکه آن‌ها چه کسانی هستند و در کجا هستند، موضوع اصلی بحث ما نیست.
به قول معروف؛ چه کسی می گوید مهم نیست؛ چه می گوید اهمیت دارد.
یا به گفته مولانای بزرگ:
هرکسی از ظن خود شد یار من      از درون من نجـست اسرار من

کلیه مطالبی که در این کتاب توسط نویسنده، نوشته شده است، دارای پشتوانه علمی، تجربی و مستند می‌باشد. در کنار نویسنده، در این کتاب استادانی حضور دارند که گفته‌های آن‌ها بسیار بااهمیت می‌باشد و به این مجموعه عطر و رنگ دیگری داده است.
کتاب رهایی از منطقه 19 درجه، سخنی است که از دل برآمده است و به قول معروف بر دل هم می‌نشیند.

این کتاب در نوع بی‌نظیر است، زیرا از سه فاکتور مهم آموزشی، همزمان استفاده کرده است. یعنی متن یا TEX ، تصویر و موسیقی.
شاید تعجب کنید که موسیقی درون این کتاب به چه مفهوم است. باید بگوییم که کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، ضمن تشریح صورت مسئله اعتیاد(سیگار) و شکافتن گره‌های کور بیماری اعتیاد که تا به آن روز کسی به آن‌ها توجه نکرده بود، همگام با نویسنده پیش می رود، اتفاقات و رویدادهای روزانه و تغییرات ناشی از کاهش مصرف و راه‌اندازی سیستم ایکس و به طور کلی، عملیات تیپرینگ و پیاده کردن متد B.M.T را به سادگی و شیرینی توضیح می‌دهد. زیربنای علوم جهان‌بینی جمعیت نور، یعنی کتاب محبت، تحت عنوان 12 وادی، در این کتاب مطرح می‌شود.

لابه‌لای این مطالب، هر به چندی، یکی از اساتید کتاب در مورد موضوعات مرتبط، سخنانی ایراد می‌کند که نویسنده در این خصوص راوی می‌باشد. در کنار این روند، از تصویر نیز استفاده شده است. به طور کلی، تصویر در مقوله آموزش نقش بسیار مهمی دارد و به درک مفاهیم کمک می‌نماید. این کتاب دارای 11 تصویر می‌باشد که از ابتدا تا انتها، مقوله سفر از مصرف مواد مخدر تا قطع آن و به مفهوم واقعی کلمه، رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش را به تصویر می‌کشد.

متون و نوشته‌های کتاب در کنار تصاویر، حقیقتاً مطلب را طوری تفهیم می‌کند که نمی‌توان توضیح داد. هر کدام از تصاویر کتاب دارای نت، ملودی و موسیقی خاص خود می‌باشد. انشاء الله در آینده مجموعه موسیقی تصاویر کتاب رهای از منطقه 19 درجه منتشر خواهد شد.

 دوستان سفر اول می‌توانند موقعیت سفر خود را با موقعیت نویسنده کتاب و تصویر مربوطه، منطبق سازی کنند و ببینند که در کجای سفر هستند. حال اگر موسیقی آن تصویر نیز آماده باشد و به آن گوش کنیم، با تمام وجودمان آن موقعیت و سختی‌ها و شیرینی‌ها و لذت آن را طور دیگری احساس می‌کنیم.

افراد زیادی وقتی به جمعیت می آیند و با این کتاب آشنا می شوند، طوری مجذوب آن می شوندکه در تمام طول سفر اول و بعد از آن، مطالعه این کتاب شیرینی خاصی برایشان دارد. آن‌قدر این کتاب را می‌خوانند که سطر به سطر آن در ذهنشان حک می شود. دنیایی از مطالب و سؤالات و موضوعاتی که شاید مفهوم آن را درک نمی‌کنیم، اما با آن‌ها زندگی می‌ نمائیم.

کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالای آتش، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منبع آموزشی جمعیت نور می‌باشد. در جمعیت نور، منابع آموزشی مختلفی وجود دارد نظیر جزوه ها، سی دی و غیره، اما، مادر همه آن‌ها کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش است.

این کتاب ویژگی خاص دیگری نیز دارد و آن استفاده از زبان تمثیل است. در این کتاب مسئله درمان اعتیاد و(انواع دخانیات) از زوایای گوناگون و با استفاده از تمثیل‌های متفاوت، مانند عبور  از منطقه کویر سوزان، درخت پوسیده، نبرد درون و غیره  بررسی شده است، زیرا بیان محسوس با معقول سخت است و استفاده از مثال و تمثیل به بیان مفاهیم کمک بسزایی می‌کند.

کسی که برای درمان خود به جمعیت نور مراجعه می‌کند و می‌خواهد با متدB.M.T اعتیاد خود را درمان کند، باید بداند که کتاب رهایی از منطقه 19 درجه، کتاب درسی اوست و تا این کتاب را مسلط نشود، نمی‌تواند به درمانی که مد نظر جمعیت نور می‌باشد، برسد.
کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش، بسیاری از سؤالات سفر اول و سفر دوم را پاسخ می‌دهد. راهنمایی است که علمی و مستند راهنمایی می‌کند و هر کسی با هر درجه تحصیلی، می‌تواند از آن استفاده کند و لذت ببرد.

  

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور

مورخ: 4 اسفندماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *