کمک جمعیت نور به من و کمک من به جمعیت نور

نقش جهان بینی در ریکاوری از اعتیاد به ویژه انواع دخانیات
ژانویه 25, 2022
وادی دوم و تاثیر آن روی من
فوریه 8, 2022

بسم الله الرحمن الرحیم

انجام عمل سالم در جهان مادی بسیار دشوار ولی امکان پذیر است، ساختن بهشت روی زمین بسیار سخت می باشد اگر انسان به فرمان فکر و عقل در مسیر الهی حرکت کند نور زندگی و عشق پدیدار می گردد و فرمان رجعت و آغازی نو در بیکران با محبت جاری می شود که باورش کاریست سخت، به امید لحظه هایی که انوار الهی همچون فانوسی راه را برای گمشدگان نمایان کند تا به دریای رحمت بیکران یزدان پاک نائل شوند. ص 204 کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش

انسان موجودی فراموش‌کار است و بسیاری از وقایع، رویدادها و وضعیت زندگی خود را درگذشته فراموش می‌کند. شاید فراموشی بخشی از طراحی و خلقت انسان توسط خداوند باشد. فراموشی نیز مانند بسیاری از مسائل دیگر، می‌تواند بار مثبت و یا منفی داشته باشد. در بعضی از موارد، فراموش کردن برخی از وضعیت‌ها، مصیبت‌ها و رخدادهای زندگی، می‌تواند برای ما مفید باشد و البته گاهی اوقات نیز ممکن است فراموش کردن برخی رویدادهای زندگی‌مان نتیجه خوبی نداشته باشد.

 منظور از این مقدمه این است که بگوییم  مصرف‌کننده مواد مخدر، زمانی که درمان می‌شود و به رهایی و آزادی می‌رسد، بسیاری از رنج‌ها، مصیبت‌ها و گرفتاری‌های زمان اعتیاد خود را فراموش می‌کند. فراموش می‌کند که در چه وضعتی بوده، فراموش می‌کند که در چه جایگاهی بوده و فراموش می‌کند چه کسی و چه کسانی به او کمک کرده‌اند و چه کمک‌هایی به او شده است تا به رهایی و آزادی برسد.

هرچند ما معتقدیم که تمام بار مسئولیت درمان اعتیاد به عهده خود فردی است که می‌خواهد از اعتیاد رها شود، اما نمی‌توانیم منکر کمک و راهنمایی فرد، افراد و یا سیستمی باشیم که ما را در رسیدن به رهایی یاری رسانده است. درمان اعتیاد نیروی بسیاری می‌خواهد، انرژی بسیاری می‌خواهد، آن‌قدر که در تصور ما نمی‌گنجد.  مصرف‌کننده مواد مخدر نمی‌تواند بدون راهنمایی، از دام اعتیاد رها شود. نه‌تنها برای درمان اعتیاد، بلکه برای تمام امورات زندگی، ما محتاج به کمک و یاری، راهنمایی و حضور دیگران هستیم.

ابروباد و مه خورشید و فلک در کارند تا تونانی به کف آری و به‌غفلت نخوری. اگر خوب دقت کنیم، می‌بینیم که  بدون دیگران و بدون کمک دیگران، قادر به تأمین نیازهای خود نیستیم.

 اما برای درمان اعتیاد، نقش این یاری و کمک، بسیار پررنگ‌تر از سایر موارد است. ما زمانی که مصرف‌کننده مواد مخدر بودیم برای رسیدن به رهایی و درمان اعتیاد از هیچ تلاشی فروگذار نبودیم، دست به هر اقدام و حرکتی می‌زدیم اما بدون نتیجه بود، البته تنها نتیجه آن تخریب بیشتر  و غرق شدن بیشتر بود. هرگاه که ناآگاهانه و به‌تنهایی دست به ترک اعتیاد می‌زدیم نه‌تنها نتیجه‌ای نمی‌گرفتم بلکه وضعیتم بدتر هم می‌شد. زمانی که به جمعیت نور آمدیم،  با کمک خداوند و جمعیت نور توانستم اعتیادم را درمان کنیم.

وقتی به واژه کمک از سوی جمعیت نور فکر می‌کنیم می‌بینیم، طیف وسیعی از انواع کمک‌ها درون این واژه نهفته است که شاید به آن‌ها کمتر توجه می کنیم.

علم و دانش جمعیت نور:

اولین کمک جمعیت به ما، کمک علمی است. جمعیت نور صورت‌مسئله اعتیاد؛ انواع دخانیات(سیگار، قلیان و…) را به ما می‌آموزد و ما با استفاده از علم و دانش جمعیت نور، مفهوم اعتیاد را می‌آموزیم. با علم جمعیت نور می‌آموزیم که اعتیاد چیست و مصرف‌کننده مواد مخدر و غیره در چه جایگاهی قرار دارد. جمعیت نور با علم خود، چگونگی درمان اعتیاد را به ما آموزش می‌دهد، علمی که شاید در کمترین جای دنیا وجود دارد. علمی که سالهای سال برای به دست آوردن آن توسط بنیان جمعیت نور دکتر محمد داودی؛ کارشناس روانشناسی تلاش و تحقیق صورت گرفته است و اکنون به‌راحتی جمعیت نور این علم را به ما می‌آموزد. فراموش نکینم چقدر خماری و بدبختی کشیدیم، فراموش نکنیم که روش‌های مسخره و خنده‌دار و شاید گریه داری را به کار می‌گرفتیم و جز درد و رنج بیشتر نتیجه‌ای در برنداشت. اگر الآن مسئله بیماری اعتیاد را حتی بهتر از بهترین کارشناسان درک می‌کنیم و می‌فهمیم و تمام مکانیسم‌های آن را به‌صورت علمی و مستند می‌شناسیم و می‌توانیم برای دیگران توضیح بدهیم، آیا چیز کمی است؟

اگر الآن در سفر اول هستیم و به‌راحتی و شیرینی سفر می‌کنیم و از درمان اعتیاد لذت می‌بریم؛ آیا یک مسئله ساده و اتفاقی است؟ نه اتفاقی و ساده نیست، بلکه به خاطر در اختیار داشتن قوی‌ترین علم درمان اعتیاد در جهان است که می‌توانیم به این راحتی در سفر درمان و رهایی از اعتیاد باشیم.

 اگر الآن ماه‌هاست و یا سال‌هاست که از اعتیاد رهاشده‌ایم و هیچ مشکلی با مصرف اعتیاد نداریم و مخدرهای طبیعی بدنمان از سالم‌ترین انسان‌ها هم بهتر کار می‌کند و هیچ وسوسه و میلی به مصرف مواد مخدر نداریم، آیا چیز کم‌اهمیتی است؟ خیر این مسئله در حد یک معجرِ تمام اعیار، بزرگ و بااهمیت است که به خاطر علم جمعیت نور رخ‌داده است و خداوند این نعمت بزرگ رهایی و لذت بردن از آن را در جمعیت نور ارزانی داشته است.

انتخاب راهنما:

 از زاویه‌ای دیگر، جمعیت نور این اجازه را به ما می‌دهد  تا راهنما انتخاب کنیم، این حق انتخاب، از بزرگ‌ترین کمک‌های جمعیت نور به افراد است! انتخاب راهنما، می‌دانید این اجازه و اختیار که یک مصرف‌کننده می‌تواند یکی از راهنمایان جمعیت نور که راهنما و معلم درمان اعتیاد است و برای آموزش و تربیت او به‌عنوان کمک راهنمای درمان اعتیاد، وقت و انرژی بسیاری صرف شده است را به‌عنوان راهنمای خود انتخاب کند، چه کمکی است؟ آیا تابه‌حال فکر کرده‌ایم؟ با چه بهایی می‌توان در دنیای امروز فردی را به این صورت به‌عنوان راهنمای خود انتخاب کرد که با تمام توان خود راهنمای ما برای رسیدن به درمان و رهایی از اعتیاد و زندگی سالم می‌باشد؟ کسی که با تمام وجود موفقیت ما را می‌خواهد و از نزدیک‌ترین افراد در زندگی‌مان، می‌تواند برای ما خیرخواهی بیشتری داشته باشد. کسی که خالصانه و با عشق، تمام چکیده و عصاره سال‌ها تجربه زندگی و کسب علم و دانش در جمعیت نور را در اختیار ما می‌گذارد.

امکانات مادی:

 از زاویه‌ای دیگر، تمام امکانات مادی جمعیت نور از قبیل ساختمان، فضا، میز، صندلی، میکروفن، پذیرایی، امکانات ورزشی و صدها عامل مادی دیگر، به‌وسیله جمعیت نور مهیا شده است تا من مصرف‌کننده، درنهایت آسایش و راحتی، در کلاس‌های جمعیت نور شرکت کنم و به رهایی برسم. آیا تابه‌حال فکر کرده‌ایم که اگر می‌خواستیم به‌صورت شخصی و خصوصی این امکانات را فراهم کنیم چه بهایی را باید می‌پرداختیم؟

از زاویه‌ای دیگر که نگاه می‌کنیم، تمام اعضای جمعیت نور تبدیل به دوستان ما می‌شوند. دوستانی که از شادی ما شاد می‌شوند، دوستانی که تمام و کمال و فقط و فقط موفقیت ما را می‌خواهند، چنین دوستانی را در کجا و چگونه می‌توان پیدا کرد؟ دوستانی که تک‌تک آن‌ها در رهایی و موفقیت من و ما نقش داشتند و یاری رساندند. در کنار هم ورزش می‌کنیم و از باهم بودن لذت می‌بریم. آیا تابه‌حال فکر کرده‌ایم که بدون دوستان جمعیت نور چه حالی پیدا می‌کنیم؟ حتی تصورش هم سخت است.

 اگر می‌گوییم که ابروباد و مه و خورشید و فلک در کارند تا ما نانی به کف آریم و به‌غفلت نخوریم، این تعبیر را در مورد درمان اعتیاد (سیگار، قلیان) و رسیدن به رهایی نیز می‌توان به کاربرد و بسیار بجاست که بگوییم در جمعیت نور همه و همه با تمام امکانات مادی و معنوی دست‌به‌دست هم می‌دهند  تا یک نفر از دام اعتیاد رها شود؛ مصداق همان جمله معروف که می‌گوید همه برای یک نفر و یک نفر برای همه.

 وقتی فکر می‌کنیم، بیان این موضوعات و به تصویر کشیدن آن در ذهن و نوشتن در مورد آن بسیار سخت است، مسئله آن‌قدر بزرگ و عظیم است که حقیقتاً نمی‌توان آن را بیان کرد .
وقتی‌که عمیق‌تر فکر می‌کنیم می‌بینیم که کمک علمی جمعیت نور به ما برای شناخت اعتیاد و درمان آن را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد و سنجید، این علم و دانش ناب و دست‌اول، این دانش که از هستی و نیستی نشات گرفته و انسان‌های بسیاری در تولید و انتقال آن تا رسیدن به دست من و شما نقش داشته‌اند را  به چه بهایی می‌توان مهیا کرد؟ با چه بهایی می‌توان به دانش جمعیت نور در خودشناسی و انسان‌شناسی دست‌یافت؟ با چه بهایی می‌توان کمک معنوی جمعیت نور را مهیا کرد؟ با چه بهایی می‌توان تشویق و دست زدن و محبت بچه‌های جمعیت را مهیا کرد؟ با چه بهایی می‌توان انرژی و خلوص نیت  و تفکر مثبت جمعیت نور را محیا کرد؟ به چه بهایی؟ اصلاً می‌توان مهیا کرد تا بعد به بهای آن برسیم؟

این فهرست طولانی از انواع کمک‌ها، به‌صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌گیرد تا  به رهایی برسیم تا اعتیاد را درمان کنیم تا خودمان را بشناسیم و  سری در سرها پیدا کنم. تا بگوییم من هم هستم.
جالب است بدانیم که ازنقطه‌نظر هزینه، رهایی و درمان اعتیاد یک نفر در جمعیت نور اگر قرار باشد محاسبه شود، به رقم بالایی برای هر نفر می‌رسیم.
خوب، در مقابل این فهرست طولانی من و یا ما چه کرده‌ایم؟ من چه خدمتی به جمعیت نور کرده‌ام، مادی یا معنوی. تو چه کرده‌ای؟ شما چه کرده‌اید؟

این، یک مسئله شخصی است و هرکسی خودش می‌داند و خدای خودش؛ اما در اینجا در حد وسعمان به بعضی مطالب اشاره می‌کنیم.

 اولین خدمت ما به جمعیت نور، این است که قدرشناس و سپاسگزار کمک‌هایی باشیم که از سوی جمعیت نور به ما شده است. آن‌ها را درک کنیم، احساس کنیم و اهمیت آن را بدانیم. سعی کنیم در جهتی حرکت کنیم که این کمک‌ها و این نیروهایی که صرف ما شده است به هدر نرود. در صراط مستقیم باشیم و برای جمعیت نور یک عضو یک مسافر و یک هم‌سفر خوب باشیم. کاری کنیم که کمک‌های جمعیت نور به ما مؤثر واقع شود و به رهایی برسیم و در ادامه به کمک راهنمایی و جایگاه‌های دیگر. سعی کنیم طوری عمل کنیم که جمعیت نور از ما راضی و خشنود باشد. به مسئولین جمعیت نور از بنیان گرفته تا دیده‌بانان، ایجنتها، اسیستانها، مرزبانان، کمک راهنمایان، پیشکسوت‌ها و همه‌کسانی که به نحوی در جمعیت نور خدمت می‌کنند احترام بگذاریم.

سعی کنیم قبل از هر مسئله‌ای و هر خدمتی، برای جمعیت نور دردسر و مشکل درست نکنیم. پیرو حرمت، اصول و قوانین جمعیت نور باشیم. برای مثال: مسافر یا هم‌سفری که با پارک نابجای اتومبیل خود برای جمعیت مشکل درست می‌کند، آیا می‌تواند ادعا کند که خدمتگزار جمعیت نور است؟ مسافر یا هم‌سفری که حرمت یا اصول یا قوانین جمعیت نورکنگره را رعایت نمی‌کند، آیا می‌تواند ادعای خدمت داشته باشد؟

  جمعیت نور یک‌نهاد مردمی است، یک سازمان غیردولتی است و بودجه‌ای در اختیار ندارد. بودجه آن گردش سبد پول در جلسات است و پول‌های جزئی ماست که چرخ جمعیت نور را می‌چرخاند. جمعیت نور پرسنل حقوق‌بگیر در اختیار ندارد  نیروهای آن، ما و شما هستیم . آیا جمعیت نور برای ادامه فعالیت‌های خود به وجه نقد نیاز ندارد؟ جمعیت نور بودجه سالانه و تعیین‌شده در اختیار ندارد، جمعیت نور با کمک‌های اعضای خود توانسته است  به راه خود ادامه دهد.

بسیارند کسانی که در جمعیت نور به رهایی رسیده‌اند و در ادامه تا جایی که در توانشان بوده به‌صورت داوطلبانه به جمعیت کمک مالی نموده و می‌نمایند و یا در مراسم گل‌ریزان در حد توانشان مشارکت می‌کنند و در آینده نزدیک لژیون مالی باید تشکیل بدهیم.

 بسیارند کسانی که بعد از رهایشان به کمک راهنمایی، راهنمایی، مرزبانی، ایجنت و دیده بانی رسیده و با تمام وجودشان در خدمت چمعیت نور بوده و هستند و برای رهایی مصرف‌کنندگان مواد مخدر به رهایی، خدمت نموده و یا می‌نمایند و برای شکل‌گیری نمایندگی‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

بسیارند کسانی که بند عشق بین آنان و قدرت مطلق برقرار گشته و عاشقانه خدمت می‌کنند و بدون خدمت نمی‌توانند زندگی کنند.

جمعیت نور آغازی نموده است که پایانش در اختیار ما نیست، تلاشی است ادامه‌دار، ماندش جاوید و نامش برای انسان‌های پاک‌سیرت، اسطوره.

البته این موضوع را باید یادآور شویم که چرخ جمعیت نور هیچ زمانی از حرکت بازنخواهد ایستاد، اگر ما خدمت نکنیم مطمئن باشیم دیگرانی خواهند آمد و پرچم را خواهند برداشت. فکر نکنیم که اگر خدمت می‌کنیم سر جمعیت نور منت گذاشته‌ایم، خیر، خداوند لیاقت و اجازه خدمت به بندگانش را به هرکسی نمی‌دهد، اگر این لیاقت و اجازه به ما داده‌شده است، این خداوند است که سرما منت گذاشته است که بتوانیم خدمت کنیم، زیرا نتیجه خدمت، چندین برابر به خود ما برمی‌گردد و این ما هستیم که منتفع می‌شویم. اگر خدمت می‌کنیم، این خدمت قبل از هر چیز برای خودمان و کمک به خودمان است.

در کتاب رهایی از منطقه 19 درجه بالایی آتش جمله بسیار مهم وجود دارد از قول استاد: باید بدانید که ما همه برای خدمت و آموزش پا به حیات نهاده‌ایم. ابتدا آموزش، سپس خدمت درست انجام بدهیم.

زمان زیادی گذشته است که به امروز و این جایگاه برسیم که بتوانیم خدمت کنیم، بنابراین از احدی نباید به خاطر خدمت طلب کار باشیم، زیرا اگر اذن و اجازه خدمت نبود، هرگز نمی‌توانستیم کوچک‌ترین قدمی درراه خدمت برداریم. جمعیت نور از بدو تأسیس تاکنون، حتی یک روز هم دچار مشکل مالی و یا کمبود نیرو نشده است و همیشه نیروهای مکفی در اختیار جمعیت نور به حد خودش بوده، هست و خواهد بود، پس باید سپاسگزار خداوند باشیم که لیاقت خدمت را به ما هم عنایت کرده است.

تهیه و تنظیم: گروه کاوشگران جمعیت نور

مورخ: بهمن 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *